«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

از تاکیدات رهبر معظم انقلاب تا بی‌توجهی مسئولان فرهنگی به ابعاد نفوذ!/ تغییر در سبک زندگی ایرانیان، مهم‌ترین شیوه نفوذ فرهنگی/تلاش غرب برای استحاله از درون

از تاکیدات رهبر معظم انقلاب تا بی‌توجهی مسئولان فرهنگی به ابعاد نفوذ!/ تغییر در سبک زندگی ایرانیان، مهم‌ترین شیوه نفوذ فرهنگی/تلاش غرب برای استحاله از درون

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: نفوذ، واژه ای است که این روزها پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در ایران وارد ابعادی تحلیلی شده است. واژه ای که بعد از کلید واژه «فتنه» در سال های اخیر، حالا به عنوان مهم ترین دغدغه های رهبری مورد تاکید قرار گرفته است. چنان که با نزدیک به 70 مورد اعلام این واژه توسط حضرت آقا باید این مساله به عنوان موضوعی مهم و قابل توجه نزد اندیشمندان و تحلیل گران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و مسئولان مرتبط مورد توجه قرار گیرد. دلیل بسط کلید واژه فتنه در ابعادی گسترده از سیاسی تا فرهنگی با اشاره به حجم ابعاد و گستره ریشه دواندن این مساله می باشد و در این میان بارها شاهد این بودیم که فتنه گران با شمایلی تازه به دنبال انتقال ویروس فتنه به پایگاه های مختلف فکری با موضوعاتی متمایز بوده اند، از این رو به شکلی مکرر شاهد هشدارهای فرزانه وار رهبری در خصوص مساله فتنه بوده ایم. برای نمونه می توان به سخنرانی 25 شهریورماه در خصوص نفوذ اشاره داشت که آن را تهدیدی بزرگ برای کشور معرفی کردند و در 25 مرداد نیز نفوذ را بخشی از نقشه آمریکا در منطقه دانستند.

اگر چه نفوذ در اشکال داخلی و خارجی خود حالا ابعادی پیچیده و مدرن به خود گرفته اما رهیافت به نفوذ را می توان در قلب تاریخ این سرزمین در بعد از انقلاب جست و سال ها است که به نحوی پیدا و پنهان با شیطنت های برنامه ریزی شده از سوی دشمنان این سرزمین مواجه بوده ایم، چرا که با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و خارج شدن این کشور از حوزه قدرت خواهی غربی ها، تمامی کشورهای استکباری در تکاپوی ضربه زدن به آرمان های مقدس این سرزمین هستند.

آن ها خوب می دانند که تاثیر انقلاب اسلامی به ملت های جهان، آغاز راهی است جهت خروج ملت های آزاده خواه جهان از بند استبداد و استعمار غربی و از این رو طی روندی چند ساله همه کشورهای سلطه پذیر، از چرخه استقلال طلبی درخواهند آمد. بر این اساس غربی ها به سردمداری آمریکا در صدد طراحی توطئه هایی به اشکال مختلف و بصورت شبکه ای علیه باورهای دینی و فرهنگی این سرزمین می باشند که یکی از آن ها از طریق عرصه فرهنگ و هنر روی داده و همچنان به حرکت رونده و شیطانی خود ادامه خواهد داد. این رویکرد با روش هایی از استحاله نظام باورها و منحرف ساختن تفکر فرهنگ اسلامی و ایرانی از چارچوب های فکری و ساختاری صورت خواهد گرفت و این مساله چه از سوی هنرمندان این کشور و چه مسئولان دست اندرکار نیاز به توجه و مراقبت های لازم دارد، چرا که ما در طی 200 سال اخیر متحمل ضررهای بسیاری از موضوع فتنه شده ایم و از حدود سال 1800 میلادی شاهد بوده ایم که غربی ها خسارت های بسیاری را برای کشور ایران به وجود آورده اند. 

مساله مهم در تحلیل چرایی و چگونگی نفوذ دشمنان به این کشور، توجه به خیزش دشمنان در بخش فرهنگی این سرزمین خواهد بود و باید این مساله را مورد توجه قرار دهیم که این بخش از نفوذ ابعاد بیشتری نسبت به بخش های دیگر سیاسی و اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت. نفوذ دشمنان در بخش فرهنگی از طریق تغییر در باورهای مردم و تخطئه ارزش های فهیم این سرزمین و نفوذ در شیوه زندگی مردم روی خواهد داد که نمونه هایی از نفوذ فرهنگی را در شمایل ها و تیپ های متضاد با باورهای اسلامی و ایرانی در سال های اخیر شاهد بوده ایم و متاسفانه با توجه به اهمیت و ابعاد نفوذ، سیاست های کلان و راهبردی مناسب و موثری از سوی مسئولان فرهنگی در جهت مبارزه با این نفوذ صورت نیافته است و برای مثال در بخش مهمی چون نفوذ دشمنان در نحوه پوشش اصیل مردمان ایران، تنها شاهد برپایی جشنواره های مد و لباس به شکلی نمادین بوده ایم که کارکردی به همراه نداشته است.

آن چه از فرمایشات هوشیارانه مقام معظم رهبری در خصوص بحث نفوذ می توان جست، ابعاد گسترده این مساله و تاثیر ابعاد روانی و ساختاری آن در مردمان این سرزمین می باشد که جهت مقابله با نفوذ فرهنگی نیاز به طراحی های گسترده ای از سوی مسئولان جهت مقابله خواهد بود و در این میان نقش نخبگان فرهنگی در راهبری برنامه ها به سمتی از اصالت بسیار ویژه خواهد بود.

اخبار مرتبط

جنگ نرم شیوه جدید و مؤثر استکبار جهانی در پیشبرد اهداف شیطانی است

ستایش از همکار ساواک و همراه منافقین در شبکه چهار!

استکبار جهانی در دنیا علیه کرامت انسانی رفتار می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha