نادرترین عمل جراحی قلب جنین خاورمیانه در شیراز انجام شد

نادرترین عمل جراحی قلب جنین خاورمیانه در شیراز انجام شد

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، تنها امیدشان در زندگی آمدن کودکی بود که می‌خواست تحولی بزرگ در زندگیشان ایجاد کند، مادر با هر تکان کودک جان تازه‌ای می‌گرفت ودر سرمای دی ماه امید در زندگی‌اش شکوفه می‌زد.

تا اینکه حادثه‌ای این امید را به خزان تبدیل کرد، قلب نوزادش به آهنگ شورانگیز مهر مادری نمی‌تپید و پدرو مادر ناامید از به دنیا آمدن کودکی که قرار است تا آخر عمر نفسش به شماره  بیفتد.

تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز توانستند برای دومین مرتبه نادرترین عمل جراحی قلب جنین را در منطقه خاورمیانه بر روی یک جنین 28 هفته‌ای با موفقیت انجام دهند.

حمید آموزگار به عنوان یکی از اعضاء اصلی این تیم جراحی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: این جراحی فوق تخصصی نادر برای دومین مرتبه در شیراز با موفقیت انجام شد.

فوق تخصص قلب کودکان با بیان اینکه در سه سال گذشته چنین جراحی نادری بر روی قلب یک جنین دختر توسط این تیم جراحی در بیمارستان مادر وکودک غدیر برای نخستین مرتبه در کشور صورت گرفت، می‌افزاید: براساس آمارهای محققان، هم اینک با توجه به مشکلات ژنتیکی از هر صد تولد زنده نوزادان یک در صد مشکل بیماری قلبی وجود دارد که با عوامل مختلف ژنتیکی احتمال تنگی ریه و دیگر بیماری‌های قلبی در بین  نوزادان افزایش می‌یابد.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مهمترین علت این بیماری را عفونت داخلی دانست وتصریح کرد: براثر عفونت داخلی بطن قلب راست این جنین رشد کافی نداشته و چنانچه به موقع تشخیص و مورد جراحی قرار نمی‌گرفت، از داشتن دو بطن سالم محروم می‌ماند.

به گفته این پزشک هم اینک تشخیص این  گونه بیماری‌ها زمانی انجام می‌شود که جنین در هنگام  رشد 126روزه باشد به همین منظور مادرانی که به بیماری‌های دیابت، قند خون، فشار خون و دیگر بیماری‌ها مبتلا باشند، می‌توانند با مراجعه به مرکز تشخیص بیماری‌های ژنتیکی آزمایشات مربوطه را انجام دهند و از سالم بودن جنین خود مطمئن شوند.

به عقیده آموزگار، هر چند این گونه جراحی‌ها  اقدامی دشوار است، اما انگیزه و دانش پزشکان  تیم جراحی جنین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آن‌ها را مصمم کرد تا این جراحی را انجام دهد.

وی معتقد است در حال  حاضر این‌گونه جراحی پیشرفته در برخی مراکز درمانی کشور‌های آمریکا، انگلیس و برزیل و هم‌اینک در شیراز انجام می‌شود.

این عضو تیم جراحی جنین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: حمید فروتن، مریم کسرائیان، نسرین اسدی، سالاریان، ادراکی، بنانی، دیانت پور، حمیرا وفایی و الهه اللهیاری دیگر اعضای این تیم جراحی بودند.

اخبار مرتبط

توزیع ۳۰۰۰ پرس غذای گرم میان نیازمندان شیراز و خفردر عاشورای حسینی

توزیع 1500 بسته معیشتی توسط قرارگاه تبلیغی عمار منصوریه شیراز

توزیع ۳۲۰۰۰ بسته اطعام نیازمندان در شیراز

0 نظر

ارسال نظر

capcha