«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

خدشه بر ایمان در آثار هالیوودی با نگاهی به فیلم «خدا نمرده است»/سینمای غرب به دنبال تزریق جهان بی‌خدایی!/ از خشم تا انکار حقایق

خدشه بر ایمان در آثار هالیوودی با نگاهی به فیلم «خدا نمرده است»/سینمای غرب به دنبال تزریق جهان بی‌خدایی!/ از خشم تا انکار حقایق

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: جهان غرب برخلاف خواسته جهانیان به دنبال تزریق دنیای بی خدایی است و در این مسیر سعی دارد از طریق تصویر به ترویج نگاه هایی مسموم و بی هویت و تاکید بیش از حد بر ماهیت وجود آدمی و تثبیت اومانیسم در ذهن راهبردی مخاطبان سینمایی باشد. یکی از آثار چالش برانگیز در زمینه فلسفی فیلم «خدا نمرده است» به کارگردانی هارولد کرونک محصول سال 2014 آمریکا بوده که به ظاهر رویه ای دینی معرفتی را در نگاهی تفکری دنبال می کند اما در لایه های درونی آن می توان به روندی از تعلیق نگاه اعتقادی مخاطبان برخورد کرد. خط تعلیق اصلی فیلم زندگی دانشجویی را نشان می دهد که به ظاهر دانشجویی در جست و جوی حقیقت است و در چالشی معرفتی قرار گرفته و حتی تهدید به اخراج می شود. از نگاه سازنده اثر جاش ویتون، دانشجوی فلسفه نماد انسانی مدرن امروزی است که دیگر در مقابل هر نوع نظرگاهی به دیده تسلیم در نمی آید. استاد فلسفه او، جفری رادیسون نیز اعتقادی به خدا ندارد. استاد دانشجویانش را مجبور می کند تا یک اعلامیه را که در آن نوشته شده "خدا مرده است" امضاء و تائید کنند تا بتوانند واحد مربوطه را پشت سر بگذرانند و جاش تنها دانشجویی است که از انجام این کار سر باز می زند.

در این میان بحث و مناظره ای میان استاد و شاگرد شکل می گیرد که در واقع براساس رنگ و لعاب همیشگی دموکراسی طلبی و وجود حقانیت در ارائه نظر از سوی غربی ها صورت می گیرد و همان ژست همیشگی را دارد چرا که در بطن پرسش و پاسخ ها می توان به دریچه هایی از کفر و انکار خدا در نظرگاه نهایی سازندگان رسید. فیلم «خدا نمرده است» براساس کتابی به همین نام نوشته رایس بروکس بوده که به طوری کاملا مستقیم به مساله ایمان در وجود آدمی می پردازد اما در این اثر حتی نگاه جاش ویتون مبنی بر رد نظریه بی خدایی هم چندان مستند به مواردی حقیقی نیست تا از آن به عنوان نتیجه ای نقش بسته در نزد بیننده فیلم استنباط شود.

پُر واضح است که هدف غایی هالیوودی ها از چنین ساخته هایی، خدشه وارد کردن به ایمان افراد و گسست در باورها و اعتقادات آن ها است تا بتوانند به راحتی اندیشه های استکباری را بر آن ها تحمیل کنند. البته این فیلم هم در ادامه آثاری اسلام هراسانه و به تبعیت از نگاهی که در سطوح بالا عنوان شد، سکانسی نمایشی با حضور دختری ایرانی با نام عایشه دارد که اسیر پدری مسلمان و تعصبی است! و البته راهکار فیلمساز از این بن بست مطرح شده! هم گرایش به دین مسیحیت عنوان می شود! در فیلم «خدا نمرده است» جاش ویتون به دنبال اثبات خدا از طریق فیزیکدان اتئیستی چون استیون وینبرگ است. اگر تاملی در زندگی همین داشمند صهیونیست داشته باشیم، به اصل غرض سازنده در فیلم " خدا نمرده است" پی خواهیم برد، چرا که استیون وینبرگ، یکی از مدافعین سیاست های اشغالگرایانه رژیم شیطانی اسرائیل بوده و بارها به دفاع از این کشور اشغالگر پرداخته و در سال های 2006 و 2007 در برخی از دانشگاه‌های انگلستان به سخنرانی در دفاع از رژیم صهیونیستی و حمله به منتقدان پرداخته است و منتقدان به سیاست های اسرائیل را عده ای کور خوانده است! فیلم «خدا مرده است» برخلاف عنوان خود برگرفته از نقل قول مشهوری از فیلسوف آلمانی، فریدریش نیچه مبنی بر جهان بی خدایی است. تصور شوم ورزانه ای که نخستین بار در کتاب «دانش طربناک» ظاهر شد و بارها در نگاه و آثار وی به خصوص در اثر کلاسیک نیچه، «چنین گفت زرتشت» منعکس گردید و این شبیخون بی دینی از طریق تصویرسازی هالیوود در حال پرتاب به تفکر جهان هستی است و به اشکال مختلف در قالب داستان های مختلفی در سینمای غرب رونمایی می شود.

اخبار مرتبط

1 نظر

ارسال نظر

capcha