«سراج24» گزارش می دهد؛

شلیک هسته‌ای به سرمایه‌گذاری خارجی/ امضایی که تبعاتش به زودی دیده خواهد شد/ اقتصاد پسابرجام در هاله‌ای از ابهام

شلیک هسته‌ای به سرمایه‌گذاری خارجی/ امضایی که تبعاتش به زودی دیده خواهد شد/ اقتصاد پسابرجام در هاله‌ای از ابهام

به گزارش «سراج24» امضای قانون محدودیت روادید ورود به آمریکا، برای مسافران به ایران توسط اوباما، موضوعی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی و حتی اعضای تیم مذاکره کننده، «لغو صریح برجام» تلقی می شود. روز گذشته حتی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به قانون محدودیت روادید ورود به امریکا، برای مسافران به ایران گفت: این قانون قطعا مراودات اقتصادی، گردشگری و علمی فرهنگی را تحت تاثیر قرار میدهد و موضع ایران، این است که این قانون با برجام تناقض دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا جمعه گذشته بلافاصله بعد از تصویب لایحه بوجه سال ۲۰۱۶ سنا، مصوبه نقض برجام را امضا و آن را قانونی کرد.  لایحه 2009صفحه ای بودجه ایالات متحده، بندها و تبصره هایی وجود دارد که به شدت به ایران مربوط می شود. در این میان بندی که در تناقض آشکار با برجام در این قانون به تصویب رسیده است، شرایط محدودیت زای فراوانی را برای جمهوری اسلامی ایجاد می کند.

بر اساس بند ۲۰۳ از لایحه بودجه آمریکا تحت عنوان «محدودیت استفاده از برنامه لغو روادید برای خارجی‌هایی که به کشورهایی خاص سفر کرده‌اند»، چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان به عنوان کشورهایی معرفی شده‌اند که اتباع کشورهایی که با آمریکا تفاهمنامه لغو روادید امضا کرده‌اند، در صورت حضور در آن‌ها، برای سفر به آمریکا روادید دریافت کنند. این مصوبه محدودیت های گسترده ای را برای جمهوری اسلامی به وجود می آورند. بر این اساس شهروندان ۳۸ کشوری که تاکنون می‌توانستند برای تجارت یا توریسم، مدت ۹۰ روز بدون اخذ ویزا در خاک ایالات‌متحده اقامت داشته باشند، حالا اگر در ۵ سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده باشند، دیگر «نمی‌توانند» مثل قبل بدون ویزا وارد آمریکا شوند. آسیب های جدی که این مصوبه در نتیجه اعمال محدودیت جدید علیه ایران به وجود می آورد فراوان است. تنها با بررسی نام کشورهایی که شهروندان آنها شامل این مجازات آمریکایی شده‌اند، نشان می‌دهد در واقع عمده کشورهای مهم و بزرگ اروپا و همچنین کشورهایی که طی یک سال گذشته برای آغاز دور جدید فعالیت اقتصادی در ایران حاضر شدند؛ در این فهرست قرار دارند. این 38 کشور عبارتند از: «استرالیا، اتریش، بلژیک، دانمارک،‌ فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان،‌ ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره‌جنوبی، لیختن‌اشتاین، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نیوزیلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، انگلیس، سوئد، سوییس، تایوان، موناکو، سنگاپور، اسلواکی، آندورا، برونئی، شیلی، جمهوری چک، استونی، اسلوونی، مجارستان، ایسلند، لتونی، لیتوانی و سن‌مارینو».

آثار تخریبی مصوبه امضا شده توسط اوباما، در حوزه های اقتصادی، به زودی بروز و ظهور می یابد. در حالیکه طی ماههای گذشته بر اساس ادعای مقامات دولتی و تبلیغات فراوان ادعامی شد که پس از برجام درهای اقتصاد دنیا به روی ایران باز می شود و مشکلات اقتصادی در کشور حل خواهد شد، امضای مصوبه جدید نشان داد طرف غربی اراده ای برای این خیال خام برخی از مسئولان ایرانی ندارد. ادعاهای دوساله و فرافکنی های فراوان که با سرذوق آمدن از موضوع برجام حتی از سوی پدرخوانده دولت روحانی، یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی مطرح می شد، به زودی روی دیگر خود را نشان داد و در نقض آشکار برجام مصوبه سنا علیه جمهوری اسلامی را قانونی کرد. در بند ۲۹ برجام آمده است:«اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام، خودداری خواهند کرد»

رسانه های زنجیره ای تیتر می زدند که :« درهای بهشت در پساتحریم به روی ایران باز می‌شود» و درباره اقتصاد پسابرجام تبلیغات فراوانی را صورت می دادند. در این میان برخی سفرهای صورت گرفته از سوی مقامات کشورهایی مانند آلمان و فرانسه به ایران نیز به عنوان سفرهای تجاری و سرمایه‌گذاری قدرت‌های اقتصادی اروپا در ایران مورد توجه قرار گرفت. دولت حسن روحانی حساب ویژه‌ای برای دوران پسابرجام باز کرد. اما مصوبه اخیر که با امضای باراک اوباما قانونی شد، در نقض برجام شرایط کشورهای نامبرده را برای فعالیت اقتصادی با ایران محدود کرد به طوریکه اکنون تجار و سرمایه‌گذاران کشورهای بزرگ اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و همین‌طور کشورهایی مانند ژاپن و کره‌جنوبی برای اینکه در ایران سرمایه گذاری کنند باید خسارت و هزینه محدودیت آمریکایی را بپردازند. سرمایه‌گذاران در صورت حضور در ایران باید از امتیاز بزرگ 90 روز حضور بدون ویزا در آمریکا صرف نظر کنند. معظل بعدی در توریسم اتفاق خواهد افتاد.

یکی از روزنامه های صبح کشور در این باره می نویسد: درحالی که در ایران دولت حسن روحانی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای تقویت صنعت توریسم در دوران پسابرجام انجام داده بود و براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار بود بازارها و صنایع جانبی نیز ایجاد و تقویت شود اما قانون جدید آمریکایی‌ها همه برنامه‌های دولت ایران را نقش بر آب کرد. نگاهی به لیست کشورهای هدف در قانون جدید آمریکا نشان می‌دهد بزودی آمار توریست‌های اروپایی در ایران از شرایط پیشابرجام نیز بشدت پایین‌تر خواهد آمد! به عبارتی نه‌تنها آمریکایی‌ها اجازه رشد حضور توریست اروپایی در ایران را ندادند بلکه با این قانون، آمار آن را نیز بشدت کاهش خواهند داد! البته در کنار دولت بخش خصوصی در ایران نیز بشدت از این قانون اوباما متضرر خواهند شد. بویژه در حوزه توریسم و به طور ویژه هتلداران که سرمایه‌گذاری‌های جدی برای دوران پسابرجام انجام داده بودند؛ اکنون با یک فاجعه بزرگ مواجه شده‌اند! شاید گزاف نباشد اگر گفته شود برخی هتلداران در آستانه ورشکستگی نیز قرار خواهند گرفت.

مسئولان ایرانی و حتی اعضای تیم مذاکره کننده درباره این مصوبه و اینکه این قانون نقض صریح برجام است سخن گفته و آن را سوال برانگیز خوانده اند. سید عباس عراقچی  این قانون اگر اجرایی شود تقاضای خود را به کمیسیون مشترک خواهیم کرد برای نقض برجام در این قانون. البته وزیر خارجه امریکا به دکتر ظریف نامه ارسال و اعلام کرده که این قانون به نحوی اجرا خواهد شد که مانع همکاری های اقتصادی و اجرای برجام نشود.

 

اخبار مرتبط

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

ایران هیچ زمانی در خصوص موشک‌های خود با آمریکا گفت‌و‌گو نخواهد کرد

پالس‌های غلطی که موجب تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم می‌شود

1 نظر

ارسال نظر

capcha