در نوامبر ۲۰۱۵

صادرات نفت ایران به آسیا ۱۶ درصد کاهش یافت

صادرات نفت ایران به آسیا ۱۶ درصد کاهش یافت

به گزارش سراج24،به نقل از رویترز، در حالی که پس از انعقاد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، مشتریان عمدتا از افزایش خرید نفت خود از ایران خودداری کرده اند، واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران در ماه نوامبر بیشترین کاهش را در 9 ماهه اخیر شاهد بود و هند و کره جنوبی خرید های خود را کاهش دادند.
آمارهای دولتی و رصد ورود و خروج تانکرها نشان می دهد که واردات 4 مشتری عمده نفت ایران از این کشور (چین، هند، ژاپن و کره جنوبی) در ماه گذشته میلادی به 894 هزار و 685 بشکه در روز رسید که 16.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت و شدیدترین افت از ماه فوریه تاکنون بود. اما میزان واردات در ماه نوامبر 11.3 درصد بیشتر از ماه اکتبر بود.
آمارهای رویترز نشان می دهد که صادرات نفت ایران به آسیا در ماه جاری میلادی به بالای یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
هند و کره جنوبی عامل اصلی کاهش صادرات نفت ایران در ماه نوامبر بودند. واردات نفت هند از ایران با کاهشی 44.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 138 هزار و 100 بشکه رسید که این رقم پایین ترین رقم از ماه مارس تاکنون بود. این در حالی بود که واردات کره جنوبی نیز با کاهشی 28.8 درصدی به 97 هزار و 200 بشکه در روز رسید که پایین ترین رقم خرید نفت از ایران از ماه جولای محسوب می شد.
آمارهای وزارت تجارت ژاپن در روز دوشنبه نشان داد که واردات نفت این کشور از ایران در ماه نوامبر 3.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و به 168 هزار و 285 بشکه در روز رسیده است.
متوسط مجموع خرید نفت این 4 کشور از ایران در 11 ماهه نخست سال 2015، با 7.1 درصد کاهش به 1.03 میلیون بشکه در روز رسیده است.

اخبار مرتبط

خام‌اندیشی و حکمرانی بد در صنعت نفت و گاز بدتر از خام فروشی است

آغاز پرداخت بدهی عراق به ایران/ توافق دو کشور برای تداوم صادرات گاز

رشد 30 درصدی صادرات نفت ایران با وجود تحریم های آمریکا

0 نظر

ارسال نظر

capcha