5دانشمند ایرانی جزء پژوهشگران پراستناد دنیا

 5دانشمند ایرانی جزء پژوهشگران پراستناد دنیا

به گزارش سراج24،جعفر مهراد بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام در گفت‌وگو با  فارس، گفت: براساس نتیجه آخرین رتبه بندی یک پایگاه استنادی علوم جهانی 5 دانشمند ایرانی در بین پراستنادترین‌ دانشمندان قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه معیار انتخاب پژوهشگران،‌ رتبه بندی در میان یک درصد مقالات پراستناد است، اظهار داشت: تامسون رویترز هر سال پراستنادترین پژوهشگران جهان را که نشان‌دهنده بعضی از پرنفوذترین مغزهای علمی جهان است، معرفی می‌کند. با محاسبات زیرنظام طلایه‌داران علم (ESI) در حدود سه هزار و 126 پژوهشگر این موفقیت را کسب کردند.

مهراد با بیان اینکه در میان سه هزار و 126 پژوهشگر پراستناد جهان از جمهوری اسلامی ایران پنج پژوهشگر پراستناد معرفی شده است، گفت: داوود دومیری گنجی در رشته مهندسی از دانشگاه فنی بابل، مجید اسحاقی گرجی در رشته ریاضیات از دانشگاه سمنان، مهدی دهقان در رشته مهندسی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهراورنگ قائدی در رشته مهندسی از دانشگاه یاسوج و سعید عباس‌بندی در رشته ریاضیات از دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی به عنوان پژوهشگران پراستناد ایرانی انتخاب شده‌اند.

وی افزود: در سال 2014 میلادی تعداد پژوهشگران پراستناد ایران 10 نفر بود. این در حالی است که ایران در سال 2014 میلادی در تامسون رویترز، 31 هزار و 550 مدرک ثبت و نمایه‌سازی کرده است. آمار سال 2015 میلادی در حال تکمیل شدن است و لذا نمی‌توان به آمار فعلی که نزدیک به 30 هزار مدرک است، استناد کرد.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز گفت: تعداد پژوهشگران پراستناد ترکیه 13 نفر اعلام شده است. در این میان وابستگی سازمانی تعداد چهار نفر از پژوهشگران پراستناد ترکیه در وهله اول عربستان سعودی و در مرحله دوم، ترکیه معرفی شده است. در ضمن، یکی از پژوهشگران پراستناد این کشور نیز دومین وابستگی سازمانی خود را کشور رومانی اعلام کرده است. به استثنای چهار پژوهشگر پراستناد در رشته علوم کشاورزی، 9 نفر باقیمانده عموماً مقالات خود را در حوزه‌های مهندسی و ریاضیات منتشر کرده‌اند.

وی افزود: تعداد پژوهشگران پراستناد ترکیه در سال 2014 میلادی، 10 نفر بود که در سال 2015 میلادی به 13 نفر افزایش یافته است. در سال 2015 نیز عربستان سعودی مانند سال قبل برای ارتقای رتبه دانشگاه‌های خود، از روشی غیرعلمی استفاده کرده است. فهرست پژوهشگران پراستناد در ESI نشان می‌دهد که وابستگی سازمانی ثانویه (نشانه دوم)، پژوهشگرانی که نام خود را منتسب به عربستان سعودی کرده‌اند، متعلق به سایر دانشگاه‌های جهان هستند.

مهراد گفت: همچنین وابستگی سازمانی اولیه تعداد زیادی از این پژوهشگران به سایر دانشگاه‌های جهان تعلق دارد و وابستگی سازمانی ثانویه آنان، عربستان سعودی است. به هر حال، در سال 2015 میلادی، از عربستان سعودی 110 نفر به عنوان پژوهشگر برتر معرفی شده‌ است.

وی اضافه کرد: برعکس جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، کشور عربستان سعودی تقریباً در هر 21 رشته موضوعی که ESI، داده‌ها را مربوط به این حوزه‌ها می‌داند، پژوهشگر پراستناد دارد.

مهراد اظهار داشت: تعداد پژوهشگران پراستناد عربستان سعودی در سال 2014 میلادی، 702 نفر بود که متن‌های زیادی در این مورد نوشته شد و به نظر می‌رسد به خاطر انتقادهای فراوان به روش غیرعلمی این کشور، عربستان سعودی در جذب و مشارکت پژوهشگران بین‌المللی نیز تجدیدنظر به عمل آورده است.

بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام عنوان کرد: تعداد پژوهشگران سایر کشورهای اسلامی مانند مالزی و پاکستان هر کدام تنها سه پژوهشگر پراستناد است، از کل سه هزار و 126 پژوهشگر پراستناد جهان، تعداد هزار و 591 پژوهشگر به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد. در حالی که تعداد انتشارات نمایه شده جمهوری خلق چین در تامسون رویترز بسیار زیاد بوده، طوری که از نظر رتبه، حائز مقام دوم تولید علم جهان است، تعداد پژوهشگران پراستناد این کشور تنها 185 نفر است.

وی اظهار داشت: کشور انگلستان از نظر تعداد پژوهشگران پراستناد در رتبه دوم قرار دارد. تعداد پژوهشگران پراستناد این کشور 393 نفر است. در همین سال کشورهای آلمان 181، کانادا 87، ژاپن 82، فرانسه 79 و هندوستان 16 پژوهشگر پراستناد دارد.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

سیب زمینی سرخ کرده باعث کچلی می شود

درمان قطعی طاسی و ریزش مو

مهار سرطان با کمک نوعی جلبک

0 نظر

ارسال نظر

capcha