«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

فیلم «منطقه سبز»؛ فریبکاری آمریکا در لشگرکشی به منطقه/ لایه‌های توجیه‌کننده استقرار آمریکایی‌ها در عراق

فیلم «منطقه سبز»؛ فریبکاری آمریکا در لشگرکشی به منطقه/ لایه‌های توجیه‌کننده استقرار آمریکایی‌ها در عراق

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: 19 مارچ 2003، یورش آمریکایی ها به بغداد و فرار ژنرال محمدالراوی، نفر دوم رژیم بعث عراق، لحظه آغاز فیلمی با عنوان «منطقه سبز» است که سودای انتقاد از لشگرکشی یانکی ها به عراق دارد اما این اثر هم در چرخه رسیدن باز یکی به نعل می زند و یکی به میخ و همه چیز را در هوای ژستی منتقدانه رها می سازد! چرا که انتقادات این فیلم به دور از هرگونه اعتراض مستقیم به سیاست های نظام آمریکا به مسائل فرعی چون ایده های جنگ و روش برخورد آن می پردازد. اثری که در کنار نیش های ظاهرا گزنده اش حتی در مواردی به حمایت از اقدامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دست زده و سعی در تبرئه اقدامات غیر انسانی غرب در کشتارهای منطقه دارد.

این در حالی است که اسناد و دلایل بسیاری در رد ادعاهای صورت یافته آمریکایی ها مبنی بر وجود کشتارهای دسته جمعی در عراق وجود داشته و برای نمونه جان گرینولد، پژوهشگر آمریکایی با ارائه مدارکی واقعی فاش ساخت که اطلاعاتی که سازمان امنیت ملی آمریکا برای توجیه حمله به عراق به آنها استناد کرده بود، فاقد محتوای دقیق و مشخصی درباره ادعای وجود برنامه سلاح کشتار جمعی در عراق می باشد.

گرینولد با انتشار این اسناد، جورج بوش و کالین پاول وزیر خارجه را متهم کرد که برای کسب حمایت ملت آمریکا، جنگ عراق را به راه انداختند، درحالی که می دانستند هیچ اطلاعات مستندی وجود ندارد که ثابت کند عراق سلاح هسته ای و شیمیایی یا بیولوژیک پنهان کرده یا اساسا تهدیدی فوری یا خطری برای امنیت ملی آمریکا به شمار می آید.

منطقه سبز یا الخضراء که 10 کیلومتر مربع مساحت دارد، در قلب بغداد واقع شده است که اشغالگران آمریکایی در سال 2003 این منطقه را اشغال کردند و بعدها سفارت آمریکا را در آن احداث کردند. از آن پس، این منطقه به نماد اشغالگری آمریکا در عراق تبدیل شد تا این که مسؤولان عراقی، مقر سفارت آمریکا را در سال 2009 به مکان دیگری منتقل کردند. فیلم «منطقه سبز» به ظاهر به فریبکاری آمریکایی ها درباره سلاح های کشتار جمعی پرداخته اما در لایه های زیرین خود نوع دیگری از حمایت از نظام سیاسی آمریکا را صورت می دهد، به هر حال هر چه باشد فیلم «منطقه سبز» از آنِ سینمای هالیوود است.

فیلم به دنبال آن است که در نقشه طراحی شده سیاست های حیله ورزانه غرب ادعا کند که یکی از موارد حضور و استقرار آمریکایی ها در عراق به دلیل احتمال بازگشت بعثی ها به قدرت است! دلیل دروغ پردازانه ای که پس از از بین رفتن فرضیه تقلبی وجود کشتارهای دسته جمعی در عراق به شکلی جایگزین از سوی مقامات آمریکایی مطرح شد و دلیلی بود بر استقرار و ادامه وحشی گری های غرب در منطقه و کشتار مردمان بی دفاع. و همه این ها جهت پوشش انواع انتقادات صورت یافته توسط مردمان عدالت خواه مبنی بر چرایی اقدامات نظامی آمریکا در عراق بوده است.

فیلم «منطقه سبز» به مانند دیگر آثار ساخته شده توسط پل گرین گراس، فیلمساز آشنای سینما به دور از هرگونه تحلیل شخصیت و بازنمایی گذشته زندگی پرسوناژها ارائه می شود و مساله مهم فضاسازی جنگ و غبارهای نشسته در سیمای تفکری از بودن یا نبودن سربازان جنگی در منطقه است و این که این سوال مطرح شود که آیا حضور آمریکایی ها در عراق منطقی و درست بوده و یا بالعکس می باشد؟ فیلمی که برگرفته از کتابی با عنوان «زندگی امپریالیستی در شهری یاقوتی» بوده که تلفیقی از فضای داستانی را با رگه های سیاسی منعکس ساخته است. البته همانطور که اشاره شد فیلم به شکلی زیرکانه در بطن رویدادهای ارائه شده سعی در تطهیر تدریجی کشتار ناجوانمردانه آمریکایی ها دارد.

اخبار مرتبط

ژست اخلاق‌گرای غربی برای جهانی بدون جنگ در فیلم «تریاژ»/هالیوود؛ از جنگ‌های ویران کننده تا فیلم‌های متظارانه ضد جنگ!

0 نظر

ارسال نظر

capcha