«سراج24»، گزارش می دهد:

بازخوانی مواضع آمریکا و صهیونیسم در حمایت از فتنه‌گران/خسارت‌های فتنه از اقتصاد تا انرژی هسته‌ای/نگاهی به کمیته‌سازی‌ها برای مقابله با نظام اسلامی

بازخوانی مواضع آمریکا و صهیونیسم در حمایت از فتنه‌گران/خسارت‌های فتنه از اقتصاد تا انرژی هسته‌ای/نگاهی به کمیته‌سازی‌ها برای مقابله با نظام اسلامی

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، امروز ششمین سالگرد حماسه مردمی 9دی ماه سال 88 است. از زوایا و ابعاد مختلف به فتنه سال 88 پرداخته شده، اما هنوز ناگفته های فراوانی درباره حوادث سال 88وجود دارد. رهبر انقلاب پیرامون عمق و ابعاد فتنه سال88،  در 13آبان سال پس از فتنه در جمع دانش آموزان و دانشجویان می گویند: فتنه‌ی [88]، فتنه‌ى بزرگى بود. من به شما عرض کنم؛ چند سالى که بگذرد، آن وقت قلم‌هاى بسته شده‌ى آگاهان بین‌المللى روان خواهد شد، باز خواهد شد، خواهند نوشت. ممکن است من آن روز نباشم، اما شماها هستید؛ خواهید شنید، خواهید خواند که چه توطئه‌ى بزرگى پشت فتنه‌ى سال 88 بود. این فتنه خیلى چیز مهمى بود، قصدشان خیلى قصد عجیب و غریبى بود؛ در واقع می‌خواستند ایران را تسخیر کنند. این‌هایى که عامل فتنه بودند - توى خیابان، یا بعضى از سخن‌گویانشان - اغلب ندانسته وارد این میدان شده بودند؛ اما دست‌هایى این‌ها را هدایت می‌کرد، نمی‌فهمیدند.

این روزها، با نگاهی نو به فتنه ۸۸، با بازخوانی وقایع پیچیده سال 88، با رویکرد معطوف به انتخابات پیش رو و جریان های سیاسی کشور می توان برآوردهای قابل تاملی، برای جلوگیری از حوادث و رخدادهای ناگوار مشابه داشت.

خسارتهای اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بین المللی فراوانی در نتیجه فتنه 88 برکشور تحمیل شد که برخی از آنان جبران ناپذیر است.

یکی از موضوعاتی که طرح آن از سوی جریان فتنه هزینه های اجتماعی و بی اعتماد کردن مردم را به همراه داشت، ادعای بی سند تقلب بود. ساعاتی پیش از باز کردن صندوق های آراء کاندیدایی که بعد اعلام تقلب می کند، ادعای پیروزی در انتخابات را مطرح می کند.  پیش از برگزاری انتخابات کمیته صیانت از آرا که اساسا فاقد وجاهت قانونی است، از سوی ستاد کاندیدای مغلوب در انتخابات تشکیل می شود. این کمیته پیش از انتخابات حتی سلامت انتخابات را زیر سوال می برد. بعدتر نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر معظم انقلاب ادعای تشکیک در سلامت انتخابات را وارد فاز عملیاتی می کند. یکی از نزدیکان هاشمی اعلام می کند که خود هاشمی خواسته این نامه رسانه ای شود تا موج ایجاد کند. بعد از انتخابات هم، طرح دروغ تقلب که به اعتراف رییس دفتر دولت اصلاحات -محمد علی ابطحی- اسم رمز اغتشاشات و کشاندن مردم به خیابان بود، و بعدتر حتی توسط خاتمی و همراهانش زیرسوال می رود و تکذیب می شود، از جنس حرفهایی بود که از قبل زده می شد و آن قدر بر سر زبانها انداخته می شد تا مردم را به تشکیک بیاندازد.

تشکیل “کمیته صیانت از آرا” از سوی کروبی و موسوی، نامه بدون سلام و والسلام هاشمی به رهبری انقلاب، سخنان عفت مرعشی-همسر هاشمی رفسنجانی- در روز انتخابات مبنی بر “ریختن مردم به خیابانها”، ادعای همسر موسوی مبنی بر رای دادن اهالی لرستان و آذربایجان به داماد و فرزندشان و نامه نگاری های جعلی مصادیقی از فرآیند بی اعتماد سازی مردم نسبت به روند انتخابات و سلامت انتخابات بود.

در شرایطی که بارها مدعیان تقلب خود با همین سازوکار منتخب شده بودند، طرح ادعای تقلب به این سازو کار عجیب و خسارت بار بود. به عبارت دیگر، طرح واژه “تقلب” که به اعتراف خود مدعیان آن از ابتدا دروغ بود، اما گروهی را نسبت به نظام، بی اعتماد ساخت و این خود هزینه ی سنگینی برای نظام جمهوری اسلامی ایران به دنبال داشت.

رهبر معظم انقلاب بعدها با طرح این هزینه و خسارت، خطاب به مدعیان تقلب گفتند: مسئله‌ی اصلی این است که یک جماعتی در مقابل جریان قانونی کشور، به شکل غیر قانونی و به شکل غیر نجیبانه ایستادگی کردند و به کشور لطمه و ضربه وارد کردند؛ این را چرا فراموش میکنید؟ البته ممکن است در گوشه و کنار یک حادثه‌ی بزرگ زد و خوردهائی انجام بگیرد که انسان نتواند ظالم را از مظلوم تشخیص دهد؛ یا یک نفر در موردی ظالم، در موردی مظلوم باشد؛ این کاملاً امکان‌پذیر است؛ اما در این قضایا، مسئله‌ی اصلی گم نشود.خب، در انتخابات سال ۸۸، آن کسانی که فکر میکردند در انتخابات تقلب شده، چرا برای مواجهه‌ی با تقلب، اردوکشی خیابانی کردند؟ چرا این را جواب نمیدهند؟ صد بار ما سؤال کردیم؛ نه در مجامع عمومی، نخیر، به شکلی که قابل جواب دادن بوده؛ اما جواب ندارند. خب، چرا عذرخواهی نمیکنند؟ در جلسات خصوصی میگویند ما اعتراف میکنیم که تقلب اتفاق نیفتاده بود. خب، اگر تقلب اتفاق نیفتاده بود، چرا کشور را دچار این ضایعات کردید؟ چرا برای کشور هزینه درست کردید؟ اگر خدای متعال به این ملت کمک نمیکرد، گروه‌های مردم به جان هم می‌افتادند، میدانید چه اتفاقی می‌افتاد؟ می‌بینید امروز در کشورهای منطقه، آنجاهائی که گروه‌های مردم مقابل هم قرار میگیرند، چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ کشور را لب یک چنین پرتگاهی بردند؛ خداوند نگذاشت، ملت هم بصیرت به‌خرج دادند.

موضوع بی اعتماد کردن مردم به نظام اسلامی در موضوعات دیگر هم اتفاق افتاد. مدعیان تقلب با شرکت در ختم افراد زنده تلاش داشتند که افرادی را به عنوان کشته شدگان قضایای بعد از انتخابات معرفی کنند و با رسانه ای کردن این کشته سازی ها نظام را ظالم جلوه دهند. که البته خلاف واقع بودن این رفتارها به سرعت رسانه ای می شد و این جریان نمی توانستند پروژه خود در تخریب وجهه نظام جمهوری اسلامی را پیش ببرند.

تشدید فتنه ها، امیدواری دشمن و تخریب وجهه بین المللی جمهوری اسلامی و ترور شهدای هسته ای از جمله خسارتهایی بودند که به طور مستقیم حامیان بین المللی فتنه از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا در آن نقش داشتند. در حالی که پیش از انتخابات ایالات متحده به این نتیجه رسیده بود که بدون حضور ایران مشکلات منطقه حل نمی شود، پس از انتخابات و فتنه سال 88 اوباما و شیمون  پرز برای فتنه گران اشک تمساح ریختند و با آنها همراهی کردند و علیه جمهوری اسلامی به موضع گیری پرداختند. باراک اوباما به فاصله چند روز پس از انتخابات ریاست جمهوری اشک تمساح ریخت و گفت: من درباره وقایع ایران نمی‌توانم سکوت کنم و عمیقاً نگران خشونت‌ها هستم. هیچ راهی برای تأیید صحت انتخابات ایران وجود ندارد جهان بدون در نظر گرفتن نتیجه انتخابات، نظاره‌گر وقایع ایران است و از مشارکت مردمی الهام گرفته است ما دپیلماسی سرسختانه‌ای را در قبال ایران دنبال خواهیم کرد. رییس جمهور آمریکا، در مصاحبه با «سی بی اس» گفت: « و من می‌خواهم تکرار کنم که ما در کنار کسانی که متوجه راه حلی مسالمت آمیز برای این کشمکش خواهند بود، می‌ایستیم.»

در همین راستا، کلینتون در مصاحبه با مجله آتلانتیک گفت:« سپاه پاسداران اساسا مسئول امور شده، بر ما واجب تر شده است که هر کاری می توانیم برای حمایت از کسانی که برای حقوق بشر و دموکراسی واقعی در ایران می کوشند انجام دهیم.»

ترور شهدای هسته ای که در نتیجه ناامن کردن فضای کشور برای تروریست ها و همزمان با فعالیت های تروریستی ریگی در جنوب شرق کشور اتفاق می افتد نتیجه فضایی بود که ماحصل فتنه 88 در کشور به وجود آمده بود.

بازخوانی این اتفاقات در نتیجه نفوذ و فتنه سال 88 در آستانه انتخابات اسفندماه برای عبرت گروههای سیاسی لازم و ضروری است و به نظر می رسد باید یکی از معیارهای سنجش مردم و نخبگان برای انتخابی آگاهانه باشد.

اخبار مرتبط

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

شورای نگهبان صحت انتخابات میان‌دوره‌ای آستانه اشرفیه را تایید کرد

تشکر آیت‌الله جنتی از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ۱۴۰۰

0 نظر

ارسال نظر

capcha