روایت المانیتور از مذاکرات ایران و آرژانتین در مورد آمیا

 روایت المانیتور از مذاکرات ایران و آرژانتین در مورد آمیا

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، پایگاه خبری تحلیلی "المانیتور" با انتشار گزارشی به قلم "صاحب صادقی" به موضوع پرونده آمیا، جزئیات مذاکرات ایران و آرژانتین در این زمینه و موضع گیری‌های اخیر رئیس جمهور جدید این کشور مبنی بر لغو تفاهمنامه با ایران پرداخته است.

در تاریخ 18 جولای 1994 میلادی بمبگذاری آمیا باعث کشته شدن 85 نفر شد. در طول 20 سال گذشته تحقیقات طولانی مدتی در این باره انجام شده است. آرژانتین سه بار ایران را به طور رسمی متهم به دست داشتن در این رویداد کرده است اما ایران همواره اتهامات مطرح شده را رد کرده است. طبق یادداشت تفاهمی که در ژانویه سال 2013 میلادی میان ایران و آرژانتین برای ایجاد یک کمیسیون حقیقت یاب حاصل شد قرار بر این بود که پنج قاضی مستقل در آن کمیسیون حضور داشته باشند که هیچ یک ایرانی و آرژانتینی نباشند. دو طرف به توافق رسیدند که کمیسیون اقدامات لازم را برای کشف ابعاد مختلف حادثه انجام دهد. وزرای امور خارجه دو کشور در آن زمان با ارسال نامه‌ای برای پلیس بین الملل (اینترپل) اظهار کردند که ایران و آرژانتین توانایی رسیدگی به پرونده را دارند و نیازی به کمک اینترپل نیست.

المانیتور در ادامه به نقل از یک منبع آگاه به شرط ناشناس ماندن می‌نویسد:"مذاکرات محرمانه میان "علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه پیشین و "هکتور تیمرمن" وزیر امور خارجه آرژانتین درباره پرونده آمیا انجام شده بود. این مذاکره یک نقطه آغاز برای حل پرونده بود". این منبع در ادامه افزوده است:"در دور نخست مذاکرات که در سوریه برگزار شده بود نمایندگانی از دو کشور درباره جنبه‌های مختلف پرونده مذکور با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند. پس از آن در ژنو نیز مذاکرات مشابهی برگزار شد".

این منبع در ادامه افزوده است که پس از چندین دور مذاکره در اتیوپی در نهایت دو طرف برای تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در سال 2013 میلادی با یکدیگر به توافق رسیدند. این منبع با اشاره به مفاد توافق اعلام کرده که از دید حقوقدانان بین‌المللی آن توافقنامه یکی از قابل توجه ترین پیمان‌هایی بود که میان دو کشور به امضا رسیده بود.

المانیتور در ادامه اشاره می‌کند که اسرائیل و سازمان‌های یهودی و مخالفان داخلی «کریستینا فرناندز د کرشنر» رئیس جمهوری پیشین آرژانتین در آن زمان با توافق بعمل آمده میان تهران – بوینس آیرس به شدت مخالفت کردند و کار تا جایی پیش رفت که خانم کرشنر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر 2014 میلادی ضمن دفاع از تصمیم دولتش برای همکاری با تهران بر سر کشف حقیقت به منتقدانش تاخت.

این منبع آگاه در ادامه به المانیتور گفته است:"در طول جلساتی که بین وزرای امور خارجه ایران و آرژانتین انجام شده بود وزیر امور خارجه آرژانتین به صراحت چندین بار اعلام کرد که آرژانتین می‌داند که دولت و مقامات ایران هیچ نقشی در بمبگذاری نداشته‌اند اما بوینس آیرس با فشار مستقیم از سوی اسرائیل و لابی یهودی آرژانتین مواجه است". او افزوده است: "اسنادی که توسط اعضای هیئت آرژانتینی در جریان مذاکرات ارائه شدند نشان می‌دهند که در طول 20 سال تحقیقات و تهیه چندین هزار صفحه اسناد حتی یک مورد نیز نبوده که نشان دهد ایران در این ماجرا نقشی داشته است".

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که "البرتو نیسمن" دادستان مسئول رسیدگی به پرونده تحقیق بمبگذاری آمیا در ژانویه گذشته فرناندز د کرشنر را که هنوز رئیس جمهوری آرژانتین بود متهم کرده بود که در حال مخفی کردن حقایق است. او در ادامه گلایه خود ادعا کرده بود که امضای تفاهمنامه با ایران در سال 2013 میلادی با هدف سرپوش گذاشتن بر نقش ایران در بمبگذاری بوده است. این در حالی بود که دولت آرژانتین اظهارات نیسمن را کاملا مضحک خواند و او را متهم به توطئه علیه دولت کرد.

المانیتور در ادامه می‌افزاید: "در همان زمان، براساس گزارش 289 صفحه‌ای نیسمان نیویورک تایمز با انتشار گزارشی مدعی شد که مقام‌های ایرانی و آرژانتینی در ازای موافقت بر سر مبادله گوشت آرژانتینی با نفت ایران با یکدیگر بر سر پرونده آمیا به توافق رسیده بودند. براساس گزارش نیویورک تایمز کرشنر و تیمرمن نیز از این توافق حمایت کرده بودند. منبع آگاه ایرانی در ادامه به المانیتور گفته است:"موضوع تجارت میان ایران و آرژانتین هرگز مطرح نشده بود حتی به طور جزئی و یا بخشی از مذاکرات. در گفتگوهای میان دو طرف تنها مسئله پرونده آمیا مطرح شد". المانیتور در ادامه اشاره می‌کند که صرفنظر از پرونده آمیا تجارت میان ایران و آرژانتین همواره رو به رشد بوده و این روند ادامه داشته است. این سایت می‌افزاید:"حجم مبادلات دو کشور در سال 2007 میلادی 300 میلیون دلار بود در حالی که این میزان در سال 2011 میلادی به بیش از یک میلیارد دلار رسید".

المانیتور در پایان اشاره می‌کند که رئیس جمهوری جدید آرژانتین گفته که پیمان با ایران بر سر همکاری درباره پرونده آمیا را پایان خواهد داد اما تهران می‌گوید که بوینس آیرس هنوز به طور رسمی پیمان را لغو نکرده است. در طول دو سال گذشته که از جریان مذاکرات میان دو طرف می‌گذرد تقریبا هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. منبع آگاه به المانیتور گفت که "شورای عالی امنیت ملی ایران این قرارداد را مورد تایید قرار داد و ایران به تعهدات خود پایبند مانده است. این که ایران چگونه به این پیمان واکنش نشان دهد خود جای پرسش است".

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha