رئیس سازمان غذا و دارو گفت:

برخورد جدی با توزیع کنندگان برنج‌های آلوده

 برخورد جدی با توزیع کنندگان برنج‌های آلوده

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، توزیع برنج آلوده و تاریخ‌مصرف‌گذشته دولتی بین مردم از جمله اخباری بود که واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت بطوریکه رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در این رابطه به تسنیم عنوان کرد: برنج‌هایی که با مجوز این سازمان توزیع شده‌اند حتماً تاییدیه آزمایشگاه مرجع را دارند.

معاون وزیر بهداشت بیان داشت: برنج‌های که این سازمان اعلام آلودگی کرده است امکان توزیع ندارند و پلمپ هستند. یعنی آنهایی که سازمان غذا و دارو مخالفت کرده توزیع نمی‌شود و اگر توزیع شده باشد مطمئنا برخورد قانونی به‌عمل خواهد آمد.

به گزارش تسنیم، اسناد جدید دریافتی از توزیع و فروش چندین محموله برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری به‌ویژه در ایام محرم و صفر و عدم‌وصول بیش از 108 میلیارد تومان چکهای فروش نسیه برنج خبر می‌دهد.

محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده است.

بنا بر این گزارش، تا کنون چندین بار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص توزیع برنج‌های تاریخ مصرف گذشته با مسئولان شرکت بازرگانی دولتی مکاتبه کرده خواستار پاسخگویی شدند که خبری از این پاسخگویی در دست نیست.

دی‌ماه سال گذشته طی نامه‌ای به سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی نتایج جلسه بررسی موضوع درخواست کاهش قیمت فروش برنج‌های در حال انقضاء اعلام می‌شود که بر این اساس با درصدی از این کاهش قیمت موافقت می‌گردد. در این نامه در خصوص کیفیت برنج هندی 1121 تأکید شده است که بخشی از این برنج از کیفیت ضعیفی برخوردار است.

همچنین در این رابطه محمد هاشمی مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو در واکنش به انتشار اخباری در برخی از خبرگزاری‌ها در خصوص "برنج‌های وارداتی" اظهار داشت: سازمان غذا و دارو به مردم اطمینان می‌دهد که هر کالای سلامت محوری که از طریق گمرکات و به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند با حساسیت و دقت بالا از نظر عدم مغایرت با معیارهای بهداشتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: برنج‌هایی که توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی یا شرکت‌های دیگر وارد کشور می‌شوند؛ قبل از حصول اطمینان از سلامتشان، اجازه ورود به بازار نخواهند یافت.

هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو مجوز ورود تمامی فراورده‌های سلامت محور از جمله برنج را به سطح عرضه صرفاً پس از تایید و حصول اطمینان از سلامت آنها صادر می‌کند، تصریح کرد: آزمایشگاه‌های مجهز و پیشرفته سازمان غذا و دارو که مورد تایید سازمان‌های بین المللی و اتحادیه اروپا است نیز در مناطق آزاد و تمامی استان‌ها مشغول فعالیت هستند.

مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: اگر در صحت و سقم محصولی که با مجوزهای قانونی وارد کشور شده است کوچکترین تشکیکی حاصل شود سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از مهمترین نهادهای ناظر بر ایمنی غذا از صدور مجوز برای آنها خودداری کرده و آنها را به کشور مبدا مرجوع می‌کند و در صورت تائید عدم وجود کوچکترین مشکلی در محصولات است که مجوز ترخیص و مصرف صادر می‌شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه مهم ترین سیاست سازمان غذا و دارو که از سوی ریاست سازمان بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته است سلامت مردم و جامعه است یادآور شد: همواره این توصیه با جدیت و قاطعیت از سوی مدیران و دست اندر کاران سازمان غذا و دارو در حال انجام است و کوچکترین تخلفی و تهدیدی در حوزه فراورده‌های سلامت قابل توجیه نخواهد بود.

اخبار مرتبط

چگونه دارو را در ماه رمضان مصرف کنیم

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر قیمت دارو

نجفی ۳ بر صفر، اصلاحات را بازنده کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha