راهکارهای بادی، بهانه‌هایی واهی در بحران آلودگی هوا

راهکارهای بادی، بهانه‌هایی واهی در بحران آلودگی هوا

به گزارش سراج24، بحران آلودگی که همه ساله در فصول سرد سال نفس مردم را به تنگ می‌آورد و یکی از عمده دلایل بیماری‌ها و مشکلات در کلانشهرها محسوب می‌شود امسال نیز دست از سر کلانشهرنشینان کشور برنداشته و حتی به مراتب بدتر از دوره های زمانی گذشته شده است.

علیرغم اینکه مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست ادعای افزایش تعداد روزهایی با هوای سالم و پاک را در ماه های گذشته می‌کردند اما مردم و حتی خود کارشناسان بر این اذعان کردند که آلودگی پیش آمده بی‌سابقه بوده است.

آلودگی امسال که ناشی از پایداری هوا و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عنوان شده برای بسیاری از مردم رنج و درد را به همراه داشته و  مردم دیگر به حرف‌های مسئولان مبنی بر آلوده بودن بنزین‌های گذشته و بهبود وضعیت سوخت در دولت کنونی یا تقصیر کاری دولتی‌های قبل اعتماد ندارند.

مرد جوانی که خود را محسن موسوی معرفی می‌کند و برای بیماری همسرش که ناشی از آلودگی هواست به یکی از درمانگاههای شمال شرق تهران مراجعه کرده، می‌گوید: طی دو ماه اخیر آلودگی هوا از حد گذشته و باعث بروز بیماری‌های گوارشی و تنفسی شده اما متاسفانه مسئولان ذیربط فقط مدعی هستند و مشکلات را گردن دولت‌های  قبل یا باد و باران می‌اندازند.

وی می‌افزاید: نه تنها من از موضوع آلودگی هوا رنج می‌برم بلکه بیشتر مردم و بیماران از این بحران عذاب می‌کشند و باید متولیان امر پاسخگو باشند و جای وعده و عید و بهانه جویی به فکر کاهش آلودگی هوا و بهبود وضعیت فعلی باشند.

تقی محبی پیرمرد بازنشته‌ای است که به نفس نفس افتاده و با صدای خسته‌اش می‌گوید: آلودگی هوای تهران و یا سایر کلانشهرها نه تنها بر جسم من و سایر هم سالانم تاثیر گذاشته بلکه مشکلاتی نظیر تنگی نفس و بیماری‌های پوستی را نیز به همراه داشته است.

وی ادامه می‌دهد: کاش مسئولان ذیربط تقصیر را برگردن یکدیگر نمی انداختند و یا با وعده وزش باد و باران مردم را بیش از این عذاب نمی‌دادند؛ اگر توانایی این کار را ندارند بهتر است لااقل کار را به دیگران واگذار کنند و یا اینقدر سخنوری نکنند.

مردم که از رویکرد مسئولان  مبنی بر ادعای آلوده بودن بنزین‌های پتروشیمی و یا مدیریت ناکارآمد در آلودگی هوا رنج می‌برند از متولیان امر می‌خواهند که جای سخنرانی راه حلی مناسب  بدون اتهام زنی را بیندیشند و جای وعده عملکرد قابل قبولی را در حوزه مقابله با آلودگی هوا نشان دهند.

اما در این میان  تمامی صحبت‌ها و یا استدلال‌های دکتر ابتکار مبنی بر بهبود کیفیت بنزین، استاندارد کارخانه‌های خودرورسازی داخلی، بهبود وضعیت حمل و نقل و ... راهگشا نشده و او در تازه ترین اظهار نظر بعد از ایجاد چالشی با عنوان دمای 18 درجه منازل که مقدار بسیار کمی از آلاینده‌ها را ایجاد می‌کند، به عدم وزش باد و باران پرداخته و دلیل آلودگی امسال را این دو مهم می‌داند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست که اعتراف کرده در حدود 35 میلیون نفر از مردم کشور در معرض آلودگی هوا قرار دارند به تازگی درباره علت آلودگی های امسال می گوید: آلودگی هوای امسال کم سابقه بود و این اتفاق طولانی به خاطر این بود که پایداری هوا زیاد شد یعنی 17 روز باد نداشتیم.

او همچنین تاکنون راهکاری را به غیر از بنزین وارداتی و یا طرح‌های بلند مدت نداشته و برای مقابله با آلودگی هوا تنها به طرح‌های گذشته بسنده کرده است .

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست که این روزها دغدغه سفرهای استانی‌اش بیشتر از آلودگی هوا به نظر می‌رسد هنوز جوابی برای پرسش‌های مخاطبان، نمایندگان مجلس و مردم مبنی بر اینکه چرا با وجود تغییرات در سوخت و یا ادعاهای مختلف آلودگی هوا هنوز تغییر نکرده، نداشته است.

محمدباقر صدوق مدیر کل سابق سازمان محیط زیست یکی از همان افرادی است ک به مدیریت محیط زیست در زمینه مقابله با آلودگی هوا انتقادهای شدیدی را دارد و از انواع صحبت‌ها مبنی بر آلوده بودن بنزین‌ها ابراز گلایه کرده و می‌گوید: اطلاعیه‌های صادر شده درباره کیفیت بنزین  دروغ است؛متاسفانه بنزینی که خریداری شده نیز بی‌کیفیت است و مسئولان ذیربط باید در این مورد پاسخ دهند.

ابراهیم کارخانه‌ای عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز جواب انتقادات مسئولان را داده و درباره بنزین‌ها می گوید: بنزین داخلی آلوده نیست و در این مورد طبیعت جواب سیاست را داد.

حجةالاسلام سیدمهدی موسوی نژاد عضو دیگر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز به حرف‌های مسئولان و راهکارهای آنان انتقاد داشته و می‌گوید: بنزین‌های وارداتی استاندارد یورو 4 را ندارد؛بنزین‌های وارداتی حتی یورو 2 هم نیست و تمام ادعاها خلاف واقع است.

اما در میان تمامی تکذیب‌های ادعاهای مسئولان ذیربط سازمان محیط زیست مبنی بر بهبود وضعیت سوخت و بهتر شدن آلودگی هوا، این متولیان امر ضمن تاکید بر سخنان قبلی خود به راهکارهای تازه‌ای روی آورده‌اند.

راهکار تازه خانم دکتر ابتکار تشکیل کمیته اضطرار و کمیته آلودگی هوا است که وی آن از به عنوان راهی کوتاه  مدت می‌داند و از راههای بلند مدت مسئولان اجرایی برای مقابله با آلودگی هوا نیز خبرمی‌دهد که در آینده اجرایی می‌شود.

این صحبت‌ها، رویکردها و عملکردهای مسئولان سازمان محیط زیست و یا سایر متولیان امر آلودگی هوا به مذاق مردمی که تاب نفس کشیدن در آلاینده‌ها را ندارند خوش نیامده وآنها انتظار بهبود وضعیت بحرانی آلودگی هوا را دارند.

عملکرد مسئولانی نظیر خانم ابتکار که در پاسخ به این پرسش که چرا برای کاهش آلودگی هوا باید منتظر وزیدن باد باشیم؟ می‌گوید: در همه کشورهای دنیا جابه جایی هوا با وزیدن باد محقق می‌شود؛ مورد قبول مردم واقع نمی شوند؛ مردمی که نفس‌شان از آلودگی مکرر هوا بند آمده راهکارهای بادی نمی خواهند بلکه یک عملکرد مناسب را انتظار دارند.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

دولت بدون در جریان گذاشتن نمایندگان مجلس قصد افزایش قیمت بنزین را داشت

دولت‌مردان انتظار نداشته باشند مردم حقوق را به ریال دریافت و پول بنزین را با نرخ بین‌المللی پرداخت کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha