نقاش اثر ۲۸ متری «روایت عاشورا»:

نقاشی عاشورا در سفر حج به من الهام شد/پاسخ پدرم به دعوت سفیر آمریکا

نقاشی عاشورا در سفر حج به من الهام شد/پاسخ پدرم به دعوت سفیر آمریکا

به گزارش سراج24،فارس نوشت؛استاد «عباس قانع» در آئین رونمایی از نقاشی 28 متری با عنوان «روایت عاشورا» که عصر روز گذشته در حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: از سال 1341 به آلمان رفتم و در رشته هنرهای تجسمی تحصیل کردم؛ آثار بنده در بخش‌های تمثیل‌های مسی مربوط به زمان دفاع مقدس، نقوش برجسته با مس، رنگ روغن و سفال طراحی و تولید شده است.

وی ادامه داد: پدرم اولین کسی بود که کارخانه ذوب مس را به قزوین آورد و همین امر سبب آشنایی من با طراحی مجسمه‌های مسی بود. که از بین بیش از هزار اثر من در کشور، حدود 500 مجسمه مسی ساخته‌ام.

استاد قانع یادآور شد: یکی از کارهای من این بوده که داستان‌های شاهنامه را از روی کاغذ به روی مس آوردم و کتابی از این آثارم هم توسط یونسکو چاپ شد.

وی افزود: رستگاری این است که انسان از خودش اثر به جا بگذارد و این اثر سال‌های سال می‌تواند به جامعه اسلامی خدمت کند، وگرنه بحث فرایض دینی و نماز و روزه را که همه موظف هستند، انجام دهند.

وی با اشاره به تابلوی «روایت عاشورا» که از عرفات تا کربلا را به تصویر کشیده است، گفت: من 15 سال متوالی به سفر حج رفتم و دنبال مردم‌شناسی و علم و فلسفه بودم. تابلوی عاشورا در مکه به من الهام شد و در ماه رمضان سال 1384 به مدت دو سال تابلو حضور امام حسین(ع) از عرفات تا لحظه رویارویی با سپاه یزیدیان را به تصویر کشیدم.

استاد قانع یادآور شد: هدف من از این کار به اندیشه واداشتن مخاطب است. این اثر اولین بار در یک نمایشگاه بین‌المللی رونمایی شد و به مناسبت اربعین، این نقاشی را از قزوین به حوزه هنری تهران آوردم.

وی اظهار داشت: من یک برادر دیگر دارم که با هم دوقلو هستیم، او هم وارد کار هنر و عرصه گرافیک شد؛ البته ما از نوجوانی به هنر علاقه خاصی داشتیم.

این استاد تندیسگر مسین افزود: موقعی که حدود 12 ساله بودیم، سفیر آمریکا به موزه باستانشناسی قزوین آمد و چند اثر هنری هم از ما دید، بعد به ما پیشنهاد داد که مایل هستید به آمریکا بیایید و تحصیلات هنری داشته باشید؟ ما هم گفتم باید به پدرم بگویم. پدرم فردی متدین بود و زمانی که به پدرم موضوع دعوت سفیر آمریکا را گفتم، با عصبانیت گفت:«من سفارت آمریکا را روی سر سفیر خراب می‌کنم که می‌خواهد پسر من را به آمریکا ببرد». این را هم بگویم که پدرم 7 دختر و 7 پسر دارد و من دوازدهمین فرزند خانواده هستم.

 وی ضمن ابراز تأسف از رویکرد نسل امروز بیان داشت: نسل امروز، راه را گم کرده‌ است. نخبه‌های ما انگشت‌شمار هستند که اگر اینها بروند، دیگر جایگزین نداریم. در واقع یکی از بدبختی‌های جامعه و جوانان ما خود فراموشی است و بیشتر وقت‌شان را در بازی با کامپیوتر و گوشی تلفن همراه می‌گذرانند. این جوانان دانش ضعیف دارند اما بینش ندارند و باید به خودشان بیایند.

بر اساس این گزارش، تابلوی نقاشی «روایت عاشورا» از حضور کاروان اباعبدالله‌الحسین (ع) در عرفات، مسیر رفتن به کربلا، شهادت حضرت ابوالفضل(ع)، حضرت علی‌اکبر (ع) و حضرت علی‌اصغر (ع)، خطبه‌‌خوانی سیدالشهدا(ع) در کربلا و شهادت ایشان است که از روز گذشته در کارگاه تجسمی حوزه هنری تهران به نمایش درآمده است.

اخبار مرتبط

واقعه عاشورا شهدای گمنام زیادی دارد

نقاشی حسن روح‌الامین با موضوع میلاد حضرت زهرا(س) رونمایی شد

نمایش شهادت حضرت زهرا (س) با نقاشی دیجیتال

0 نظر

ارسال نظر

capcha