با خیرآبادی قرار گذاشتیم که در المپیک چند وزن را آذربایجان مدال بگیرد و چند وزن را ما

بنا: به همه گفته‌ام فرایند انتخابی را انجام می‌دهم اما فکر، فکر من است نه فرد دیگری/ علیاری باید حالا، حالاها بدوَد تا به رضایی برسد

بنا: به همه گفته‌ام فرایند انتخابی را انجام می‌دهم اما فکر، فکر من است نه فرد دیگری/ علیاری باید حالا، حالاها بدوَد تا به رضایی برسد

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛مسابقات کشتی فرنگی جایزه بزرگ باکو روز گذشته (یکشنبه) با کسب یک مدال طلا، 2 مدال نقره و 3 برنز برای تیم بنا پایان یافت. محمد بنا پس از بازگشتش به کشتی فرنگی در نخستین مسابقه و تورنمنتی که حضور پیدا کرد با تیمی جوان و البته پرتعداد راهی مسابقات شد تا پس از 2 تا 3 ماه تمرین شناخت خوبی از نفرات تیمش پیدا کند. در همین خصوص گفت‌وگوی با محمد بنا را بخوانید.

 سطح مسابقات جایزه بزرگ باکو را چطور دیدید؟

سطح مسابقات بسیار بالا بود و خیلی از قهرمان‌های دنیا در اوزان مختلف آمده بودند. برای ما هم خیلی خوب بود و روز خوبی را پشت سر گذاشتیم. از کلّیت تیم راضی بودم و بعد از 17 ماه دوری، 2 ماه وقت داشتیم بچه‌ها را دور هم جمع کنیم و این اولین میدان بود که میدان بسیار سختی هم به حساب می‌آمد و بیشتر بچه‌هایی که جوان بودند، کشتی‌های خیلی خوبی هم گرفتند، البته ایرادات فنی هم وجود داشت ولی چنین مسابقاتی برای این است که ایرادات را ببینیم و آنها را به‌مرور زمان برطرف کنیم.

در وزن نخست، نظرتان در مورد کشتی‌های مردانی و حاجی‌پور چیست؟

مردانی خیلی خوب بود و اگر در کشتی برابر آمریکا کم‌تجربگی نمی‌کرد، نتیجه خوبی می‌گرفت. این اول میدان بزرگسالان او بود و خوب هم کشتی گرفت و تا میدان‌های بعدی باید خوب پیش برود. از مردانی راضی هستم ولی از حاجی‌پور رضایت چندانی ندارم.

با اضافه شدن سوریان شرایط وزن اول را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در وزن اول مردانی، حاجی‌پور، سامان عبدولی و حتی خدری را داریم و باید تا جام تختی منتظر بمانیم تا ببینیم چه می‌شود ولی به‌اعتقاد من همچنان در این وزن حرف اول را حمید سوریان می‌زند.

نظرتان در خصوص وزن 66کیلوگرم و طلای مهدی زیدوند چه بود؟

زیدوند با طلایش کار را تمام کرد و او کشتی‌های بسیار خوبی را ارائه داد، البته گرایی هم تمام توانش را در کشتی اول برابر قهرمان کره‌ای گذاشت و او بسیار باهوش کشتی گرفت. در کشتی سوم گرایی چندان خوب نبود و کمی نوسان داشت اما با استعدادی که او دارد، باید سعی کنیم اشکالاتش را برطرف کنیم، البته گرایی در وزن 66 کیلوگرم نمی‌ماند ولی یکی از استعدادهای ناب این وزن است. علی ارسلان هم خیلی خوب کشتی گرفت و اگر کمی بیشتر دقت می‌کرد، می‌توانست صاحب مدال بشود. 

 با اضافه شدن نوروزی به نظر می‌رسد این وزن قوی‌تر شود.

خوشحال هستم که سه کشتی‌گیر خوب را در وزن 66 کیلوگرم داریم و نوروزی هم روز به روز بهتر می‌شود و هرچه رقابت را در اوزان مختلف بیشتر کنیم، طبیعی است که قدرت رقابت بهتر می‌شود و مهره کارآمدتری از این بین در می‌آید.

در وزن 71 کیلوگرم که غیرالمپیکی است، شرایط چگونه بود؟ 

شرایط بیابانگرد آرمانی نبود و در این دوره از سال نمی‌توان گفت که همه باید خوب باشند. افشین سرماخوردگی شدیدی داشت و حتی ضرب‌خوردگی نیز داشت و اصرار کرد که نیاید اما من ترجیح دادم که او باشد، چون برای من برد و باخت مهم نبود و کشتی گرفتن حائز اهمیت است. افشین باتجربه است و سال‌ها بوده اما بلفکه اولین مسابقه بزرگسالان را می‌دهد و اگر او ضعف‌ها را بپوشاند، خوب می‌شود.

در 75 کیلوگرم بویری صاحب مدال نقره شد و طاهری برنز گرفت، از این نفرات رضایت داشتید؟

هر دو کشتی‌گیر خوب بودند و نسبت به جوانی خوب عمل کردند. طاهری از 71 به 75 آمده و اولین میدانش است اما بدشانسی این بود که به هم برخورد کردند. بویری با کشتی‌گیر کره‌ای خیلی خوب نبود و توانش تمام شد.

تسنیم: آیا بویری با استرس  به کیم کره‌ای نباخت؟

این موضوع طبیعی است و استرس هم دارد، کشتی‌گیر کره‌ای سرحال بود. در مجموع کشتی خوبی را دیدیم و بویری برای بهتر شدن جا دارد.

تسنیم: با اضافه شدن عبدولی شرایط بهتر هم می‌شود.

باز هم من خوشحال هستم و نه تنها عبدولی بلکه علیزاده و پورنیا هم اضافه می‌شوند، یعنی 4 مهره در هر وزن داریم و در بیشتر اوزان حداقل 4 نفر را داریم.

نظرتان در خصوص قادریان چیست؟

به هیچ صورت به برتری حریفان نباختیم و ما برتر از همه بودیم، اما داوری، اشتباهات لحظه‌ای و کمی ترس باعث شد تا ببازیم. در برخی کشتی‌ها هم داوری و هم اشتباه باعث باخت شد. قادریان در حال حاضر یک کشتی‌گیر خوب است در 80 کیلو اما آینده 85 کیلوگرم از آن اوست. البته به‌زودی طاهری هم به 80 می‌آید. از قادریان هم راضی هستم اما قادریان فعلاً با توجه به در پیش بودن مسابقات در همین وزن می‌ماند.

در 85 کیلوگرم 4 نماینده داشتیم و رقابت شدید بود.

اینکه همدیگر را بردند چیزی از ارزش کسی که باخته یا برده کم یا زیاد نمی‌کند. همیشه ما بهترین 85کیلوهایی دنیا را داشته‌ایم و در این مسابقه هم خوب‌های 85 آمدند اما اخلاقی با ناآمادگی آمد و باخت و من می‌دانستم اما دوست داشتم بیاید. این تورنمنت‌ها معیاری برای نفرات ما نیست. خیلی‌ها در این مسابقات باختند و چنین مسابقاتی چیزی را نشان نمی‌دهد و ما برای شناخت کلی و خودباوری دوباره و اینکه کادر فنی شناخت پیدا کند و نقاط ضعف و قوت را پیدا کند در این رقابت‌ها حضور پیدا کردیم، مثلا زیدوند حالا که برده است نمی‌رود المپیک و 10 کنکور دیگر هم دارد.

و وزن 98 کیلوگرم؟

علیاری بد نبود و در فینال هم با ناداوری باخت ولی در حد خودش کشتی نگرفت و ما همه نکات را به او گفتیم. علیاری فاصله‌اش با رضایی زیاد است و قاسم رضایی تنها مهره‌ای است که چنین فاصله‌ای دارد و فاصله آنها مثل زمین تا آسمان است و علیاری باید حالا، حالاها بدوَد تا به او برسد. شاید در انتخابی برده باشد اما ملاک نیست و رضایی یک 98کیلویی استثنایی است.

 رفتن علیاری به 130 کیلوگرم او را اذیت نکرده است؟

کشتی‌گیر باید بجنگد. علیاری فرم دلخواه را ندارد. به همه این را گفته‌ام که من فرایند انتخابی را انجام می‌دهم ولی فکر، فکر من است نه کس دیگری.

در سنگین‌وزن وضعیت چطور بود؟

یک سال سنگین‌وزن را نابود کردیم و یک 98 کیلو را بردیم جهانی و طبیعی است که برگشت آنها عالی است. مهدی‌زاده باید طلا می‌گرفت و اگر کشتی‌ها در آذربایجان نبود، قطعاً طلایی می‌شد، البته باباجان‌زاده آماده مثل رضایی چیز دیگری است و او اگر آماده شود عالی است. در این بین میدان‌های دیگری هم هست و باید تمام آنها را پشت سر بگذاریم.

نظرتان در خصوص کشتی آذربایجان چیست؟

من خوشحالم کسی که سال‌ها پیش من بود در آذربایجان موفق است، البته او اهداف قشنگی دارد اما به‌شوخی بین هم قرار گذاشتیم که در المپیک چند وزن را او مدال بگیرد و چند وزن ما اما خیرآبادی کمک زیادی به کشتی آذربایجان کرد.

آنچه می‌خواستید از باکو کسب کردید؟

خوشحال هستم، چون خیلی از حرف‌هایی که به کشتی‌گیران زدم، آنها دیدند و دنبال آن هدفی که بودم به آن دست پیدا کردم. مسابقات سنگین بود و مهره‌های ما جوان بودند ولی کشتی‌های خوبی گرفتند، مهم این است که باقی راه هم خوب پیش برود.

اولین تورنمنت پس از بازگشت بود؟

من همیشه حرص می‌خورم و داوران و مربیان من را می‌شناسند و برخی می‌گفتند باز هم این دیوانه آمد. سال‌ها برای تیم‌های دنیا مشکل ایجاد کردیم ولی در مجموع همه‌چیز جایزه بزرگ باکو خوب بود و من نکات خوبی را دیدم که باید روی آنها برنامه‌ریزی کنم. من در این چند ماه تنها امیدوارم و باز هم امیدوارم.

اخبار مرتبط

بنا: مرحوم کهندل به عنوان پدر کشتی فرنگی الگویی برای همه مربیان است

ناراحتی بهرام مشتاقی از عدم حضور مسئولان وزارت ورزش در مراسم تشییع پیکر استاد کهندل

اردوی تیم ملی کشتی فرنگی ۱۴ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha