آدرس غلط خانم دکتر برای مداوای آلودگی

 آدرس غلط خانم دکتر برای مداوای آلودگی

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، پس از آن‌که تهران و کلان‌شهرها در پاییز و زمستان سال 94 با افزایش غلظت آلاینده‌ها دست به گریبان شد و صحبت‌های رییس سازمان حفاظت از محیط زیست دولت یازدهم مبنی بر تغییر سوخت‌های تولید داخلی و افزایش روزهای سالم نتوانست دارویی برای التیام نفس‌تنگی مردم شود، چالش دمای 18 درجه را در رسانه‌ها طرح کرد.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون رییس‌جمهوری در روزهایی که مردم با آلودگی هوا دست به گریبان بودند و میان مرگ و زندگی نفس می‌کشیدند پیشنهاد تازه‌ای را طرح کرد و آن هم راه‌اندازی کمپین چالش 18 درجه بود.

ابتکار که هرازگاهی علتی را برای آلودگی هوا مطرح می‌کند و راهکاری تازه را می‌اندیشد این‌بار در یک طرح ابتکاری همکاران، کارمندان و عموم مردم را به این کمپین دعوت کرد و آدرس کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای را این موضوع دانست.

راهکارهای رییس سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر واردات بنزین‌های به‌اصطلاح یورو4 و یا حتی توجه بیشتر به معاینه فنی نه‌تنها نتیجه نداد بلکه نسخه‌ای تازه از سوی خانم دکتر پیچیده شد.

در روزهایی که مردم منتظر شنیدن دستورهای کوتاه‌مدت دولت برای کاهش آلودگی هوا بودند و خواهان اقدامی عاجل همانند گسترش و توسعه حمل و نقل عمومی یا کاهش ساعات ادارات و ... بودند راه حل کمپین تعجب همگان را برانگیخت.

چالش دمای 18 درجه و کمپین این‌گونه بود که ابتکار در صفحه تلگرام خود به انتشار تصاویر نامه‌نگاری‌های انجام شده دراین‌باره پرداخت و در نامه‌ای به معاونان ریاست‌جمهوری، وزرای وزارتخانه‌ و استانداران سراسر کشور تأکید کرد: نظر به افزایش میزان آلودگی هوا در روزهای اخیر در کلان‌شهرها و دیگر شهرهای کشور و لزوم کاهش میزان مصرف انرژی که تأثیر بسیار زیادی در تولید آلودگی در بخش‌های مختلف صنعتی، خدماتی و اداری دارد و در اجرای مفاد بخشنامه اخیر معاون اول رئیس‌جمهور و ماده 150 قانون برنامه پنجم خواهشمند است دستور فرمایید در فصل زمستان ضمن انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها، دمای فضاهای بسته، ساختمان‌های تابعه در کل کشور طی ساعات کاری در اتاق‌ها از 21 درجه و در راهروها و فضاهای سرپوشیده از 18 درجه سانتی‌گراد بیشتر نبوده و از روشن بودن دستگاه‌های گرمایشی و مصرف‌کننده سوخت در روزهای تعطیل جداً خودداری شود.

پس از این راه حل تازه دکتر ابتکار و آدرس جدید وی برای کاهش آلودگی هوا، همکاران رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز به این پیشنهاد لبیک گفته و در اقدام‌هایی هماهنگ در صفحه‌های مجازی خود به این طرح واکنش نشان دادند.

محمدجواد ظریف، شهیندخت مولاوردی و محمود واعظی از جمله نخستین کسانی بودند که به این دعوت پاسخ مثبت دادند و در صفحه‌های مجازی از آن استقبال کردند.

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز از این قاعده مستثنی نبود و در نامه‌ای به معاون مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نوشت: با توجه به آلودگی موجود در کلان‌شهرها و تأثیری که کاهش مصارف گرمایشی گاز می‌تواند در کاهش این آلودگی‌ها داشته باشد، در اجرای بخشنامه شماره ١٢٣٧٣٥ مورخ 22 آذر سال 94 معاون اول رئیس‌جمهوری، لازم است اکیداً دستور فرمایید با تعیین و اعزام گروه‌های ویژه بازرسی، کنترل شود که دمای ادارات دولتی و ساختمان‌های عمومی در هیچ شرایطی در فضاهای بسته در ساعات کاری از ٢١ و در راهروها و فضاهای سرپوشیده از ١٨ درجه سانتیگراد بیشتر نباشد و مراقبت شود که شب‌ها و روزهای تعطیل نیز دستگاه‌های گرمایشی خاموش باشند.

در موارد مراعات نشدن بخشنامه یادشده، برای اصلاح امر به واحد ذی‌ربط اخطار شود و در صورت اصلاح نشدن وضع، ظرف مدت ٢ روز پس از اخطار، آن شرکت باید به قطع موقت گاز ساختمان متخلف اقدام کند و همزمان نیز موضوع را به دفتر وزیر محترم ذی‌ربط و دفتر اینجانب منعکس کند.

این دستور وزیر و همچنین دعوت به کمپین  برخی از وزیران و معاونان رییس‌جمهوری در حالی صورت گرفته که از دید کارشناسان و شهردار تهران عامل اصلی آلودگی هوا ناشی از عوامل متعدد دیگری است که باید برای آن‌ها راه حلی اندیشیده شود.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران هم درباره تجزیه و تحلیل‌های نهاد متبوعش می‌گوید: 82 درصد از آلایندگی هوای شهر تهران ناشی از منابع متحرک است؛ سهم خودروها، صنعت، نیروگاه و پایانه‌ها در تجزیه و تحلیل‌های ما مشخص شده و نکته‌ جالب این است که آلایندگی ناشی از گرمایش خانگی علی‌رغم تصور برخی افراد کمتر از 4 درصد است.

این تحقیقات به‌همراه صحبت‌های کارشناسان مبنی بر این‌که آلودگی هوا ناشی از عوامل متعددی همچون خودروهای فرسوده، افزایش نیافتن حمل و نقل عمومی، تولید موتورسیکلت‌های غیراستاندارد و عدم‌توجه به کاتالیست خودروها و ... است نشان می‌دهد که مسئولان ذی‌ربط گاهی آدرس غلط می‌دهند.

مسئولان می‌توانند چالش‌هایی همچون تولید نکردن خودروی بی‌کیفیت، تحویل وام متقاضیان خودروهای فرسوده، عدم‌توزیع سوخت غیراستاندارد وارداتی،‌ تعطیلی کارخانه‌های تولید آلاینده، توسعه حمل و نقل عمومی و ...را راه‌اندازی کنند تا شاید هوای کلان‌شهرها و به‌ویژه پایتخت کمی بهبود پیدا کند.

مردم این روزها همچنان منتظر راهکارهای فوری و کوتاه‌مدت مسئولان هستند و هیچ‌گونه اتهام‌زنی سیاسی و یا فرافکنی را درباره آلودگی هوا نمی‌پذیرند.

اخبار مرتبط

هوای تهران پاک است

برخی دستگاه‌ها برای بروزرسانی سیاهه انتشار آلودگی هوا همکاری نمی‌کنند

در روز هوای پاک/ هوای تهران در محدوده سالم و ناسالم برای گروه‌های حساس

0 نظر

ارسال نظر

capcha