معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

تراز تجاری بخش شیلات مثبت است

تراز تجاری بخش شیلات مثبت است

به گزارش سراج24،ایلنا نوشت، رئیس سازمان شیلات ایران در خصوص وضعیت سرمایه گذاری در بخش شیلات بیان داشت:  تولید با چالش روبرو است به خصوص تولید در حوزه کشاورزی که تحت تاثیر شرایط جوی افزایش و یا کاهش می یابد.

حسن صالحی افزود: در بخش شیلات تلاش بر این است گام هایی در جهت رفع چالش های تولیدی برداشته شود.

یکی از بخش های جذاب برای سرمایه گذاری خارجی شیلات است

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به  مذاکره با کشورهای مختلف در زمینه افزایش همکاری در بخش شیلات پس از برجام بیان داشت: بخش خصوصی قرادادی را با نروژ به امضا رسانده است که مبلغ این قرارداد بیش از 100 میلیون یورو است و در هفته اول دیماه یعنی روز مشترک ایران و نروژ طی مراسم رسمی گام های مهمی از این قرارداد برداشته خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه روابط با کشورهای بین المللی رو به افزایش است آیا در بخش شیلات قرار است همکاری خاصی با کشورها صورت گیرد بیان داشت: قطعا یکی از بخش های جذاب برای سرمایه گذاری خارجی ها شیلات خواهد بود، ظرفیت خوبی در بخش پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهیان خاویاری و میگو وجود دارد و صید در اعماق از موضوعاتی است که در مذاکره با کشورهای اروپایی و کشورهای آسیای جنوب  شرقی و آسیای دور مد نظر قرار داده ایم.

وی افزود:  البته کار عملیاتی آغاز شده است و پروژه صید در اعماق با همکاری فرانسوی ها در قشم افتتاح شده است، چینی ها نیز طرح هایی برای سرمایه گذاری در بندر چابهار و قشم ارائه داده اند و در حال مذاکره هستیم؛ همچنین روسیه  ایتالیا و کره هم مذاکرات خوبی را با ایران در این زمینه داشته است.

پیگیری جدی موضوع صندوق بیمه کشاورزی

صالحی در خصوص صندوق بیمه کشاورزان بیان داشت: موضوع صندوق بیمه کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی جزو برنا مه هایی است که در دولت دکتر روحانی به صورت جدی پیگیری شده است و امروز  صندوق ظرفیت خوبی برای حمایت از تمامی کشاورزان دارد.

وی افزود: همچنین اقداماتی با همکاری بانک کشاورزی برای مکانیزاسیون و کمک به کشاورزان در جهت بالا بردن تکنولوژی و دانش نوین در بخش کشاورزی انجام شده است؛ البته اگر سازمان صدا و سیما کمک کند که شبکه ای اختصاصی برای ترویج کشاوری اختصاص یابد می توان کشاورزی نوین را در بین مردم اشاعه دهیم  تا شاهد کشاورزی با ریسک کمتر و کشاورزی اقتصادی باشیم زیرا ریسک در کشاوری را می توان با تدابیر متعدد بیمه کاهش داد تا کشاورز تولید اقتصادی داشته باشد.

تراز تجاری بخش شیلات مثبت است

رئیس سازمان شیلات ایران در رابطه با واردات ماهی و غذای ماهی  بیان داشت: شیلات از بخش هایی است که تراز تجاری آن مثبت است یعنی صادرات بالاتر از واردات است؛ بطوری که در سال گذشته 30 درصد تراز مثبت داشته ایم.

وی افزود:در سال گذشته 312 میلیون دلار صادرات و کمتر از 200 میلیون دلار واردات داشته ایم؛ اما در برخی از محصولات شیلاتی مردم خواهان واردات برخی محصولات هستند که در کشور تولیدی ندارد؛ مثل ماهی سالمون و تیلاپیاو برخی مواد اولیه مثل غذای آبزیان که با توجه به نیاز کشور واردات این محصولات مشکلی ندارد و قرار نیست قطع شود.

اخبار مرتبط

افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

تراز تجاری ایران مثبت بود

قیمت انواع ترازوی وزن کشی، هوشمند و دیجیتال خانگی در بازار+جدول

0 نظر

ارسال نظر

capcha