چرا از نمایش‌های آیینی استقبال نمی‌شود؟!

بررسی مشکلات تئاتر مذهبی در ایران در گفتگو با کارگردان نمایش «طوفان»

بررسی مشکلات تئاتر مذهبی در ایران در گفتگو با کارگردان نمایش «طوفان»

به گزارش سراج24،حلقه وصل نوشت؛ توحید معصومی، کارگردان نمایش «طوفان» درباره علت دور بودن چهار ساله خود از صحنه تئاتر اظهار داشت: به دلایل مشغله‌های تحصیلی و کارهای اجرایی از نمایش دور بودم تا اینکه به متن نمایش «طوفان» رسیدم که متناسب با فضای این روزهاست و همزمان با فراخوان سوگواری خمسه بود و به این شکل نمایش را به روی صحنه بردیم که در ادامه نمایش عمومی نیز داشته باشیم.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه بازگشت به صحنه تئاتر همزمان با نمایشی بود که با فضای محرم و صفر متناسب بود، درباره داستان این نمایش بیان داشت: مسلم پسر عقیل از طرف حسین بن علی(ع) عازم ماموریت کوفه است. در میانهراه گرفتار طوفان می‌شود. نشانه‌ها او را به تردید وا می‌دارند. اکنون مسلم  تنهاست و مردد. حوادث پیشِرو را به جان بخرد و پیش رود یا اینکه برگردد!

این کارگردان تئاتر درباره استقبال از تئاترهای مذهبی گفت: علت اینکه گفته می‌شود اینگونه تئاترها در کشور از استقبال کمتری برخوردار هستند، نه فقط به موضوع آن بلکه به عوامل دیگر نیز بستگی دارد. اگر این مضامین با سلیقه مخاطب امروزی پیوند بخورند و در ظرفی با فضای امروزی همسویی داشته باشد، مورد توجه قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه مردم ما با این مفاهیم و مضامین بیگانه نیستند، اظهار داشت: اتفاقا اگر قواعد را رعایت کنیم، استقبال از این نمایش‌ها نیز بیشتر خواهد بود. اگر می‌بینیم که با استقبال زیادی روبرو نیستند، شاید به خاطر تکرار یک قالب کلیشه‌ای بوده است که برای تماشاگر جذابیتی ندارد.

معصومی در انتها خاطرنشان کرد: با توجه به زمان کمی که داشته‌ایم، تلاش کردیم از قالب به روز شده‌ای استفاده کنیم. ما با وجود اینکه بستر نمایش، تاریخی است ولی تلاش کردیم که به سلیقه مخاطب امروزی نزدیک شویم.

سایر عواملی که در اجرای نمایش «طوفان» با توحید معصومی همکاری می کنند عبارتند از: بازیگران: پویان درزی، مرتضی شاه کرم، احمد صمیمی، حامد نساج، الهه زحمتی، مهدی دربانی، دستیار کارگردان، مدیر تولید و برنامه ریز: میلاد حاجی زاده، مدیر صحنه: حمیدرضا دودانگی، منشی صحنه: مهسا جعفری، طراح صحنه: محمود فتح نیا، طراح لباس: هما پریسان، موسیقی و طراحی صدا: بهنام رحیمی، طراح پوستر و بروشور: سینا (محمدجواد)  آقایانی، عکس: هیوا امینی، مشاور اطلاع رسانی و تبلیغات: مصطفی محمودی، روابط عمومی و امور ارتباطات رسانه‌ای و فضای مجازی: ندا طهرانی، لاله محمودی، نساء نیکو.

گفتنی است نمایش «طوفان» اولین اجرای خود را روز سه شنبه ۱۷ آذرماه از ساعت ۱۸:۳۰  آغاز می کند و تا روز ۳۰ آذر ماه اجرای این نمایش در تماشاخانه مهر حوزه هنری ادامه می باید.

 

اخبار مرتبط

نمایش «نسیان» یک سفر اربعین کامل است/ خجالت نمی‌کشیم که کار مذهبی می‌کنیم

یک سریالِ تمام عیار/ آیا حسن فتحی ناجی شبکه نمایش خانگی می‌‌شود؟!

حرکت شبکه نمایش خانگی در مسیر بی‌اعتماد ساختن مخاطبان به خود!

0 نظر

ارسال نظر

capcha