کارگردان فیلم «پی 22» در گفتگو با «سراج 24»:

پی 22؛داستانی سینمایی از حمله آمریکا به ناوچه جوشن/به سینمای دفاع مقدس ارادت خاص دارم/ برخی فیلمسازان از سینمای دفاع مقدس سواستفاده کردند

پی 22؛داستانی سینمایی از حمله آمریکا به ناوچه جوشن/به سینمای دفاع مقدس ارادت خاص دارم/ برخی فیلمسازان از سینمای دفاع مقدس سواستفاده کردند

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: حسین قاسمی جامی، جزو فعال ترین فیلمسازان دفاع مقدس با بیش از 30 سال سابقه بوده که به دلیل عدم علاقه اش به رسانه ای شدن کمتر از هم نسلان خود شناخته شده است.

حضور در جبهه های جنگ و فعالیت های فیلمسازی به عنوان مستندساز و سازنده آثاری سینمایی چون «تا مرز دیدار»، «چشم شیشه ای»، «زیر آسمان»، «پرواز روح» و سریال «سیمرغ» او را برای اهالی سینمای دفاع مقدس شناخته شده کرده است.

به بهانه اکران فیلم «پی 22» که از چهارشنبه این هفته وارد سینماها خواهد شد، گفت و گویی با این کارگردان انجام دادیم. قاسمی جامی در خصوص طرح ساخت فیلم «پی 22» به «سراج24» گفت: «طرحی را به آقای حیدری، تهیه کننده کار داده بودم که در خصوص حمله آمریکایی ها به ناوچه جوشن بود و داستانی بود از فردی که در آن حادثه چند روز روی آب مانده بود. با بازنویسی‌های انجام شده به سمت نهایی کردن فیلمنامه برآمدیم و در سال 92 تولید فیلم شروع شد. من همه تلاش خود را کردم که ایده اولیه حفظ شود و با کمک همکاران به سمت ساخت فیلم رفتیم.»

فیلم «پی 22» اشاره به نام ناوچه جوشن در خلیج همیشه فارس دارد که در روز 29 فروردین ماه 1367 با حمله وحشیانه آمریکایی ها مواجه شد و با تمام توان و در پی شهادت دلیرمردان نیروی دریایی از حریم آن مراقبت شد. حسین قاسمی جامی از جمله فیلمسازانی است که سال ها بدون حاشیه در عرصه دفاع مقدس کار کرده است. وی درباره فعالیت های سینمایی خود در عرصه دفاع مقدس که چندان مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته است، اعتقاد به بی حاشیه بودن خود دارد و می افزاید: « دوست داشتم بدون حاشیه کارم را انجام دهم، برای همین شاید خیلی ها از آثار دفاع مقدسی من اطلاع ندارند و برخی ها با عنوان نام و توضیح آثارم متوجه می شوند که من سازنده آن کار بوده ام! خودم دوست ندارم سر و صدا کنم و به دنبال چهره شدن در رسانه ها نیستم. این شاید برگردد به آن چه در جبهه ها یاد گرفتیم که هیچ کدام از بچه های جبهه به دنبال مطرح کردن خود نبودند.»

فیلم «پی 22» که با تلاش  بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تهیه گردیده است، در صدد نمایش بخشی از دلاوری های مردان دریایی ایران اسلامی است و حسین قاسمی جامی در پاسخ به «سراج24» در خصوص دغدغه هایش از ساخت اثری درباره دفاع مقدس افزود:« همه انگیزه ام برای فعالیت در عرصه دفاع مقدس توجه به روحیه ایثارگری مردان جبهه است. همین جا اعلام می کنم که علاقه ام فعالیت در سینمای دفاع مقدس است و با وجودی که در این مدت پیشنهاداتی برای ساخت آثاری غیر از دفاع مقدس هم داشته ام، علاقمند به ساخت آن ها نبودم. حتی این را هم به شما بگویم که به خودم اجازه نمی دهم که فیلمی کمدی درباره سینمای دفاع مقدس بسازم. اگر هم بخواهم به دنبال سینمای کمدی باشم، می روم و فیلمی مانند «پیتزا مخلوط» می سازم.»

کارگردان فیلم «پی 22» در خصوص همکاران خود در این عرصه و نیز عدم توجه به سینمای دفاع مقدس گفت:« مگر ما الان چند فیلمساز فعال داریم که درباره دفاع مقدس فیلم بسازند؟ متاسفانه برخی از فیلمسازان ما به دلیل شرایط خاصی که در آن دوران وجود داشت با سینمای دفاع مقدس شروع کردند و با عاریه گرفتن از تفکر راستین شهید آوینی آثاری ساختند اما با گذر زمان تنها چیزی که به آن توجه نکردند، همین نوع سینما بود. اما من با همه وجود و در هر شرایطی به دنبال سینمای دفاع مقدس بودم و با سختی و بدون وجود امکانات خبری برخی از دوستان، فیلم خود را ساختم، چون ارادتی خاص به سینمای دفاع مقدس دارم.»

اخبار مرتبط

سینمای دفاع مقدس نیازمند تولید فیلم با استاندارد بین‌المللی است

سینمای دفاع مقدس یک قامت از سینمای کل کشور بالاتر است

چرا ساخت آثار دفاع مقدسی در سینمای ایران کمرنگ شده است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha