زنجیره رکود از فولادزنجان به روغن هم رسید/کابوس بیکاری در انتظار ۲۵۰کارگر روغن‌نباتی جهان

زنجیره رکود از فولادزنجان به روغن هم رسید/کابوس بیکاری در انتظار ۲۵۰کارگر روغن‌نباتی جهان

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛در حال حاضر حدود 900 واحد صنعتی در استان زنجان استقرار یافته‌اند که 20 درصد از این واحدها با ظرفیت اسمی زیر 40 درصد فعالیت می‌کنند یعنی این واحدها در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

شرکت روغن نباتی جهان که از دو سال قبل به بخش خصوصی واگذار شده است تقریبا به حالت راکد درآمده به گونه‌ای که به طور متوسط ماهانه یک هفته کار مفید در این شرکت انجام می‌گیرد با این وجود مسئولان ذیربط تمایل به اعلام خبر تعطیلی این واحد ندارند.

کارخانه روغن نباتی جهان واقع در کیلومتر 16 بزرگراه زنجان قزوین - ابتدای جاده طارم- یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است که انواع روغن‌های نباتی از جمله روغن‌های مایع و قنادی و کره گیاهی را تولید می‌کند.

در سال 81 تجهیزات ساخت کارخانه جدید شرکت روغن نباتی جهان از شرکت DBO خریداری و در زنجان نصب شد.

این شرکت با بیش از 50 سال تجربه در زمینه تصفیه و تولید روغن‌ها و چربی‌ها نقش مهمی را در صنعت روغن ایفا می‌کند و در راستای نیل به اهداف خود، توسعه و صادرات محصولات خاص به کشورهای خاورمیانه را مدنظر دارد.

در شرایطی که 30 درصد از  کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی استان به دلیل عدم نقدینگی و مشکل فروش تعطیل شده‌‌اند اخبار تعطیلی کارخانه‌هایی که با کمتر از 40 درصد ظرفیت اسمی کار می‌کنند تراژدی غمبار بیکاری صدها کارگر را در اذهان زنده می‌کند پس از بیکار شدن 600 کارگر شرکت ریخته‌گری پیوسته سهند ایجرود این بار نوبت 250 کارگر شرکت روغن نباتی جهان است که خانه‌نشین شدن خود را باور کرده و به سرنوشت تلخ 250 همکار خود که طی 2 سال بنا به بهانه‌های مختلف از کار اخراج شده بودند دچار شوند.

بر اساس اظهارات ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان عمده واحدهایی که با مشکل تعطیلی مواجه می‌شوند مشکل فروش داشته و متعلق به بخش خصوصی هستند و قاعدتا جوابگوی مشکلات یاد شده نیز سهامدار و مدیرعامل واحدها باید باشند.

همین فروردین ماه امسال بود که کارگران شرکت روغن نباتی جهان به دلیل عدم پرداخت اضافه کار، رعایت نکردن قانون کار، نپرداختن حق شیفت، عدم تحویل کپی قرارداد فی مابین کارگر و کارفرما، تهدید، کاهش میزان تولید، عقد قراردادهای یک ماهه و عدم رسیدگی مدیران کارخانه به مشکلات آنان و برکناری 183 نفر از همکارانشان پس از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی به تجمع 300 نفری در مقابل استانداری زنجان زدند.

در آن زمان احمد غریوی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی استان زنجان که تجمع کارگران حاضر در مقابل استانداری را مربوط به مسائل فرعی عنوان کرده بود، تغییر شیفت کاری از تک شیفت به 2 شیفت را دلیل اصلی این اعتراض دانست و گفت بر اساس ضوابط و قوانین، کارفرما موظف است تا با ارائه دلایل قانع‌کننده و کسب اجازه از دستگاه ذیربط شیفت‌های کاری کارگران را تغییر دهد.

مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در فروردین ماه امسال به منظور جلوگیری از تعطیلی شرکت روغن نباتی جهان و بیکار شدن صدها کارگر جلسات توجیهی را برگزار کرد و پس از تلاش‌های بسیار از سوی دستگاه‌های مربوطه بود که آرامش هر چند نسبی بین کارگران این شرکت بازگشت.

اما این آرامش فکری و شغلی کارگران شرکت روغن نباتی جهان کوتاه مدت شد و آنان پس از گذشت چند ماه شاهد اخراج همکاران خود از سوی مدیریت شرکت شدند.

شرکت روغن نباتی جهان به دلیل مشکل در تامین مواد اولیه به مدت 12 روز تعطیل شد اما با ورود روغن پالم فعالیت خود را آغاز کرد، فعالیتی که کارگران این واحد را خوشحال نکرده است چرا که به گفته آنان این روال 2 ساله شرکت روغن نباتی جهان بوده به طوری که متوسط کار مفید این شرکت در ماه یک هفته است و سایر روزها تقریبا این شرکت هیچ فعالیتی ندارد.

علی به عنوان یکی از کارگران شرکت روغن نباتی جهان ضمن ابراز ناخرسندی از بهبود نیافتن اوضاع و شرایط کاری کارگران این شرکت و عدم اقدام جدی از سوی مسئولان ذیربط استانی معتقد است که نابسامانی‌های کارخانه در 2 سال اخیر یعنی درست زمانی که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه در روزهای نخست واگذاری شرکت روغن نباتی جهان به بخش خصوصی حدود 500 کارگر مشغول به فعالیت بودند، به اخراج 80 نیروی انسانی به عنوان نخستین اقدام مسئولان شرکت به دلیل مشکلات مالی و به ترتیب اخراج سریالی 2 تا 3 نفره کارگران اشاره می‌کند.

علی ضمن انتقاد از وضعیت بلاتکلیفی کارگران این واحد میزان تولیدات روزانه این شرکت در سال‌های اخیر را 500 تن عنوان و خاطرنشان می‌کند که این میزان به دلیل عدم تامین مواد اولیه به 100 تن کاهش یافته است.

وی به اعتراض 300 نفری کارگران شرکت روغن نباتی جهان در نخستین روزهای سال در مقابل استانداری اشاره کرده و می‌افزاید: مسئولان با وعده‌های توخالی امیدوارمان کردند که اوضاع شرکت درست می‌شود، در حال حاضر هم هفته‌ای نیست که برای پیگیری مطالبات کارگران این شرکت به استانداری مراجعه نکنیم اما واقعیت این است که هیچ پاسخ روشنی از سوی مسئولان ذیربط استان زنجان به کارگران شرکت روغن نباتی جهان ابلاغ نشده است.

رضا از دیگر کارگران شرکت روغن نباتی جهان تعدیل نیروی انسانی را ناشی از بدهیهای این شرکت دانسته و اعلام می‌کند: صاحب فعلی شرکت روغن نباتی جهان این شرکت را 2 سال قبل با وام 47 میلیارد تومانی سه قسطه خریداری کرد اما در حال حاضر شرکت روغن نباتی جهان بیش از 200 میلیارد تومان بدهی دارد و همانطور که می‌بینید این کارگران هستند که هزینه این بدهی را می‌پردازند.

با مشکلات یاد شده و به گفته کارگران شرکت روغن نباتی جهان روزی نیست که کارگران اخراج شده و افرادی که دیگر در این کارخانه شاغل نیستند با ماموران کلانتری به این شرکت مراجعه نکرده و حکم توقیف اموال از سوی مراجع قضایی را به همراه نداشته باشند.

غفوری با بیان اینکه شرکت روغن نباتی جهان توانایی تولید 12 هزار تن روغن را دارد، می‌افزاید که این شرکت در حال حاضر با کمترین ظرفیت اسمی خود کار می‌کند.

وی که تعدیل نیروی کارگری شرکت روغن نباتی جهان به دلیل فروش زمین این واحد را به شدت رد می‌کند، معتقد است که واحد یاد شده حتما برنامه‌ای برای افزایش تولید دارد و به هیچ عنوان بحث فروش زمین به دلیل اهمیت محل استقرار این کارخانه از سوی صاحب شرکت روغن نباتی جهان مطرح نیست و این موضوع صرفا عوامانه و سخنان بی پایه و اساس است هر چند با توجه به این که شرکت روغن نباتی متعلق به بخش خصوصی است صاحب این کارخانه اگر هم قصد چنین کاری را داشته باشد مختار است و هیچ ارگانی نمی‌تواند مانعی را ایجاد کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ضمن اصرار بر ادامه فعالیت شرکت روغن نباتی جهان و رد ورشکستگی و بیکاری کارگران در روزهای آتی اعلام می‌کند که صاحب این شرکت حتی با وجود تعطیلی بیمه بیکاری و حقوق کارگران را مرتب پرداخته و این تعطیلی موقت به عنوان مرخصی کارگران محسوب شده است.

این در حالی است که یک از کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از تعطیلی کامل شرکت روغن نباتی جهان خبر می‌دهد و عنوان می‌کند تاسیسات اصلی که سبب سرپا نگه داشتن و تداوم فعالیت این شرکت شود عملا از کار کردن ایستاده است. 

بر اساس اظهارات فغفوری در جلسه‌ای که در مرکز با حضور معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل این شرکت و مشاور انجمن صنایع روغن که مسولیت تنظیم بازار روغن را بر عهده دارد برگزار شد، کمبود روغن پالم از مشکلات اصلی واحدهای مشابه عنوان و مقرر شد ماهانه 105 هزار تن روغن پالم از سوی نهاد ذیربط برای تامین نیاز این واحدها ترخیص شود.

سهم روغن نباتی جهان از این میزان مواد اولیه وارداتی 5 هزار تن است که به گفته آرمین 500 تن از روغن پالم برای 15 روز فعالیت این شرکت کفاف می‌دهد اگر اظهارات این کارگر باسابقه شرکت روغن نباتی جهان صحیح باشد این میزان تنها برای 150 روز کافی است و در صورت عدم وارد کردن مواد اولیه موردنیاز این شرکت، مسئولان این واحد پس از 150 روز دوباره دست به تعطیلی یا تعدیل نیروها می‌زنند.

اخبار مرتبط

قیمت روغن نباتی کاهش یافت

حق مسکن ۵۵۰ هزار تومانی کارگران ابلاغ شد

گام مجلس برای تقویت معیشت کارگران

0 نظر

ارسال نظر

capcha