«سراج24» گزارش می دهد؛

پی ام دی به تاریخ پیوست یا ایران یک استثناء تاریخی شد؟/ واقعیت‌هایی که ده سال بعد دامنگیر جمهوری اسلامی می‌شود

پی ام دی به تاریخ پیوست یا ایران یک استثناء تاریخی شد؟/ واقعیت‌هایی که ده سال بعد دامنگیر جمهوری اسلامی می‌شود

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24،  اگرچه روز گذشته، قطعنامه کشورهای 1+5 درباره بسته‌شدن پرونده موسوم به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران -پی‌ام‌دی- تصویب شد، اما هنوز بسیاری از ناظران سیاسی آن را داری نقاط ضعف جدی می دانند. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی صریحا گفته است که این مصوبه ایران را تبرئه نمی کند.

صالحی روز گذشته اعلام کرد: امروز تاریخ لغو تمام تحریم‌ها در شورای حکام است. این پرونده بسته می‌شود اما برائت جمهوری اسلامی ایران را اعلام نمی‌کنند، چون در این صورت ما مدعی خواهیم شد و آنها این را می‌دانند.

اظهار نظر صالحی در میان کارشناسان و مطلعان این امر نگرانی هایی را ایجاد کرده است چرا که بر اساس آنچه آمانو گزارش داده است بازگشایی مجدد این پرونده علیه ایران وجود دارد.

براساس گزارش آمانو، آنچه وی با عنوان فعالیت‌های هماهنگ ایران برای آزمایش انفجار هسته‌ای در گزارش خود از آن یاد کرده، می تواند یک دردسر بزرگ و خطرناک برای ایران به شمار بیاید چرا که برای نخستین‌بار اتهام حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای را تایید کرده است و ایران نیز آن را پذیرفته است! این گزارش بهانه لازم را به آمریکا و دیگر دولتهای غربی 1+5می دهد تا در زمانی که خواستند، فشار بی سابقه ای علیه ایران به راه بیاندازند.

مهدی محمدی کارشناس هسته ای با اشاره به اینکه " از امروز معادلات جدیدی بر امنیت ملی ایران حاکم خواهد بود" گفته است: قطعنامه شورای حکام به مدت حداقل ١٠ سال ایران را در دستور کار حفظ می کند. ایران از امروز رسما یک استثنا از ان پی تی است و قرار دادن این مساله با برجام و ضمیمه های آن باعث می شود معادلات جدیدی بر امنیت ملی ایران حاکم خواهد بود. قطعنامه شورای حکام به مدت حداقل ١٠ سال ایران را در دستور کار حفظ می کند. ایران از امروز رسما یک استثنا از NPT است و مصوبه امروز PMD هسته‌ای را می بندد و PMD موشکی و سلاح‌های متعارف را باز می‌کند. تحولات نگران کننده بسیاری در راه است. با شرایطی که امروز از برجام حاصل ایران شده است باید گفت که نام دولت روحانی به عنوان دولتی که برای منافع زودگذر سیاسی خود خسارتهای. راهبردی به کشور وارد کرد در تاریخ خواهد ماند، چرا که ٤ سند برجام، قطعنامه ٢٢٣١، ارزیابی آقای آمانو و قطعنامه شورای حکام زیر ساخت تهدیدات نوین علیه ایران خواهند بود.

اظهارات آمریکایی ها اما این نگرانی ها را افزایش می دهد. «هنری انشر» نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام آژانس گفته است: قطعنامه شورای حکام با هدف بستن پرونده PMD ایران ارائه شده است. ما باید نگران باقی بمانیم ما توانایی آژانس برای تحقیق درباره هر گونه نگرانی بالقوه‌ای که ممکن است پدید آید را محدود نمی‌کنیم.

آمانو که اورا به عنوان مرد یخی می شناسند، نیز در نشست شورای حکام آژانس با تکرار ادعاهای پیشین گفت: ارزیابی آژانس این است که پیش از پایان سال 2003 مجموعه‌ای از فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک تجهیز انفجاری هسته‌ای به صورت هماهنگ در ایران صورت گرفته است و فعالیت‌هایی نیز بعد از سال 2003 انجام شده است. این فعالیت‌ها از امکان‌سنجی و مطالعات علمی و اکتساب برخی مهارت‌‌ها و توانمندی‌های فنی مربوطه، فراتر نرفته است.

آمانو البته اعلام کرد:  آژانس همچنین هیچ نشانه موثقی دال بر انحراف مواد هسته‌ای ایران در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، نیافته است.

یکی از نکات اساسی که پیرامون «پیوستن پی ام دی به تاریخ» وجود دارد، وجود بقایایی از آن در قطعنامه روز گذشته آژانس است. عراقچی در پاسخ به این پرسش گفته است: پرونده پی.ام.دی به طور کامل بسته شده است. ممکن است در آینده آژانس در اجرای برجام و طبق پروتکل الحاقی در خواست دسترسی و یا بازرسی از تاسیسات هسته ای را داشته باشد. این مربوط به برجام و پروتکل الحاقی است. پرونده پی.ام.دی به طور کامل بسته شده و حتی یک پنجره از آن باز نمانده است. این هم ازهمان بحث کثیر الشک ها است . مابه روز اجرای برجام که برسیم پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا می کنیم. آژانس هم در چارچوب پروتکل و برجام می تواند درخواست دسترسی داشته باشد. حیطه وظایف اژانس در این زمینه کاملا مشخص است.

محمدجواد ظریف نیز روز گذشته، بلافاصله پس از تصویب این قطعنامه در شورای حکام گفت: سرانجام شورای حکام پس از 12 سال، با اذعان به تکمیل نقشه راه بین ایران و آژانس، بسته شدن پرونده موسوم به پی‌ام‌دی را با استفاده از عبارت صریح Close Consideration در بند 9 قطعنامه خود اعلام کرد. این قطعنامه بسیار فراتر از بستن موضوع موسوم به پی‌ام‌دی رفته و رسماً12 قطعنامه پیشین شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران را که حاوی اتهامات و محدودیت‌های جدی برای برنامه هسته‌ای کشور بود، لغو کرد.

با این حال اگرچه روز گذشته شورای حکام قطعنامه 1+5 درباره برنامه هسته‌ای ایران را تصویب و پرونده پی‌ام‌دی را مختومه اعلام کرده است، اما کارشناسان معتقدند، واقعیت چیز دیگری است و این پرونده مختومه نشده است، چراکه براساس آنچه آمانو گزارش داده است، اتهامات آمریکا مبنی بر فعالیت‌های ایران به سمت انفجارهای هسته‌ای تایید شده است و این یعنی فشار علیه ایران در هر زمانی که آمریکا بخواهد امکان پذیر است.

اخبار مرتبط

توییت نما/ چه کسی اجازه ملاقات ظریف با تخت روانچی در بیمارستان را نداد؟+فیلم

برجام از کشور‌های غربی خواسته باید آثار عادی سازی روابط قابل مشاهده باشد

آقای ظریف چه روالی وجود داشته که با این سناتور دموکرات دیدار انجام دادید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha