در نشست «انتفاضه سوم ملت فلسطین؛ اهداف و دورنما » مطرح شد

چالش‌های داخلی و خارجی فراروی انتفاضه فلسطین؛ علت عدم فراگیری قیام کنونی

چالش‌های داخلی و خارجی فراروی انتفاضه فلسطین؛ علت عدم فراگیری قیام کنونی

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، نشست تخصصی «انتفاضه سوم ملت فلسطین؛ اهداف و چشم اندازها» در موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی علمی ندا برگزار شد. در این نشست دکتر محسن محمد صالح، مدیر مرکز الزیتونه و مؤلف کتاب « قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» ضمن بیان ویژگی های انتفاضه سوم ملت فلسطین، چالش‌های پیش روی این انتفاضه و راهکارهای موفقیت آن را بررسی کرد.

دکتر صالح در بخش نخستین سخنان خود در این نشست که عصر دیروز برگزار شد با اشاره به مسئله فلسطین گفت: مسئله فلسطین فقط مسئله فلسطینیان نیست بلکه مسئله تمام مسلمانان و کل امت اسلامی است و فلسطینیان به تنهایی قادر به آزاد کردن فلسطین نیست. این همان مسئله‌ای است که امام خمینی(ره( در انقلاب اسلامی بر آن تأکید کرد همانطور که دیگر رهبران جهان اسلام چون حسن البناء و شیخ احمد یاسین هم به آن اشاره کرده بودند.

ساختارهای جدیدی در حال شکل‌گیری در منطقه است

وی گفت نکته دومی که می خواهد به آن اشاره کند مسئله فلسطین بسیار پیچیده است و نیاز به مطالعه پیگیرانه دارد. مسئله فلسطین از یک سو همانند شطرنج به برنامه ریزی و فکر نیاز دارد و از سوی دیگر همانند بازی پینگ پنگ نیاز به عکس العمل سریع دارد. یعنی تصورات ذهنی خوب و واکنش سریع با هم را داشته باشد.

مدیر مرکز الزیتونه در بخش دیگری از سخنان خود به انتفاضه ملت فلسطین اشاره کرد و در این باره گفت: منطقه غرب آسیا در وضعیت پیچیده ای قرار دارد. اوضاع منطقه در حال دگرگونی است و ساختار های جدیدی در حال شکل گیری است و مشکلات منطقه ما را در وضعیت پیچیده ای قرار می دهد. لذا به مطالعات دقیق نیاز داریم تا به تصمیم گیری های لازم دست یابیم.

مؤلف کتاب « قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» با اشاره به انقلاب های مستمر مردم فلسطین از آغاز قرن بیستم گفت:  ملت فلسطین از زمان آغاز اشغالگری انگلیس همواره در انتفاضه بوده و انقلاب ها و انتفاضه های مختلفی را پشت سر گذاشته است. من می خواهم بگویم ما در مقابل ملتی انقلابی قرار داریم که هیچ گاه از حق خود کوتاه نیامده است و این پدیده مستمری بوده است. به دلیل اینکه ملت فلسطین تحت اشغال بوده و همواره سرکوب شده ، انقلاب های ملت فلسطین همواره شکل موجی داشته است. لذا رفتار همان موجی است که گاهی اوج گرفته است.

موج‌های انتفاضه قویتر از قبل بوده

صالح با اشاره به سه انتفاضه اخیر فلسطین گفت: در مورد انتفاضه ها باید دو موضوع را مورد ملاحظه قرار دهیم، ملاحظه نخست اینکه انتفاضه ها مثل امواجی که موج بعدی قویتر از موج قبلی است بدین گونه بوده اند انتفاضه دوم از انتفاضه اول قوی تر بود جنگ های غزه از انتفاضه دوم قوی تر بودند و امکانات قوی تری را به کار گرفت و 1 میلیون یهودی را به پناهگاه فرستاد. این یعنی اینکه انتفاضه ها و قیام های ملت فلسطین یکی پس از دیگری قوی تر شده اند. ملاحظه دوم اینکه، جریان های اسلامی حضور خود را در انتفاضه ها پررنگ تر کرده است و این روند نشان از این دارد که این اقدامات به سمت درست حرکت می کنند.

وی در مورد انتفاضه قدس گفت: نقطه ثقل این انتفاضه مسجد الاقصی است. تقسیم مکانی و زمانی مسجد الاقصی موجب شد جوانان فلسطینی را به خیزش و قیام هدایت کند. اما باید گفت انتفاضه ها همواره به مساجد گره خورده است. یکی از دلایل عمده انتفاضه ها هتک حرمت صهیونیست ها به اماکن مقدس بوده است. آنها هتک حرمت به مسجد الاقصی کردند اما امروزه توجه آنها به مسجد الاقصی جلب شده است و زمانی را به حضور خود در مسجد الاقصی اختصاص داده اند و حضور جوانان را می خواهند کم رنگ کنند. و این در راستای یهودی سازی است. آنها حدود 45 تونل را در 10 مرحله زیر مسجد الاقصی ایجاد کردند که ممکن است با کمترین لرزشی مسجد الاقصی فرو بریزد. جوانان ما با خون و جان خود توانستند خواسته خود را به کرسی نشانده آنها را عقب بزنند.

علت عدم گسترش انتفاضه

رئیس مرکز الزیتونه در ادامه گفت: ما در مقابل دولت تندرویی هستیم که هر روز بیشتر به سمت یهودی سازی قدس می روند و هر روز راه حل سیاسی را کمرنگ تر می کنند. یکی از دیگر عوامل رشد افراطگرایی است که مشکل را دو چندان می کند. اما دیدیم که جوانان فلسطینی با احساس خطر با جان خود از قدس حفاظت کردند. انتفاضه کنونی از حیث انتشار و وسعت، در اندازه انتفاضه های گذشته نیست و علت آن این است که با وجود دلاوری‌های جوانان فلسطینی تحت محاصره است.

سه چالش داخلی فراروی انتفاضه

وی در مورد چالش های داخلی پیش روی انتفاضه کنونی 3 چالش اصلی را به شرح ذیل بر شمرد: 1. استمرار، تشکیلات خودگردان بزرگترین مانع استمرار این انتفاضه است و ما برای عبور از این بحران نیاز به زمان داریم.

2. چالش انتشار، مهمترین چالش کنونی در مورد انتشار انتفاضه دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان است که مانع انتشار این انتفاضه در بخش های مختلف کرانه باختری می شود. دستگاه امنیتی به شدت با دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی همکاری می کند و انتفاضه را محاصره کرده است تا انتفاضه منتشر نشود. ما در کرانه باختری به یک رهبری نیاز داریم که انتفاضه را رهبری کند که رهبر آن ابومازن است که خود مانع انتفاضه است. تشکیلات خودگردان مهره ای در دست رژیم صهیونیستی است. امروز 40 تا 45 درصد بودجه تشکیلات خودگردان مصروف دستگاه امنیتی ای می شود که خود با هماهنگی امنیتی مانع انتفاضه شده است.

 3. چالش بهره برداری: در این انتفاضه یک برنامه سیاسی و مدیریت واحد وجود ندارد که آن را اداره کند و از آن به شکل درست بهره برداری کند و هماهنگی بین گروه های سیاسی ایجاد کند.

دو چالش خارجی انتفاضه

مولف کتاب قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر در مورد چالش های خارجی انتفاضه سوم گفت: در خارج از فلسطین چالش هایی وجود دارد که بر سختی کار می افزاید. آنچه باید به آن اشاره کنم این است که رژیم صهیونیستی در آسوده ترین وضعیت به سر می برد. منطقه به پرونده های منطقه ای مهمی مثل یمن، سوریه و عراق مشغول است و این باعث شده است که فلسطین مورد توجه قرار نگیرد. دومین چالش خارجی و جدی، تجاهل و نادیده انگاری تعمدی از سوی رسانه های عربی و غربی منطقه در مورد مسئله فلسطین است و مردم را از فلسطین دور می کنند و این پیشبرد انتفاضه را با مشکل روبرو کرده است.

رئیس مرکز الزیتونه در مورد فرآیند سازش در وضعیت کنونی گفت: با وجود ایکه چالش هایی که انتفاضه را تهدید می کند، فرآیند سازش تشکیلات خودگردان به بن بست رسیده است و اینکه روند سازش به نتیجه نرسیده است موجب نا امیدی آنها شده است و حتی از نگاه خود آنها هم کار دیگر ادامه دادنی نیست. دیدگاه تشکیل دو کشور هم شکست خورده است. دیوار حائل و افزایش شهرک ها از 250 به 750 خود به نا امیدی مردم و تشکیلات خودگردان منجر شده است لذا این موجب شده که مردم به انتفاضه نگاه مجددی داشته باشند و به سمت مقاومت مردمی و انتفاضه مردمی پیش بروند.

صالح در مورد آینده انتفاضه کنونی دو سناریو را برشمرد و گفت: اینکه ما به چه سمتی پیش می رویم، در مقابل دو سناریو قرار داریم: یا مردم کرانه باختری می توانند هماهنگی امنیتی تشکیلات خودگردان را بشکنند و خواسته خود را بر آنها تحمیل کنند و تشکیلات خودگردان به این نتیجه برسد که دیگر ادامه هماهنگی امنیتی ممکن نیست و یا اینکه آنها این محاصره را ادامه دهند و انتفاضه را به شکست بکشانند که این به خاطر سختی شرایط کرانه باختری محتمل است اما اگر اینگونه شود تنها انفجار را به تأخیر انداخته اند و قطعاً انتفاضه بزرگتری را به همراه خواهد داشت.

رژیم صهیونیستی آمادگی حمله به نوار غزه را ندارد

وی در پاسخ به سؤالی در مورد احتمال حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه با هدف خاموش کردن انتفاضه گفت: با توجه به حوادث منطقه انگیزه و مشوقی برای حمله وجود ندارد و رژیم صهیونیستی نیز برای حمله به نوار غزه آماده نیست. آنها وانمود می کنند که می خواهند حمله کنند و این برای اعمال فشار بیشتر است. این یک جنگ روانی بیش نیست اما اگر در آینده اگر اوضاع از کنترل خارج شود ممکن است این حمله صورت بگیرد.

همه چیز در کرانه باختری تحت کنترل است

نویسنده کتاب « قضیه فلسطین، پیشینه تاریخی و تحولات معاصر» در ادامه گفت: رژیم صهیونیستی تمام روزنه های کرانه باختری را بسته است از سوی دیگر مسئله مهم پشتیبانی لجستیک است که نیاز به رساندن کمک دارد اینها باید از مرز وارد شود ولی در کرانه باختری حتی نفس کشیدن ممنوع است و حتی یک پرنده نمی تواند بدون اجازه پرواز کند و همه چیز تحت محاصره است و برابری بین دو طرف وجود ندارد. مقاومت به وظیفه خود عمل می کند ولی ما از پشتوانه در کرانه باختری محروم هستیم. چالش های انتفاضه نگذاشته از بستر موجود به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: ما در مورد مسئله بهره برداری و مدیریت در دو امر نگرش و رهبری در فلسطین مشکل داریم. مورخان همواره نوشته اند این ملت فلسطین هستند که رهبران خود را رهبری می کنند. سازمان آزادی بخش که تنها نماینده قانونی ملت فلسطین است در حال حاضر در اتاق احیا به سر می برد و این بحرانی حقیقی است. در آشتی ملی فلسطین 5 پرونده اصلی وجود دارد که سه پرونده آن به هیچ وجه حل نخواهند شد. پرونده امنیتی، پرونده دولت وحدت ملی و پرونده انتخابات به هیچ وجه در وضعیت کنونی حل نخواهند شد. باید مسئله سازمان آزادی بخش فلسطین نماینده کامل ملت فلسطین باشد ولی این طور نیست این راه درست برای ورود به حل مسئله اختلافات داخلی و آشتی ملی فلسطین است.

اخبار مرتبط

ایوانکا ترامپ: برای آینده ائتلاف دعا می‌کنیم

آغاز مراسم مقدماتی انتقال سفارت به قدس

روایت الاخبار از شب داغ جولان اشغالی

0 نظر

ارسال نظر

capcha