رئیس سازمان دامپزشکی

موافقت 3 نهاد نظارتی با تبدیل مرغ‌های پیر به خمیر مرغ

 موافقت 3 نهاد نظارتی با تبدیل مرغ‌های پیر به خمیر مرغ

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت، مهدی خلج در حاشیه سمپوزیوم هشدار درباره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها با اعلام این خبر اظهار کرد: جلسات متعددی بین روسای سازمان‌های دامپزشکی، استاندارد و غذاودارو برای تعیین تکلیف وضعیت تولید خمیر مرغ در کشور برگزار شده است.

وی افزود: حاصل این جلسات توافق و صدور موافقت اصولی برای خمیر مرغ از گوشت مرغ‌های پایان دوره‌ای است که به صورت صنعتی کشتار می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: براین اساس مرغ‌هایی که در کشتارگاه‌های صنعتی تحت نظارت سازمان دامپزشکی استحصال می‌شود را می‌توان برای فرآورده‌های گوشتی قرار داد.

وی افزود: برای توافق در مورد برخی از جزئیات تولید خمیر مرغ در کشور گروه کارشناسی در حال انجام بررسی‌های نهایی است که تا آنجایی که بنده اطلاع دارم آقای هاشمی وزیر بهداشت نیز بر عملیاتی شدن این امر تاکید دارد. 

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به افزایش کشتار مرغ‌های پایان دوره در کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه سن این مرغ‌های تخمگذار بالا رفته است این عملیات در حال انجام است و گوشت آنها بعد از جداسازی برای تولید خمیر مرغ یا کنسرو مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به توضیحات بیشتر درباره این طرح گفت: در این روش جدید بعد از جداسازی مواد زاید کل مرغ برای تولید خمیر مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* سازمان غذا و دارو به سازمان دامپزشکی اعتماد کند

مقام مسئول سازمان دام پزشکی اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور سازمان ملی است که همه کشورها به آن اعتقاد دارند و مواردی که سازمان دامپزشکی اعلام می‌کند رسمی بوده و نظارت کافی بر روی آنها انجام شده است بنابراین سازمان غذاو دارو نیز باید آن را قبول کند و در یک زنجیره لازم است که به یکدیگر اعتماد شود. 

خلج با اشاره به اینکه هر دستگاهی که در این زمینه مسئولیت داشته باشد باید خرجی خود را با تعاریف بین‌الملل هماهنگ کند گفت:‌در تعاریف بین‌المللی میزان پروتئین، چربی و استخوان‌های کوچک در خمیر مرغ مشخص است که نباید از این میزان افزایش یابد. 

* پالایش آنفلوآنزای مرغی کماکان در حال انجام است

وی در باره وضعیت آنفلوآنزا در کشور به تسنیم گفت: پایش آنفلوآنزای مرغی کماکان در کشور در حال انجام است و حداکثر تا سه هفته آینده نتایج آن اعلام می‌شود.

خلج افزود: در استانهای قزوین و تهران مشکلی وجود ندارد اما مرغ‌های پایان دوره‌ای که در مرز 80 هفتگی قرار دارند به دلیل اینکه استرس بیشتری دارند میزان تولید تخم مرغ و تغذیه آنها کمتر است با در نظر گرفتن سن بالای آنها سیستم دفاعی ضعیف‌تری داشته و در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیرترند.

وی ادامه داد: براین اساس مرغ‌های پایان دوره امکان ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزای مرغی را دارند به همین منظور سازمان دامپزشکی نیز موافق اقدام وزارت جهاد کشاورزی برای حذف مرغ‌های پایان دوره است.

خلج یادآور شد: تا به امروز حدود یک میلیون و 300 هزار مرغ پایان دوره به کشتارگاه رفته‌اند که این رقم روز به روز در حال افزایش است. 

رئیس سازمان دامپزشکی در ادامه با اشاره به سیاست‌های جدید سازمان دامپزشکی برای تاسیس داروخانه‌ها در کشور گفت: براساس قوانین سازمان نظام دامپزشکی کشور مجوز تاسیس داروخانه و دامپزشکی مجوز اشتغال را صادر می‌کند.

وی افزود: براساس سیاست‌های جدید تمام افرادی که اکنون داروخانه دارند نیازی به دریافت مجوز جدید ندارند و تنها پروانه‌های موجود را باید به ادارات دامپزشکی استانها برده و پروانه جدیدی دریافت کنند که در انتهای آن به سیاست جدید دامپزشکی نیز اشاره شده است.

خلج یادآور شد: اعتبار این پروانه‌ها دائمی است و تنها پس از 6 ماه باید پروانه اشتغال بگیرند. 

* گرفتن مجوز تاسیس داروخانه دامپزشکی در تهران 30 ساله شد

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه شرایط دریافت مجوز داروخانه در تهران دشوار شده است، گفت: براساس قواعد جدید افراد پس از 30 سال امتیاز می‌توانند شرایط تاسیس داروخانه در تهران را دریافت کنند اما در مناطق محروم این شرایط راحت‌تر است.

خلج تاکید کرد: افرادی که به این سیاست‌ها انتقاد دارند بویژه خود داروخانه‌ها مطمئنا متن سیاست‌های جدید دامپزشکی را با شتاب مطالعه کرده و اظهارنظر می‌کنند زیرا براساس شرایط جدید افراد کمتری مجوز دریافت کرده و داروخانه‌های قبلی شرایط بهتری برای فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

نسخه هایی که نه فارسی است و نه قابل خواندن!

راه درمان کبد چرب چیست؟

واکنش وزیر بهداشت به ادعای پخت حلیم با پنبه

0 نظر

ارسال نظر

capcha