ایران و یونان به دنبال ورود به عرصه‌ای جدید

ایران و یونان به دنبال ورود به عرصه‌ای جدید

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، یونان، کشوری که در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است. این کشور وارث امپراتوری‌های یونان باستان و امپراتوری بیزانس است. سابقه تمدنی یونان و میراث فرهنگی این کشور به عنوان زادگاه دموکراسی، فلسفه غرب، بنیان‏گذار المپیک، علوم سیاسی، نمایش‏نامه نویسی و... بر جایگاه این کشور افزوده است.

یونان با وسعت 132 هزار کیلومتر مربع که 25 هزار کیلومتر مربع آن را جزایر متعددش تشکیل می‌دهند. جزایری که از 2500 عدد آن فقط 165 جزیره قابل سکونت هستند. یونان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن و ناتو بوده و در جنوب شرق اروپا و در مجاورت بالکان، حوزه دریای مدیترانه و دریای  اژه  و در همسایگی آلبانی، بلغارستان، ترکیه و مقدونیه قرار دارد. کشوری که با جمعیت 11 میلیون نفری حدود دو میلیون خارجی اعم از قانونی و غیرقانونی را در خود جای داده است. دین رسمی 97 درصد مردم مسیحیت ارتدوکس است، همچنین اقلیت مسلمانی با 3/1درصد جمعیت کشور (تعداد 130 هزار نفر) و تعدادی دیگر دارای مذهب یهود و کاتولیک در این کشور زندگی می‌کنند. مردم یونان به خانواده و مذهب ارتدوکس پایبند بوده و در میان کشورهای جنوب اروپا مردم مذهبی محسوب می‌شوند.

قدرت اجرایی در این کشور با نخست وزیر بوده و وزرا از میان نمایندگان پارلمان و توسط شخص نخست وزیر انتخاب می‌شوند. سیستم حکومتی یونان بر اساس قانون اساسی، جمهوریِ پارلمانی بوده و در قانون اساسی یونان بر تفکیک قوا و استقلال قوای سه گانه تاکید شده است.

نامزدهای تصدی منصب ریاست جمهوری توسط نخست‌وزیر به پارلمان معرفی می‌گردد که پس از احراز اکثریت آرای نمایندگان پارلمان (دوسوم کل آرا)  برای یک دوره پنج ساله  انتخاب و به عنوان حلقه اتصال سه قوه عمل خواهد نمود.

روابط ایران و یونان هر چند که در طول قرن‌ها فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است اما به لحاظ تاریخی و فرهنگی دارای مشترکاتی است که به ادامه روابط ملت‌ها منجر شده است.

یخِ روابط سرد بین دو کشور در پی تغییر دولت در ایران با اولین سفر «اونگلوس ونیزلوس» وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر وقت یونان به کشورمان در اسفند ماه سال 1392 شکست.

وزیر امور خارجه یونان در سفر خود به تهران با مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهوری کشورمان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در نشستی که در این باره با همتای خود داشت سفر وزیر خارجه یونان به تهران را آغاز گسترش روابط دو دولت و دو ملت ایران و یونان دانست.

ظریف به مذاکرات خود با اونگلوس ونیزلوس، وزیر خارجه یونان اشاره کرد و گفت: خوشبختم که امروز میزبان وزیر امور خارجه یونان که همزمان مسوولیت دور‌ه‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، هستم.

وی، روابط ایران و یونان را تاریخی و هزار ساله برشمرد و افزود: دو کشور ارتباطات گسترده و قدیمی با هم دارند اگر چه در فراز و نشیب‌های گذشته به خاطر فشارهایی از بیرون اتحادیه اروپا کاهش یافته است اما امروز زمینه گسترش ارتباطات وجود دارد.

ظریف ادامه داد: زمینه‌های همکاری بین ایران و یونان نه تنها می‌تواند منجر به تقویت روابط دو جانبه شود بلکه می‌تواند دروازه‌ای برای ارتباط با اروپا باشد.

در پاسخ به همین سفر نیز وزیر امور خارجه کشورمان در خرداد ماه 1394 به یونان سفر کرد. ظریف نیز در سفر خود به یونان علاوه بر وزیر امور خارجه با نخست وزیر و رئیس پارلمان یونان دیدار کرد.

نیکوس کوجیاس، وزیر خارجه یونان سفر ظریف را گام مهمی در جهت ارتقای مناسبات فی‌مابین دانست و اعلام کرد دو کشور دارای تاریخ و تمدن چند هزارساله بوده و دارای مشترکات فرهنگی هستند. وی همچنین بر تقویت روابط با ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی، جهانگردی، انرژی، کشاورزی و فرهنگی تاکید کرد. به اعتقاد وی، در اتحادیه اروپا از ظرفیت‌های موجود برای رفع موانع همکاری‌های ایران و اتحادیه استفاده خواهیم کرد.

ظریف نیز بر این نکته که توسعه و تعمیق روابط ایران و یونان مورد توجه مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، تاکید داشت. به گفته وی روابط سیاسی تهران - آتن همواره در سطح خوبی قرار داشته است. البته روابط اقتصادی بین دو طرف در سال‌های اخیر تحت تاثیر برخی فشارهای خارجی و تحریم‌ها قرار داشته که باید با تقویت رایزنی‌ها و دیدارها بر مشکلات فعلی فائق آییم، چرا که ملت‌های ایران و یونان با پشتوانه چند هزارساله تمدنی خود نشان داده‌اند که در مقابل سختی‌ها و فشارهای خارجی می‌ایستند و مقاومت می‌کنند.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان نیز طی دیداری که با وزیر امور خارجه ایران در سفر وی به یونان داشت، گفت که ایران و یونان به طور سنتی همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف داشته‌اند. حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال‌های اخیر کاهش داشته که علاقمندیم با برنامه‌ریزی مناسب آنرا جبران کنیم. ما نباید فرصت همکاری در زمینه‌های مورد علاقه را از دست دهیم. یونان در بخش‌های مختلف آماده است تا با ایران همکاری کند. مشارکت ایران به ویژه در همکاری‌های اقتصادی و انرژی برای یونان حایز اهمیت است.

به این ترتیب در طی دو سال گذشته روابط دو کشور ایران و یونان شکل جدیدی پیدا کرده است. قرار است روز شنبه نیکوس کوتزیاس، وزیر امور خارجه یونان به ایران سفر کند. برخی منابع پیش از این خبر داده‌اند که وزیر امور خارجه یونان در رأس هیئتی 40 نفره از فعالان اقتصادی و فرهنگی یونان به ایران سفر می کند .

اولین همایش بررسی توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و یونان نیز با عنوان « ایران و یونان – فرصت های کشف نشده» در همین راستا در تاریخ 9 آذرماه در مرکز همایش های بین الملل رایزن برگزار می‌شود.

در سفر وزیر امور خارجه یونان قرار است تفاهم‌نامه‌هایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور به امضا برسد و اولین همایش « ایران و یونان – فرصت‌های کشف نشده» سرآغازی باشد برای گسترش فعالیت‌های دو کشور.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha