دریادار سیاری: با اقتدار در خلیج عدن حضور داریم/خرید سلاح برای عربستان اقتدار نمی‌آورد

دریادار سیاری: با اقتدار در خلیج عدن حضور داریم/خرید سلاح برای عربستان اقتدار نمی‌آورد

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، امیر دریادار "حبیب الله سیاری " در مصاحبه با برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم درباره اوضاع امنیتی منطقه به ویژه منطقه خلیج فارس و دریای عمان گفت: ماموریت راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دفاع از مرزهای آبی و منابع و منافع کشور در دریاها است. آنچه مسلم است در بحث دفاع از مرزهای آبی در خلیج فارس با وجود منابع انرژی که ما در خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز و دریای عمان داریم، قطعا نیروی دریایی با اقتدار در انجام ماموریتش تلاش می‌کند، و برای انجام هر چه بهتر این ماموریت در آماده سازی خود در ابعاد مختلف، آموزش، تجهیزات، تاکتیک ها و رزمایشها در زمان های مقرر اقدام های لازم را به عمل می آورد.

نیروی دریایی ارتش جهت تأمین امنیت کشتی‌ها با اقتدار در عدن حضور دارد

وی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که امروز جزو وظایف راهبردی نیروی دریایی است، بحث برقراری امنیت در دریا به ویژه دریاهای دوردست برای حفظ منافع کشور می باشد؛ مانند آنچه امروز در خلیج عدن اتفاق افتاده و بحث دزدی دریایی که منافع کشورها را به خطر می اندازد.

دریادار سیاری ادامه داد: یعنی وقتی که کشتی های تجارتی و یا نفتکشهای همه کشورهای منطقه، از این آبراه بسیار مهم دنیا (خلیج عدن) عبور می کنند وقتی امنیتشان در خطر باشد، هر کشوری وظیفه دارد امنیت را برای عبور و مرور برقرار کند. در آن منطقه نیز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اقتدار حضور دارد، و ما امروز سی و هفتمین ناوگروهمان در منطقه است و در جهت برقراری امنیت کشتی‌هایش اقدام می کند.

سیاری خاطرنشان کرد: امنیت به لطف خدا و با همت تلاش و کوشش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و در کنار آن نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، برقرار است؛ و به همین دلیل امنیت در وضعیت بسیار خوبی است، تنگه هرمز در امنیت کامل است؛ و همچنین به برکت وجود نیروی دریایی در حوزه دریای عمان تا شمال اقیانوس هند و به صورت نمونه در خلیج عدن، امروز الحمدلله امنیت در منطقه دریاها برقرار  است، و به راحتی عبور و مرور انجام می شود و مشکل خاصی وجود ندارد.

دخالت قدرت‌های استکباری در منطقه همیشه امنیت را به هم ریخته است

سیاری درباره حضور نیروهای دریایی بیگانه نزدیک سوریه گفت: اساسا تجربه ثابت کرده که دخالت بیش از حد قدرت های استکباری در منطقه همیشه امنیت را به هم ریخته است؛ چنانچه ما در عراق و افغانستان شاهد آن بودیم در واقع امنیت را به هم زدند و در جهت برقراری امنیت کمکی نکردند، مگر آنچه گفتند مبارزه با تروریسم انجام می دهیم واقعا این کار را انجام می دهند، آنچه مشخص است اینطور نیست که آنان قاطعانه با تروریسم مبارزه کنند، به نظر می رسد در بحث سوریه آنچه مد نظر نظام جمهوری اسلامی ایران است – یعنی حل مشکل توسط مردم سوریه - به نظر من بهترین راهکار می باشد، اینکه از هر گوشه و کنار لشکر کشی شود و این آمدن و رفتن ها خیلی جاها امنیت را به هم می‌زند.

سیاری درباره حضور ایران در خلیج عدن گفت: ما در خلیج عدن به خاطر اینکه منافع کشور ما مطرح است و عبور و مرور کشتی های تجاری و نفتکش های ما از این منطقه انجام می‌شود مانند گذشته در این منطقه هستیم، و ما در جهت برقراری امنیت برای کشتی‌هایمان اقدام می کنیم، و هر زمان که لازم شده به کشتی های دیگر کشورها کمک کردیم.

خرید سلاح برای عربستان اقتدار نمی‌آورد

وی درباره خرید کشتی های جنگی توسط کشورهایی مانند عربستان و تاثیر آن بر موازنه قوا در منطقه گفت: البته برخی از کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس منابع زیادی را برای خرید سلاح از کشورهای آمریکایی و اروپایی اختصاص می دهند، این اقدام مناسبی نیست و در واقع قدرت و اقتدار به وجود نمی آورد؛ با ریختن پول مردم به جیب استکبار جهانی برای کشور اقتدار به دست نمی آید؛ بهتر آن است که به توانمندی داخلی و مردم حساب شود تا دارای قدرت شویم و اقتدار به دست آوریم.

سیاری ادامه داد: ما شنیدیم که بیشتر از 10 میلیارد دلار در ارتباط با بحث تجهیزات دریایی اقدام کردند اما اعلام می کنیم که این اقتدار به دست نمی آورد و کسی قدرتمند نمی شود، مگر آنکه به دنبال راهی برویم که از توانمندی خود استفاده کنیم و دنبال ساخت تجهیزات بومی توسط ملت هر کشوری باشیم آن وقت می توانیم بگوییم رشد قابل ملاحظه ای در بحث تامین تجهیزات مورد نیاز مان در دریایی انجام داده ایم امروز الحمدلله این توانمندی فقط در کشور جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که تجهیزاتش همه بومی و ساخته داخل کشور می باشد.

تجهیزات نیروی دریایی در عرصۀ دریاها، ناوهای موشک انداز و ناوشکن ها هستند

دریادار سیاری اظهار داشت: تجهیزات نیروی دریایی در عرصۀ دریاها، ناوهای موشک انداز و ناوشکن ها هستند؛ یکی از سلاح های اثرگذار و راهبردی ناوشکن ها، موشک های نصب شده روی آن ها هستند. این موشک ها، شامل موشک های سطح به هوا و سطح به سطح می شوند. وقتی توان موشکی را در ناوشکن ها بالا ببریم، قطعا به قدرت نیروی دریایی افزوده می شود. حالا اگر این موشک ها از ویژگی های خاصی برخوردار باشند؛ قطع توان بالاتر می رود و هر قدر ویژگی داشته باشد، توان بالاتر می رود. این یک رابطه کاملا مستقیم دارد.

وی افزود: نصب موشکِ قدیر بر روی ناوشکن هایمان به این معنی است که یک گام در جهت ارتقای توان ناوشکن فراتر رفته ایم. وقتی بُرد موشک مناسب باشد، کلاهکِ آن مناسب باشد، دقتِ آن مناسب باشد، دیدِ راداری آن مناسب باشد یا ضد رادار باشد؛ جمع شدن این امکانات، باعث بالاتر رفتن توان موشکی ناوشکن می شود. موشک قدیر، که هفته گذشته در اختیار نیروی دریایی قرار داده شد، از نظر این ویژگی ها، از نسلِ قبلی موشک هایی که در اختیار داشتیم، به مراتب سطح بالاتری دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه تاکید کرد: ما برای حفظ و ارتقای توانمندیمان در دریا، هر روز و هر سال، در تلاش هستیم تا بر کیفیت سلاح هایی که داریم بیفزاییم. ما نمی توانیم به آن چه که داریم بسنده کنیم. علاوه بر ساخت ناوشکن ها، همواره در تلاش هستیم که ویژگی موشک هایی که بر ناوشکن ها نصب می شود را ارتقا دهیم.

امیر دریادار سیاری در عین حال خاطر نشان کرد: ما اگر ناوشکن می سازیم و آن ها را به پیشرفته ترین موشک ها، اژدرها، رادارها، سونارها و ابزار جنگ های الکترونیکی مجهز می کنیم؛ به منظور دفاع از منابع و منافع کشورمان است و هیچ گاه از آن برای تعرض و تعدی به آب های دیگران یا مرزهای دیگران یا منافع دیگران استفاده نمی کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه گفتۀ مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: فرماندۀ معظم کل قوا می فرمایند که "اگر ملتی نتواند از خود دفاع کند، ملتی زنده نیست." ما نیز با توجه به این که قادر به دفاع از خود هستیم، ملتی زنده ایم و به همین سبب لازم است که سلاح هایمان به روز باشد. موشکی که هفتۀ تحویل گرفتیم و روی ناوشکن ها و ناوهای موشک اندازمان نصب کردیم، پیشرفته ترین موشک در نوع خود است و قطعاً در آینده، همین موشک پیشرفته هم ارتقا داده خواهد شد و فن آوری آن به روز خواهد شد و این مساله، در ارتقای توان نیروی دریایی تاثیر زیادی خواهد داشت.

تجهیزات باید بومی باشد

امیردریادار سیاری در ادامه با تاکید بر این که "تجهیزات باید بومی باشد"، خاطر نشان کرد: ما برای دفاع از خود، نیازمند تجهیزات هستیم و تامین این تجهیزات از دو راهکار صورت می گیرد، یا باید آن ها را از خارج از کشور تهیه کنیم یا باید آن ها را در داخل، بسازیم. اگر بخواهیم آن ها را از خارج از کشور تهیه کنیم، باید دست نیاز دراز کنیم و به این امید باشیم که آیا آن ها را به ما می دهند یا نمی دهند و چنین رویکردی، قطعاً در راهبردها و خط مشی‌های ما نیست. ما برای تامین تجهیزات مورد نیازمان در چرخۀ دفاع و به ویژه در نیروی دریایی که مستلزم تجهیزات متعدد و متنوعی است، با توجه به این که نیروی دریایی تجهیزات محور است و در آن تجهیزات حرف اول را می زند، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هیچ گاه به سمت تامین تجهیزات به سمت دیگر کشورهای جهان نرفتیم، بلکه نگاهمان به تولید و بومی سازی سلاح ها و تجهیزات در داخل کشور بود. میزان و اندازه این تجهیزات نیز به میزانی است که برای دفاع از مرزهای کشور نیاز است، نه آن قدر که تصور شود ما قصد تجاوز به دیگران داریم.

تجهیزات، بدون داشتن مهمات و سلاح مناسب، چندان کارایی ندارد

وی افزود: تجهیزات، بدون داشتن مهمات و سلاح مناسب، چندان کارایی ندارد، بنابراین ما به دنبال ساخت سامانه های پرتاب و انواع و اقسام موشک ها، اعم از ساحل به دریا، سطح به هوا، و موشک های سطح به سطح و اژدر هستیم. همه این موشک ها و اژدرها نیز باید از ویژگی هایی برخوردار باشند که توان رزمی ما را بالا ببرند. در نهایت این که تمام راهبردها و اقدامات و خط مشی ما در جهت ساخت تجهیزات و سلاح و مهمات مناسب با توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر دانش و توانمندی و صنعت بومی است.

خط مشی جمهوری اسلامی ایران، دادن خدمات مستشاری به کشور سوریه است

وی در پاسخ به این که آیا ایران برای اعزام قطعات دریایی به سوریه برنامه ای دارد یا خیر، گفت: خط مشی جمهوری اسلامی ایران، دادن خدمات مستشاری به کشور سوریه است و ما نه در زمین و نه در هوا و نه در دریا، هیچ نیرویی به سوریه گسیل نکرده ایم و در این خصوص کاملا شفاف و روشن هستیم. اگر در یک مقطع زمانی در گذشته، از کانال سوئز عبور کردیم و در دریای مدیترانه حاضر شدیم و در بندر لاذقیه پهلو گرفتیم؛ از آن زمان و حتی قبل از آن، به بنادر خیلی از کشورها سفر کرده ایم. به بنادر عمان، سودان، جیبوتی، سریلانکا، هندوستان، اندونزی، چین و در دریای خزر به بندر آستاراخان روسیه رفت و آمد داشتیم و در بندر این کشورها پهلو گرفته ایم یا آن ها نزد ما آمده اند. این رفت و آمد ما به بنادر کشورهای منطقه و فرامنطقه، در چارچوب ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه است و هم اکنون در دست اجراست.

بازدید از بنادر منطقه و فرامنطقه‌ای در برنامه کلی وجود دارد

وی در پاسخ به سؤالی درباره برنامه نیروی دریایی ارتش برای دیدار از بنادر سوریه گفت: در برنامه کلی ما، بازدید از بنادر منطقه و فرامنطقه وجود دارد. اما اینکه به کدام کشور و در چه مقطعی سفر کنیم، بستگی به این دارد جزو سیاست ها قرار بگیرد و به ما ابلاغ شود. ولی بازدید از بنادر مذکور، همیشه در برنامه کاری ما قرار دارد و به کشورهای مختلف رفت و آمد داریم.

دریادار سیاری همچنین با اشاره به برگزاری مانورهای مختلف توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای دوست مانند چین و روسیه، و یا دیدارهای متقابل فرماندهان کشورهای مذکور گفت: دیدارهای متقابل با کشورهای منطقه و فرامنطقه به منظور انتقال پیام صلح و دوستی و ارتباطات بیشتر با این کشورها در دستور کار ما قرار دارد و بنا به سیاست های کلی کشور که به ما ابلاغ می شود آن را اجرا می نماییم. ما با چین و کشورهای دیگر دید و بازدید داشته ایم و به محض ورود ما به بنادر آنها یا ورود فرماندهان آنها به بنادر ما، رزمایش مشترک نیم روزه ای با آنها داریم.

سیاری با اشاره به روابط نیروی دریایی ایران و روسیه گفت: مقامات روسیه از بندر عباس ایران، بازدید داشته اند ما در گذشته و حتی در مرحله کنونی - سال جاری - از بندر آستاراخان روسیه در دریای خزر بازدید داشتیم. همچنین فرماندهان روسی نیز اخیرا از بندر انزلی دیدار داشته اند و این روابط و دید و بازدیدها ادامه دارد و در مقاطع زمانی مختلف قطعا انجام خواهد گرفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره شایعات و ادعاهای برخی رسانه ها مبنی بر اصابت موشک های روسیه به اشتباه به خاک ایران در هنگام هدف قرار دادن تروریست ها در سوریه از دریای خزر گفت: دریای خزر، بزرگترین دریاچه جهان است و طول آن بیش از 1200 کیلومتر است که 5 کشور ساحلی هر کدام، بخشی از دریا را به عنوان دریای سرزمینی شان در اختیار دارند. ایران، منطقه 20 درصد را به عنوان محدوده متعلق به خود می داند. اگر اتفاقی افتاده یا اقدامی در دریای خزر انجام شده باشد قطعا از آب های متعلق به خودشان استفاده کرده‌اند و هیچ گاه در آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران نبوده اند.

قرار نیست هر توافق یا جلسه‌ای، بر توان دفاعی کشور تأثیر بگذارد

امیر دریادار حبیب الله سیاری در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر توافق هسته ای ایران با 1+5 بر توازن قوا در منطقه و استراتژی ایران در آب های منطقه ای و بین المللی و حضور ایران در این آب ها و به طور کلی استراتژی دفاعی ایران گفت: مأموریت نیروهای مسلح، دفاع از استقلال کشور است. قرار نیست  هر توافق یا جلسه‌ای، بر توان دفاعی کشور تأثیر بگذارد. ما همیشه به دنبال افزایش توان دفاعی برای دفاع از کشورمان هستیم و در این زمینه نیروهای مسلح کلیه تجهیزات و سلاح های مورد نیاز از جمله، موشک، اژدر، ناو، ناوشکن، هواپیما و تانک تولید می‌کنند و روند و راهبرد همه این موارد کاملا مشخص است و از آنجا که راهبرد ما دفاعی است ما به هیچ عاملی که بر ارتقای توان دفاعی مان تأثیر منفی بگذارد، توجه نمی‌کنیم.

انجام یا عدم انجام توافق از بعد دفاعی برای ما تفاوتی ندارد

وی تصریح کرد: بنابراین انجام یا عدم انجام توافق از بعد دفاعی برای ما تفاوتی ندارد. استراتژی ما کاملا مشخص است و کاملا دفاعی است و در تأمین تجهیزات، بر توانمندی های داخلی برای ساخت تجهیزات کاملا بومی تکیه می‌کنیم. حضور در دریا برای حفاظت از مرزها، منابع و منافع جمهوری اسلامی ایران، مانند گذشته ادامه دارد و ساخت تجهیزات تا زمان رسیدن به جایگاهی که برای دفاع از کشور لازم داریم، ادامه خواهد داشت. ما استراتژی دفاعی مان را با تکیه بر توان بازدارندگی به پیش خواهیم برد. بنابراین مسیر ما، کاملا روشن و شفاف است.

اخبار مرتبط

دولت ثبات در اقتصاد و مقابله با سوداگری را پیگیری می‌کند

حمله به هواپیمای مسافربری مصداق بارز حقوق بشر آمریکایی بود

امضاهای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت از نصاب قانونی افتاد

0 نظر

ارسال نظر

capcha