کارشناس سوئیسی مطرح کرد:

لزوم مشارکت تهران در حل دیپلماتیک مسئله سوریه/ ایران یک قدرت منطقه‌ای مهم است

 لزوم مشارکت تهران در حل دیپلماتیک مسئله سوریه/ ایران یک قدرت منطقه‌ای مهم است

به گزارش سراج24، "رونالد راپ" از کارشناسان مسائل خاورمیانه و امنیتی در مرکز مطالعات امنیت مؤسسه ETH زوریخ در گفتگو با روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" تأکید کرد که ایران بی‌توجه به لغو تحریم‌ها و مسئله هسته‌ای همچنان به رویکرد سابق خود در سوریه ادامه خواهد داد.

وی افزود: سوریه مهم‌ترین متحد منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و هست. ایران خود را به دولت بشار اسد متصل احساس کرده و برای نجات آن آماده دادن قربانیان بسیار است. همزمان تهران به هیچ عنوان نمی‌خواهد با پایان مناقشات هسته‌ای مزایای به‌دست آمده برای کشور خود را در معرض خطر قرار دهد.

راپ در ادامه بر لزوم مشارکت ایران در حل دیپلماتیک مسئله سوریه تأکید کرده گفت: محرومیت اولیه ایران از شرکت در این روند تحت فشار اعراب حاشیه خلیج فارس یک خطای مهلک بود. حالا این خطا تصحیح شده است. ایران دارای منافع امنیتی در سوریه است که فراتر از شخص بشار اسد می باشد. اگر ما این منافع امنیتی را مورد توجه قرار دهیم می توانیم ایران را در یک راه حل صلح آمیز ممکن برای سوریه وارد کنیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به مبالغه گویی های آمریکا و عربستان سعودی در باره مسئله ایران اشاره کرده و گفت: ایران یک فاکتور قدرت منطقه ای مهم است و نخبگان حاکم بر این کشور از اعتماد به نفس کاملا سالمی برخوردارند.

این کارشناس برجسته سوئیسی در ادامه درباره چگونگی مناسبات عربستان و ایران با توجه اعدام شیخ نمر، روحانی برجسته شیعی و آغاز اجرای برجام و لغو تحریم ها علیه تهران گفت: ایران به خوبی تحریکات عربستان سعودی را نادیده گرفته و در حال حاضر بر توسعه و پیشرفت خود تمرکز کرده است. بازار ایران بسیار جذاب است اما کارهای عقب افتاده هم بسیار زیاد است و مدت ها طول می کشد تا موفقیت هایی شکل گیرد.

وی درباره اختلافات در یمن نیز گفت: در مطبوعات غربی همواره ادعا می شود که حوثی‌ها در یمن از طرف ایران جهت دهی یا با پول و سلاح حمایت می شوند. در اصل مناسبات بین حوثی ها و ایران سطحی و کمک های مادی پایین است. اگر ایرانی ها در آینده واقعا به حامی سرسخت حوثی ها تبدیل شوند این نتیجه یک سیاست کاملا نادرست آمریکا و عربستان سعودی در یمن است.

راپ درباره نقش مثبت ایران در پایداری منطقه ابراز خوش بینی کرده و گفت: انزوای گسترده ایران، این کشور بسیار مهم از دهه نود در راستای بی ثباتی منطقه نقش داشته است. با این حال اصلاحات اخیر حداقل تا حدودی باید تاثیرات پایدار کننده داشته باشد.

"رونالد راپ" در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که سیاست حسن روحانی رئیس جمهور ایران تنها با حمایت های رهبری این کشور امکان پذیر بود.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

مستند تحسین شده سید حسن نصرالله به تلویزیون می‌آید

به‌کارگیری کارمندان چینی در شرکت ایرانسل صحت ندارد

۷ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha