کارگردان نمایش ارزشی «سبز، سپید، سرخ» در گفتگو با «سراج 24»:

نمایش درباره مدافعان حرم حرف دلم بود/با خاطره یکی از شهدا نمایش را ساختیم

نمایش درباره مدافعان حرم حرف دلم بود/با خاطره یکی از شهدا نمایش را ساختیم

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: سید علی موسویان، نویسنده و کارگردان نمایش «سبز، سپید، سرخ» در گفت و گویی با «سراج24» از نگاه خود برای به صحنه بردن نمایشی درباره یکی از شهدای مدافع حرم گفت و این که این اثر را به شکلی دلی نوشته و به اجرا در آورده است. نمایشی که این روزها در سالن سرو میزبان اهالی تئاتر بوده و محوریت آن براساس داستان تشییع پیکر شهید محمد تقی حسینی، از مدافعان گرانقدر حرم می باشد که با تلفیقی از وجه دراماتیک همراه است.

موسویان در پاسخ به این که چگونه به ایده «سبز، سپید، سرخ» رسیدید، به «سراج24» گفت: « در ابتدا دبیرخانه تئاتر مقاومت به من پیشنهاد اجرای نمایشی در مورد شهدای مدافع حرم را داد و من هم به دنبال ایده مناسبی بود. تا این که یکی از دوستان پیامی را برایم فرستاد که حاوی خاطره یکی از شهدای مدافع حرم بود که من براساس برداشتی از آن اقدام به نوشتن نمایشنامه کردم که به شکل اپیزودیک در آمد. ما در نمایش «سبز، سپید، سرخ» 3 داستان موازی داریم که همه آن ها منتهی به امامزاده ای می شود که قرار است شهید در آن به خاک سپرده شود. یکی از قصه ها براساس داستان واقعی بوده و من در این نمایش تا حد زیادی وفادار به واقعیت بودم و بخش های دیگر را براساس تخیل خود اضافه کردم تا قدرت درام در اثر بالاتر رود و براساس تعلیقی که ایجاد می شود موجب جذب مخاطب شود.»

کارگردان نمایش های «ساعت بیست» و «نبش قبر» درباره دغدغه های خود برای نگارش و اجرای نمایش «سبز، سپید، سرخ» افزود: «من سعی کردم متنی دلی برای عزیزان مدافع حرم بنویسم که با تمام توان از سرزمین ما محافظت می کنند و براساس هدف والایی به شهادت می رسند. در واقع این نمایش حرف دل من بود و آن را در 4، 5 روز نوشتم و با توجه به فرصت بسیار محدودی که تا جشنواره تئاتر مقاومت داشتیم، طی 10 روز با تمریناتی فشرده به اجرا رسیدیم که شکر خدا با اقبال عمومی مواجه شد و 6 جایزه در جشنواره کسب کرد. حالا هم 11 اجرا خواهیم داشت که تا آخر هفته آینده ادامه دارد.»

سیدعلی موسویان درباره استقبال مخاطبان از این نمایش با ذکر انتقاداتی به «سراج24» گفت: «روزهای اول با استقبال خوبی مواجه شدیم اما بعدا به دلیل ساعت نامناسبی که برای اجرای این نمایش وجود دارد، چندان استقبال مطلوبی صورت نگرفت. اگر چه بخشی از این مساله به معضل عدم توجه مردم به آثار نمایشی برمی گردد اما سرمنشاء این موضوع به بی توجهی مسئولان فرهنگی در ایجاد بستری مناسب برای تئاتر می باشد که هنوز نتوانسته اند شرایط مناسبی در این خصوص ایجاد کنند و از آثار ارزشی و با کیفیت حمایت نمی شود. از این بابت تئاتر به عنوان کالای ارزشی نزد مردم محسوب نمی شود و در سبد خانواده ها قرار نمی گیرد. امیدوارم مردم با تئاتر آشتی کنند تا از این مهجوریت درآید. الان تئاتر محدود شده به تئاتر شهر و ایرانشهر و یکسری هنرمندان در نقاط مختلف کشور بدون مخاطب دارند کار می کنند. کارگردان نمایش «سبز، سپید، سرخ» درباره حضور امیر کربلایی زاده، بازیگر کمدین خندوانه در این اثر نمایشی به «سراج24» افزود:« با امیر کربلایی زاده رفاقت 15 ساله دارم و در بیش از 10 کارم حضور داشته است و بسیار مناسب نقشی که به عهده دارد، می باشد و من این نقش را برای ایشان نوشتم. کربلایی زاده بازیگر توانمندی است که قدرت بازی  در ژانرها و موضوعات مختلفی را دارد. از طرفی نقش امیر کربلایی زاده در نمایش «سبز، سپید، سرخ» لایه هایی از طنز هم دارد.»

اخبار مرتبط

مروری به زندگی چند شهید

ماجرای انتقادها به قرآن کشتی مطلا چیست؟/ چه کسی پول ساخت این کشتی را داده است؟

عکسی که پس از دو سال کامل شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha