رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری:

باغ کتاب به موسسه نشر شهر واگذار شد

باغ کتاب به موسسه نشر شهر واگذار شد

به گزارش سراج24، محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران صبح امروز در نشستی خبری با حضور خبرنگاران به تشریح تازه ترین تصمیمات شهرداری تهران و این سازمان در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به آغاز ساخت پروژه باغ کتاب تهران از سال ۸۶ اظهار داشت: شهرداری تهران با مدیریت آقای دکتر قالیباف و در قالب پروژه جهادی از سال ۱۳۸۶ مجموعه باغ کتاب را در مجموعه فرهنگی عباس آباد در دست ساخت قرار داد. در شرایطی که بزرگترین فروشگاه کتاب جهان در شهر نیویورک ۱۴ هزار متر زیربنا دارد، ما در باغ کتاب فضای ۶۵ هزار متری مسقف تدارک دیدیم. این مجموعه پس از نظرات متعددی که در شورای فرهنگی شهرداری تهران مطرح شد، از دو هفته پیش به عنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری درآمد و در ساختار موسسه نشر شهر قرار گرفت.
صلاحی ادامه داد: این پروژه تاکنون ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تنها ۸ درصد از فعالیت عمرانی آن باقی مانده است. ما طی جلساتی که با قائم مقام شهردار تهران و شخص آقای قالیباف داشته ایم، درباره این موسسه این قول را می دهیم که با همت دوستان شرکت نوسازی و عمران عباس آباد این پروژه در آخر فروردین ماه سال آینده تجهیز شده و در اردیبهشت ماه افتتاح شود. همچنین سازمان زیباسازی شهر تهران نیز قول داده فضای بیرونی باغ کتاب را نیز به متراژ ۲۰ هزار متر مهیا کند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه با اشاره به بخش های مختلف باغ کتاب در زمان افتتاح گفت: یک فروشگاه بزرگ کتاب که خانواده ها بتوانند از آن استفاده کنند و در عین حال تمامی آثار منتشر شده در کشور را نیز در خود داشته باشد، در این پروژه در نظر گرفته شده است. در کنار آن یک فروشگاه بزرگ کتاب و محصولات فرهنگی برای مخاطب کودک و نوجوان نیز تدارک دیده ایم. جدای از این ها تالار بزرگ علم، گالری هنری و دیجیتال، مرکز اسناد شهرداری تهران، تئاتر کتاب‌شهر و سالن آمفی تئاتر از مهمترین بخش های این پروژه در زمان افتتاح خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به خبرهای منتشر شده در ماه های اخیر درباره بی پاسخ ماندن نامه وزیر ارشاد به شهردار تهران در مورد مکان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عنوان کرد: آقای قالیباف، جواب نامه آقای جنتی را نوشته اند و امروز به دست ایشان خواهد رسید. به باور ما، باغ کتاب تهران یک مجموعه نمایشگاهی و فروشگاهی است و چون فروشگاه کتاب آن دائمی است، امکان جمع‌آوری و چینش متعدد آن ممکن نیست. از سوی دیگر، نمایشگاهی مانند نمایشگاه کتاب احتیاج به یک نمایشگاه سالنی و دائمی دارد. جدای از اینها معضل ترافیک بزرگراه های اطراف باغ کتاب راهم باید در نظر گرفت. به همین خاطر شهرداری تهران با تدبیر خود پروژه ای با نام «شهر آفتاب» را در جوار حرم امام خمینی(ره) در دست ساخت قرار داده که در صورت افتتاح فاز سوم آن، سومین نمایشگاه بزرگ دنیا خواهد بود، اما امسال فاز اول آن شامل سالن مسقف ۷۰ هزار متر مربعی آماده شده و با دستور شهردار تهران پس از تمام فعالیت‌های عمرانی آن در پایان فروردین ماه تجهیز و در اردیبهشت ماه افتتاح خواهد شد. در کنار آن ما امکان ایجاد ۴۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی زیر چادر را نیز در «شهر آفتاب» دیده ایم و در نامه آقای قالیباف به آقای جنتی نیز شهرداری تهران پیشنهادی برای استفاده از این فضا را برای برگزاری نمایشگاه کتاب سال آینده مطرح کرده است.
صلاحی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران برای برگزاری احتیاج به فضای یکصد هزار متر مربعی نمایشگاهی دارد که این مساله در «شهر آفتاب» در نظر گرفته شده و ایستگاه مترو آن نیز در شرف افتتاح است. در واقع ما ابتدا مترو را افتتاح خواهیم کرد و بعد نمایشگاه را.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه درباره علت این پیشنهاد شهرداری تهران به وزارت ارشاد نیز توضیح داد: دلیل نخست آن فضا و سالن تدارک دیده شده در شهر آفتاب است. علت دوم، خدمات حمل و نقلی آسان با استفاده از شبکه بزرگراه ها و نداشتن دغدغه پارک خودرو است، اما در نهایت این وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص وزیر محترم ارشاد است که تصمیم می‌گیرد نمایشگاه بین المللی کتاب در چه مکانی برگزار شود و ما در آن صورت حمایت و همکاری خودمان را از برگزاری آن انجام خواهیم داد.

تغییرات تازه در نمایشگاه یاد یار مهربان

صلاحی در ادامه به تغییرات انجام شده در نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان اشاره و خاطرنشان کرد: آقای مجید حسینی، مدیر موسسه نشر شهر امسال طرح تازه ای برای برپایی این نمایشگاه به ما ارائه داده اند و بر اساس آن مقطعی از دانش آموزان تهرانی شامل دانش آموزان سال هفتم و هشتم (دوره اول متوسطه) در قالب یک مسابقه کتابخوانی شکل جدید نمایشگاه یاد یار مهربان را اجرا خواهند کرد. ما طی مراسمی در ۲۸ دی ماه با حضور ۲ هزار نفر از مدیران و معلمان مدارس تهران در برج میلاد مراسم افتتاحیه شکل جدید این نمایشگاه را برگزار می کنیم و در آن مدیران و معلمان برای اجرای آن توجیه خواهند شد. در شیوه جدید همه دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این طرح تا سقف ۱۸ هزار تومان به صورت رایگان کتاب انتخاب کرده، مطالعه و در مسابقه ما شرکت می کنند. این شیوه از برگزاری این رویداد فرهنگی منجر به ایجاد جذابیت و تشویق بیشتر برای مطالعه خواهد بود. ۱۰ نفر برتر این مسابقه با حضور در دفتر شهردار تهران به معرفی ایده های خود برای توسعه کتابخوانی خواهند پرداخت و هدایای خود را به سلیقه آقای قالیباف از ایشان دریافت خواهند کرد. ۱۰۰ نفر برگزیده بعدی نیز دیدارهای مشابهی با معاونان شهردار تهران خواهند داشت و هدایای خود را از آنها دریافت می کنند. جدای از این، باقی شرکت‌کنندگان تا سقف یکصد هزار نفر از برخی خدمات شهرداری تهران به صورت رایگان بهره مند خواهند شد.
وی همچنین بودجه برگزاری این دوره از نمایشگاه یاد یار مهربان را ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان عنوان کرد.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه این نشست خبری، همچنین از برگزاری مسابقات سراسری قرآن با عنوان سراج خبر داد و گفت: بر اساس طرحی که فرهنگسرای قرآن ارائه کرده است، در این مسابقات تمامی جلسات قرآنی شهر تهران که در منازل یا مساجد برگزار می شوند، در مسابقه ای شرکت خواهند کرد و ما قادر خواهیم بود تا شناسنامه ای از تمامی آنها ایجاد کنیم. این مسابقات در سه مقطع زیر ۱۲ سال، بین ۱۲ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال برگزار می شود.
صلاحی همچنین عنوان کرد: در تصمیم جدید شهرداری تهران شرکت «تهران گشت ارغوانی» از شرکت های زیرمجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری به منظور بهره برداری از مجموعه فرهنگی تپه های عباس آباد از هفته آینده در آن مجموعه مستقر خواهد بود و به منظور بهره برداری از آن، برنامه های خود را اجرا خواهد کرد.

بخش دیگری از این نشست خبری به پرسش و پاسخ خبرنگاران با صلاحی اختصاص یافت.

وی در این بخش در پاسخ به سوال مهر درباره تعامل شهرداری تهران با وزارت ارشاد به منظور برگزاری نمایشگاه کتاب اظهار کرد: جواب آقای قالیباف به نامه آقای جنتی در قالب یک نامه رسمی به ایشان ارسال شده است. البته مسئول برگزاری نمایشگاه کتاب وزارت ارشاد و معاونت امور فرهنگی است و ما نیز مجموعه شهر آفتاب را پیشنهاد کرده ایم و عنوان کرده ایم در صورت قبول آن، می‌توانیم خدمات قابل توجهی را در آنجا ارائه دهیم، اما پذیرش آن در نهایت با تصمیم وزارت ارشاد است.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچنین در مورد باغ کتاب تهران نیز گفت: آقای مجید حسینی، مدیرعامل موسسه نشر شهر به عنوان مدیرعامل جدید موسسه باغ کتاب منصوب شده اند و هیات مدیره باغ کتاب نیز همان هیات مدیره شهر کتاب خواهند بود، منتها احتمالا چند نفر به آن اضافه خواهند شد.
صلاحی همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره وضعیت شرکت توسعه و نوسازی عباس آباد نیز اضافه کرد: این شرکت با مصوبه مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و فعالیت عمرانی در این منطقه تحت نظر آن ادامه پیدا خواهد کرد. منتها بهره برداری از مجموعه باغ کتاب به موسسه نشر شهر و بهره برداری از مجموعه عباس آباد به شرکت تهران گشت ارغوانی واگذار شده است.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگری اظهار امیدواری کرد: فروشگاه بزرگ کتاب در مجموعه باغ کتاب تهران بتواند بخشی از توازن از دست رفته میان کتابفروشی ها و موسسات نشر در تهران را دوباره احیا کند.
 

اخبار مرتبط

سومین رویداد بانوتک(دورهمی بانوان فعال در حوزه نرم افزار و بازی مذهبی)+پوستر

رونمایی از «یاران انقلاب» درنمایشگاه/ حواریون امام به روایت ساواک

پیشرفت 80 درصدی پروژه باغ کتاب تهران/ ساخت و سازها ادامه دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha