«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

نقش‌آفرینی وهابیت و صهیونیست‌ها در کشتار شیعیان نیجریه/ اجرای سیاست سیستماتیک سرکوب شیعیان/سابقه کشتار شیعیان در نیجریه

نقش‌آفرینی وهابیت و صهیونیست‌ها در کشتار شیعیان نیجریه/ اجرای سیاست سیستماتیک سرکوب شیعیان/سابقه کشتار شیعیان در نیجریه

به گزارش «سراج24»٬ اوایل هفته قبل و برابر 21 آذر بود که خبر جنایت هولناک ارتش نیجریه در حمله به شیعیان این کشور منتشر و پرده ای دیگری از بازی مشترک وهابی  -صهیونیستی در امتداد سیاست سرکوب تاریخی شیعیان رو نمایی شد. این کشتار  به بهانه بازداشت شیخ «ابراهیم الزکزکی»رهبر شیعیان این کشور رخ داد و بیش از پانصد کشته و صدها زخمی برجای گذاشت. این کشتار در حالی با بهت مسلمانان و حمایت عربستان رو به رو شده که بنا به گزارش منابع مختلف با گذشت بیش از یک هفته هنوز از سرنوشت شیخ «ابراهیم الزکزکی» هیچ اطلاعی در دست نیست.

ارتش نیجریه مدعی بود شیعیان مسلح بوده و برای خلع سلاح آنها دست به خشونت زده است. اما کذب بودن این ادعا زمانی روشن می شود که توجه شود حتی یک پلیس نیز در این درگیری ­ها زخمی نشده است. این جنایت در نیجریه درست زمانی به وقوع پیوست که تنها چند روز قبل از این حادثه صدها نفر از نیروهای نظامی آذربایجان به همراه زره‌پوش‌ها در اقدامی بی‌سابقه، با یورش به منطقه «نارداران» به سرکوب شیعیان پرداخت و با کشتار تنی چند از شیعیان این کشور به یورش خود خاتمه داد.

پلیس هدف از این حمله را بازداشت حجت الاسلام طالع باقرزاده، رهبر اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود، روحانی مبارزی که سخنرانی های افشاگرانه او درباره وهابی ها، تکفیری ها و صهیونیست ها به شدت خشم مقامات دولتی را برانگیخته است.

سیاست سیستماتیک سرکوب شیعیان در حالی وارد فاز نوین خود شده که با شعار هلال شیعی توسط وهابیون و صهیونیست ها؛ سرکوب سیستماتیک شیعیان در دستور کار کشور عربستان و روحانیون افراطی وهابی قرار داشته و دارای سابقه مبسوطی است. از لحاظ بین المللی نیز این مسئله با طرح قدرت های بین المللی و طرح آمریکا برای خاور میانه ارتباط مستقیم دارد. طوری که می توان گفت؛ با مطرح شدن نقشه راه آمریکا برای خاورمیانه بزرگ، مساله "هلال شیعی" و اتحاد ایران و سوریه و لبنان و عراق نیز مطرح شده بود و این رمز عملیات آمریکایی برای تفرقه در میان کشور های مسلمان بود.

در راستای این سیاست بود که کشورهای عربستان، قطر و... با حمایت های پشت پرده صهیونیست ها که به عقاید وهابی و دفاع از وهابیون شتاخته می شوند، با توصیه آمریکا به اختلاف افکنی در بین شیعه و سنی دست زده و نقشه شوم خود را از سوریه آغاز کردند. اما امروز دامنه خیانت های آنها از سوریه به عراق، لبنان، جمهوری آذربایجان و نیجریه نیز تسری یافته است.

مسئله سرکوب و کشتار شیعیان در حالی به امری سیستماتیک تبدیل شده که قبل از ظهور داعش در عراق و سوریه و فجایع اخیر نیجریه و آذربایجان کارشناسان اسلامی و امور خاورمیانه از مدت ها پیش نسبت به ایجاد اختلاف در جهان اسلام هشدار داده و وهابیون را عامل نا آرامی و اختلاف افکنی اعلام کرده بودند. همه اینها در حالی است که  شیعه کشی به دنبال ایران هراسی در سطح منطقه رخ داده و منفعت این رفتارها فقط عاید آمریکا و رژیم صهیونیستی می شود.

*** شیعیان در نیجریه

قاره آفریقا از همان سالهای ظهور اسلام یکی از مناطق سرنوشت ساز بوده و جنبش های اسلامی فراوانی از جمله جنبش سنوسی و جنبش مهدی سودانی در آن ظهور کرده اند. اما مذهب تشیع به دلایل مختلف از جمله استعمار، فعالیت وهابیون و حاکمیت وابسته٬ رشد چندانی نداشت تا اینکه در طی 3 دهه اخیر تعدادی زیادی از جمعیت 170 میلیون نفری جمهوری فدرال نیجریه به مذهب تشیع گرویدند. همه اینها در حالی است که شیعیان دوازده امامی نیجریه علاوه بر برگزاری مراسم مذهبی، مانند دسته های چند هزار نفری عاشورا، روزنامه، مجله، کتاب، سایت و تولیدات صوتی و تصویری درباره مذهب اهل بیت و ائمه معصومین به زبان های بومی این کشور دارند.

گسترش اعجاب آور مذهب شیعه در سال های اخیر که بهترین دلیل آن را در دلهای آماده مستضعفان این کشور می توان جستجو کرد٬ موجب بروز حساسیت دشمنان از جمله سازمان های صهیونیستی و وهابی شده است. طوری که در مراسم اربعین سال جاری باشکوهترین راهپیمایی شیعیان مظلوم نیجریه به طول 180 کیلومتر و با حضور ده ها هزار نفری شیعیان برگزار شد.

 البته در این روز گروه تروریستی بوکوحرام شیرینی این عزاداری را بر دل شیعیان تلخ کرد. چراکه این قدرت نمایی به هیچ عنوان خوشایند تکفیری های داخلی چون حکومت نیجریه و گروه های تروریستی چون بوکوحرام و تکفیری ها و مستکبران خارجی چون وهابیان سلفی و صهیونیست ها نبود.

***سابقه کشتار شیعیان در نیجریه

حوادث اخیر این کشور در حالی رخ داد که سرکوب شیعیان در نیجریه مسئله تازه ای نبوده و با قوت گیری شیعیان در این کشور ظهور و بروز داشته است. برای نمونه قبل از کشتار اخیر شیعیان به دست ارتش این کشور و حمله به مراسم اربعین در این کشور که به دست بوکوحرام صورت گرفت؛ در مراسم روز قدس سال پیش بود که 30 نفر از راه پیمایان در اثر حمله انتحاری افراد نا شناس کشته شدند. در حالی که در ظاهر امر بوکو حرام و ارتش این کشور به عنوان عاملین این جنایت معرفی می شوند اما بایستی ریشه تمام این اتفاقات را محور آمریکا، اسرائیل و عربستان دانست.

***دلایل وهابی صهیونیستی بودن این جنایت

وهابی صهیونیستی بودن این جنایت ریشه در تحرکات و اقدامات اخیر این جریان صهیونیستی وهابی دارد. برای مثال تنها چند ماه قبل از این حادثه رئیس ستاد مشترک ارتش نیجریه سفری به اسرائیل داشته و با مقامات ارتش رژیم صهیونیستی و موساد دیدار نموده و در پاسخ نیز وزیر خارجه رژیم صهیونیستی لیبرمن سفر ویژه ای به نیجریه داشته است.

همه اینها در حالی است که محمد بخاری رئیس جمهور نیجریه رابطه بسیار نزدیکی با محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان داشته و عربستان  و کشور های غربی از ادامه ریاست جمهوری او حمایت ویژه ای می کنند و آمریکا از این مسئله ابراز رضایت کرده است. با این شواهد و با توجه به دست آوردهای خیره کننده شیعیان این کشور است که بایستی ریشه های کشتار شیعیان در نیجریه توسط محور عبری، عربی را می توان در موضوعات زیر جستجو نمود:

1- وحشت دشمنان وهابی شیعیان نیجریه از این است که جمعیت شیعه این کشور در 30 سال اخیر رشد چشم گیری داشته و بر مبنای آمار سال 2008 به هفت میلیون نفر رسیده است.

2- شوق اهل بیت در این کشور در راهپیمایی بسیار با شکوه روز قدس تبلور یافته و دقیقا به همین دلیل است که شیخ ابراهیم الزاکزکی، نصرالله نیجریه لقب داده شده است.

3- الگو پذیری شیعیان نیجریه از انقلاب اسلامی به ویژه اندیشه های امام خمینی و اعتقاد راسخ به اصل ولایت فقیه زمینه های فراگیر شدن تشیع در بین مسلمانان این کشور 170 میلیونی را فراهم کرده است.

4- آمادگی قابل توجه شیعیان نیجریه برای مقابله با سلفی تکفیری های دست آموز " بوکوحرام " که اخیرا با داعش بیعت کرده اند.

5-نگرانی محور عبری، عربی از توسعه فرهنگ و جغرافیای مقاومت در آفریقا و هراس محور مذکور از توسعه عمق راهبردی ایران در مقابله با تروریسم در آفریقا و...

اخبار مرتبط

حمله خونین بوکوحرام به یک منطقه در نیجریه

دولت نیجریه با بوکوحرام به مذاکره نشست

پلیس نیجریه تظاهرات همبستگی‌ با شیخ زکزاکی را سرکوب کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha