«سراج 24» گزارش می دهد؛

مخاطب هشدارهای رهبر انقلاب درباره «کندشدن حرکت علمی» چه کسانی هستند؟/ وزارت علوم و سیاسی کاری هایی که «علم» را از رونق می اندازد/ مثال رهبر انقلاب از توقف علمی در دوره قاجار

مخاطب هشدارهای رهبر انقلاب درباره «کندشدن حرکت علمی» چه کسانی هستند؟/ وزارت علوم و سیاسی کاری هایی که «علم» را از رونق می اندازد/ مثال رهبر انقلاب از توقف علمی در دوره قاجار

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، بعد از انتخاب کابینه توسط حسن روحانی، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت علوم یکی از مهم ترین و اتفاقا پرحاشیه ترین وزارتخانه هایی بود که انتخاب وزیر آن ماهها به طول انجامید. اگرچه در دوران سرپرستی توفیقی نیز برخی اتفاقات منفی در این وزارتخانه ضریب حاشیه ها را بالا برد، اما در ماههای بعدتر و در دوران مسئولیت فرجی دانا، این دستگاه علمی کشور با چالش های فراوانی گریبانگیرشد که نهایتا با استیضاح فرجی دانا و پس از سرپرستی چندماهه محمدعلی نجفی و عدم رای اعتماد مجلس به چند وزیر پیشنهادی ، فرهادی 66ساله وزیر علوم شد.

فرهادی در جلسه رای اعتماد به نمایندگان قول داد فتنه خط قرمزش باشد و برای مقابله با کند شدن پیشرفت علمی برنامه ریزی داشته باشد و جفایی که در حق دانشجویان بورسیه صورت پذیرفته است را جبران کند. تحرکات وی در جلسه رای اعتماد به مذاق اصلاح طلبان خوش نیامد. آنان که از آغازین روزهای پس از انتخابات 24خرداد92 به وزارت علوم چونان سهمیه خود از حسن روحانی می نگریستند نمی توانستند به وزارت فرهادی راضی باشند چرا که گزینه ای نبود که بتوان با وی به تحقق اهداف سیاسی در وزارت علوم دست یابند.

فرجی دانا که به اعتقاد ناظران توسط برخی جریانات نزدیک به فتنه در وزارت علوم مدیریت می شد، آثاری در این وزارتخانه از خود باقی گذاشت که تا ماهها شرایط را برای جریانات تندرو و افراطی در دانشگاهها و تشکل های حاشیه ساز فراهم می کرد.

ماحصل تبدیل شدن دانشگاه به باشگاه سیاسی در دوران مدیریت فرجی دانا، تذکرات فراوانی از سوی نمایندگان مجلس همراه شد. حتی مراجع تقلید نیز به برخی انتصاب های فرجی دانا واکنش نشان دادند و درخواست دیدار با وی را نپذیرفتند. آیت الله مکارم شیرازی  درباره امتناع خود از پذیرفتن دیدار با فرجی دانا می گوید:عزل و نصب‌هاى زیادى توسط ایشان در دانشگاه‌ها صورت گرفته که نه به مصلحت دانشگاه و دانشجویان عزیز ما بوده و نه به مصلحت نظام جمهورى اسلامى.بسیارى از نمایندگان محترم مجلس اعتراض کرده‌اند و اخیراً شوراى محترم انقلاب فرهنگى نیز به این عزل و نصب‌هاى بى‌رابطه اعتراض کرده‌اند.من دیدم ملاقات با ایشان تأیید آن عزل و نصب‌هاست و در پیشگاه خداوند متعال مسئولم و لذا ملاقات را نپذیرفتم.

در دوران مدیریت وزیر استیضاح شده روحانی اتفاق تلخ دیگری نیز افتاد. معاون وزیر در اطلاعیه ای کذب و رفتاری غیراخلاقی اعلام کرد سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت قبل اتفاق افتاده است. اگرچه فرجی دانا در روزهای آتی و در جلسه دفاع اعلام فهرست بورسیه ها را غیرقانونی و خلاف اخلاق عنوان کرد، اما غزالی منتشرکننده لیستهای دانشجویان بورسیه افشا کرد که این لیست ها را از خود مسئولان وزارت علوم گرفته است.

این سیاسی کاری ها نهایتا به افت رتبه علمی کشور انجامید و پس از گذشت بیش از دوسال از دوره مدیریت روحانی بر کشور کار به جایی رسید که رهبر انقلاب روز گذشته در دیدار با اساتید گفتند: آمار داده‌اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است؛ با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم. ما را سال‌های سال عقب نگه داشته‌اند

ایشان با یادآوری موضوعی تامل برانگیز درمورد توقف حرکت علمی در کشور گفتند: متأسفانه در دوران قاجار و پهلوی، حرکت علمی کشور به دلایل خاص متوقف شد و در زمانیکه دوران شکوفایی علمی در اروپا بود، ما نتوانستیم از استعدادها و زمینه های علمی و اخلاق علمی خود استفاده کنیم، بنابراین از حرکت علمی دنیا عقب ماندیم.

تاکیدات رهبر انقلاب در موضوع حرکت علمی کشور و تذکر درباره مقابله با کندشدن حرکت روبه جلوی علم در کشور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و برخی مواجهه های سیاسی مسئولین امر به طور فزاینده ای تکرار می شود. رهبری انقلاب با تاکید بر اهمیت علم در پیشرفت کشور بارها به مسئولین در این باره تذکر داده اند.

ایشان در دیدار ماه مبارک امسال با اساتید دانشگاه در این باره گفتند: طبق آمارهای جهانی، شتاب پیشرفت علمی در کشور، سیزده برابرِ متوسّط جهان بود؛ این را مراکز آماریِ علمی دنیا اعلام کردند که ما هم مکرّر قبلاً اعلام کردیم. این شتاب، امروز کم شده. اینکه بعضی میگویند از لحاظ پیشرفت علمی عقب ماندیم، بعضی میگویند نه، عقب نماندیم و هر دو هم آمار ارائه میکنند، نکته‌اش اینجا است: بله، علی‌الظّاهر از رتبه‌ی شانزدهم یا پانزدهم تنزّل نکردیم -این درست است- امّا بایستی ترقّی میکردیم؛ یعنی آن شتاب بایستی ادامه پیدا میکرد؛ این شتاب امروز کم شده. برادران و مسئولان عزیز وزارتخانه‌ها به این [نکته‌] توجّه کنند؛ آن شتاب، امروز نیست. کاری کنید که شتاب رشد علمی فروکش نکند؛ باز به تعبیر نظامی‌های جنگ سخت، این حرکت از دُور نیفتد.

همین تاکیدات در طول دوسال گذشته نیز وجود داشته است. ایشان در دیداری دیگر با اساتید کشور در تیرماه سال گذشته با طرح این مسئله که سیاسی کردن دانشگاهها و جناحی شدن آن ها به کند شدن حرکت علمی می انجامد، در این باره گفتند:  من خواهش میکنم از مدیران دانشگاه‌ها و مسئولان گوناگون مدیریّتى که دانشگاه را مرکز جوَلان سیاسى و تلاشها و فعّالیّتهاى جناحهاى سیاسى قرار ندهید. سمّ مهلک حرکت علمى این است که دانشگاه‌ها تبدیل بشوند به باشگاه‌هاى سیاسى؛ کارى که در یک دوره‌اى انجام گرفت. این به‌معناى نفى حرکت سیاسى در بین دانشجویان دانشگاه‌ها نیست؛ بنده همیشه مدافع و منادى کار سیاسى دانشجوها و دانشگاهیان بوده‌ام و هستم - الان هم معتقدم - منتها نگاه سیاسى، مَشرب سیاسى، فهم سیاسى و فعّالیّت سیاسى داشتن، یک حرف است و دانشگاه را و کلاس درس را و محیط علمى را جولانگاه کار سیاسى قرار دادن، یک حرف دیگرى است؛ اینها با همدیگر تفاوت دارد. آرامش دانشگاه کمک‌کننده‌ى به این است که دانشگاه بتواند در زمینه‌ى مسائل علم - که این‌همه اهمّیّت دارد - کار خودش را انجام بدهد، وظیفه‌ى خودش را انجام بدهد، و اگر خداى نکرده عکس این بشود، اوّلین ضربه‌اى که خواهیم خورد، این است که حرکت علمى در دانشگاه و به تبع آن در کشور متوقّف خواهد شد، یا کند خواهد شد؛ و عرض کردیم توقّف، به‌معناى عقب‌گرد است.

قرار گرفتن دانشگاه در اختیار عاشقان پیشرفت مسئله ای است که سال گذشته مورد مطالبه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت. ایشان با مخاطب قرار دادن مسئولین دولتی نسبت به کاهش شتاب علمی هشدار داده و آن را مضر برای پیشرفت کشور تلقی کردند؛ «دانشگاه در اختیار کسانى قرار بگیرد که عاشق پیشرفت علمى کشورند؛ اهمّیّت این مسئله را براى سرنوشت این ملّت و براى سرنوشت این کشور درک میکنند. این عرض اصلى ما است؛ مخاطب این مسئله، هم مسئولین دولتى هستند، هم مسئولین دانشگاه‌ها هستند، هم خود شما اساتید هستید؛ دانشگاه حرکتى را شروع کرده، نگذارید این حرکت متوقّف بشود؛ این حرکت بایست ادامه پیدا کند و باید مضاعف بشود.»

اخبار مرتبط

ظرفیت‌های فراوانی برای بی‌ اثر کردن تحریم‌ها داریم

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجةالاسلام جعفری

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

0 نظر

ارسال نظر

capcha