وقتی جشنواره ها برای جایزه دادن به فیلمی همجنسگرایانه صف می کشند!

وقتی جشنواره ها برای جایزه دادن به فیلمی همجنسگرایانه صف می کشند!

به گزارش سراج24،آوینی فیلم نوشت؛ فیلم پر حاشیه «کارول» ساخته تاد هینس برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم کن در سال جاری اکران شد و با نقدهای بسیار مثبتی هم همراه بود. برای همین خیلی ها این اثر همجنسگرایانه را از هم اکنون جزو شانس های اصلی فصل جوایز می دانند. «کارول» که نامزد نخل طلایی هم شده بود، در جشنواره ای که گذشت توانست «نخل دگرباشی» را که به بهترین فیلم همجنسگرایانه اهدا می شود را در کنار جایزه بهترین بازیگری برای رونی مارا کسب کند. شاید این نخل برای اولین بار به گوش مخاطبان شنیده شده باشد، اما بد نیست بدانید که جایزه فوق، 5 سالی است که به آثار مرتبط با مسائل جنسی تعلق می گیرد! بله، جشنواره ای که از آن به عنوان هنری ترین جشنواره دنیا یاد می کنند، در یکی از بخش های فرعی اش، فیلم های مستقلی به رقابت می پردازند که در ارتباط با دگرباشی جنسی باشند! این خود حدیث مفصلی است از جریان فکری غالب سینمای جهان که به طور علنی جشنواره ای با مختصات جنسی برگزار می کند. جایزه ای که توسط فیلمسازان فرانسوی، الیویه دوکاستل و ژاک مارتینو بنیانگذاری و حمایت مالی می ‌شود.
اگر سال ها سینمای هالیوود را دنبال کرده باشید، خواهیم دانست که آن چه از عصاره این سینما می توان استخراج کرد، گرایش های رایج سکس و خشونت بوده است و از طریق جهانی رسانه ای که هالیوود در اختیار دارد به دنبال آن بوده تا این تفکر حیوانی خود را به جهانیان ارسال نماید. در سال های اخیر این تفکر موجود در متن آثار به شکلی سرراست تر خود را نمایان کرد، به طوری که بسیاری از آثار در جهت رسمیت بخشی به تفکرات و جریان های فکری عریان نمای غرب در صدد آن هستند که از طریق مدیوم پُر طرفدار سینما به اندیشه های مستهجن خود و گرایشات فکری آلوده، پرداختی گسترده صورت دهند. از این رو سینمای هالیوود به پشتوانه جشنواره هایی شناخته شده و پروپاگاندای غربی به دنبال تائید و گسترش این تفکر حیوانی می باشد و معمولا در هر جشنواره الف خارجی شاهد حضور حداقل یک اثر با گرایش هایی مفسدانه هستیم و در تائید این نوع تفکر هم جشنواره کن در سال 2013 به فیلم همنجسگرای «آبی گرم ترین رنگ هاست» نخل طلا اهداء کرده و سال گذشته یکی از نامزدهای کسب اسکار فیلم همجنس گرایانه «بازی تقلید» بوده است. حالا فیلم کاملا بی قید و بند و بی اخلاقی «کارول» مطرح ترین اثر رونمایی شده از کارخانه آلوده هالیوود است. داستانی از رابطه ای کثیف در دهه 50 شهر نیویورک که زن جوانی در دهه سوم زندگی ‌اش دلباخته زنی مزدوج و مسن ‌تر از خودش می ‌شود! نکته حائز اهمیت در این بین تلاش دسته جمعی گروهی از منتقدان، رسانه ها و جشنواره ها برای تحسین چنین اثر لجام گسیخته ای است. به نحوی که بسیاری از تحسین ها، جوایز و لیست انتخابی منتقدان در سال 2015 را فیلم همجنس گرایانه «کارول» در بر گرفته است. این فیلم در جشنواره فیلم کن 2015 به نمایش درآمد و در 3 رشته به علاوه بهترین فیلم نامزد شد و رونی مارا توانست جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کند.
فیلم «کارول» ساخته تاد هینز اثری اقتباسی از کتاب «قیمت نمک» نوشته پاتریشیا های ‌اسمیت است و مساله پُر تامل نقطه نظرات بازیگر مطرح فیلم، کیت بلانشت بوده که از وجود محافظه کاری در عدم آزادی کامل همجنس بازی در جهان سخن رانده و لب به اعتراض گشوده است. بازیگری که در همان جشنواره فیلم کن رو به خبرنگاران گفته بود که «از وقتی جلوی چشم آدم‌های غریبه زاییدم، برهنه شدن چندان برایم مسئله مهمی نیست!»
دامنه بی حیایی های اثر چنان است که منبع اولیه فیلم یعنی رمان جنجال برانگیز « قیمت نمک » که در سال 1952 نوشته شده است در سال های دهه پنجاه میلادی به دلیل مضمون جنجالی اش که حول حور یک رابطه همجنسگرایانه می گذشت، نقدهای متفاوتی دریافت کرد و در مجموع یکی از رمان های پر سر و صدای تاریخ ادبیات بود که حتی در سالهای بعد نیز به نوعی اجازه حق انتشار مجدد نیافت. حق اقتباس سینمایی این رمان نیز پس از رایزنی های فراوانی که بیش از ده سال به طول انجامید، در نهایت بدست آمد و اجازه برگردان سینمایی رمان صادر شد.
البته این اولین بار نیست که فیلمی هنجنسگرایانه در غرب مورد توجه جشنواره های مطرح قرار گرفته است و پیش از این بارها شاهد تولید و نامزدی آثاری با مایه های تاسف برانگیز غیر اخلاقی در مراسمی مانند اسکار بوده ایم. از «کوهستان بروکبک» مایک لی تا فیلم «میلک» گاس ون سنت و از افراد مطرح عالم موسیقی و سینما که با افتخار و با حضور در مجامع و کمپین های برنامه ریزی شده اعلام حضور از همجنس گرا بودن خود می کنند که ریکی مارتین، لیدی گاگا، مدونا و بریتنی اسپیرز از جمله نمادهای الگودهنده این جریان در غرب هستند.
فیلم «کارول» همچنان جوایز سینمایی سال را در رویکردی مجهز شده به سینمایی غیر اخلاقی! درو می کند و پس از پیشتازی در کسب نامزدی در سی‌ و یکمین دوره جوایز سالانه اسپیریت که از آن به عنوان معادل اسکار در جامعه سینمای مستقل آمریکا یاد می‌شود، چندی پیش در جوایز سالانه حلقه منتقدان فیلم نیویورک با دریافت چهار جایزه شامل جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلمبرداری، فاتح جوایز این گروه مهم از منتقدان فیلم آمریکایی شد و همچنان تا انتهای اسکار این نیرنگ رسانه ای مبنی براشاعه بی فرهنگی ادامه دارد تا تفکراتی غربی را همچون سمومی کشنده برای انسانیت در جهان پخش نماید.

 

مرتضی اسماعیل دوست

اخبار مرتبط

جشنواره فرهنگی ویژه شبهای قدر و ایام شهادت حضرت علی(ع)

هفتمین جشنواره سراسری وقف «چشمه همیشه جاری» تمدید شد

محلات لرستان میزبان جشنواره «مهرواره محله همدل»

0 نظر

ارسال نظر

capcha