«گل به دروازه خودی»؛ جدیدترین مستند ثریا

«گل به دروازه خودی»؛ جدیدترین مستند ثریا

به گزارش سراج24،تسنیم نوشت؛مستند «گل به دروازه خودی» از نگاه‌های بدون راهبرد تکنوکرات‌هایی می‌گوید که بر خروج کشور از شرایط شکننده اقتصادی اصراری ندارند و عمل کردشان کشور را به سمت وابستگی بیشتر و ضربه پذیری در برابر تحریم‌ها، ازگذشته تا به حال سوق می‌دهد. غفلت از توسعه پالایشگاه‌های کشور طی سال‌های متمادی و خام فروشی، در حالی در بدنه مدیریتی وزارت نفت وجود دارد که به سختی می‌توان کار‌شناسی یافت که از لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت و گاز سخنی به میان نیاورده باشد اما سال‌ها است ریل مدیریت صنعت نفت کشور جز مقاطعی کوتاه آهنگ تغییر نمی‌زند.

امروز از سرگیری واردات بنزین به بهانه‌های واهی در حالی کشور را به شرایط شکننده دهه 80 باز می‌گرداند که تلاشی جدی در جهت توسعه زنجیره‌های میانی و پائین دستی صنعت نفت دیده نمی‌شود و حتی زمزمه‌هایی از خیز وزارت نفت برای صادرات 4 میلیون بشکه نفت خام در روز شنیده می‌شود.

در مستند «گل به دروازه خودی» شرایط حاکم بر تولید و مصرف بنزین کشور در دهه‌های گذشته خصوصا دهه 80 که مدیران را در شرایط تهدیدات خارجی به سمت تولید بنزین از پتروشیمی‌های داخلی هدایت داد، بررسی شده و همچنین به بحران‌های کمبود سوخت و بنزین درسایر کشور‌ها اشاره شده است.

در ادامه این مستند نیز تلاش شده است تا علل تداوم رویکرد خام فروشی درصنعت نفت و گاز کشور از زبان کار‌شناسان این صنعت مورد واکاوی قرار گیرد.

فصل اول مجموعه مستند «عبور از بن بست» در برنامه ثریا تهیه و تولید شده که سه شنبه شب‌ها پس از سریال شبانه از شبکه یک سیما پخش می‌شود. در این مستند‌ها، مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی ایران زیر ذره بین کار‌شناسان قرار می‌گیرند. این مستند قرار بود پنجم آبان از شبکه یک به روی آنتن برود که پس از رفع برخی مشکلات فنی، این مستند امشب 26 آبان حوالی ساعت 23 از این شبکه پخش خواهد شد.

اخبار مرتبط

حال و هوای رندانه یک عملیات تروریستی در «نفوذی»

اکران آنلاین مستند ابراهیم حاتمی‌کیا

تالار اندیشه میزبان جدیدترین مستند جنجالی با موضوع طالبان/ میزگرد تخصصی بررسی تحولات افغانستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha