دوباره استقلال دوباره آزادی

جاسوس هایی که در لانه خودشان پادشاهی می کند و شاهی که در دربارش نوکری می کند

جاسوس هایی که در لانه خودشان پادشاهی می کند و شاهی که در دربارش نوکری می کند

به گزارش سراج24،سمعک نوشت؛ ایالات متحده آمریکا، کشوری است که طمع قدرت او را به هر سمت و سو از این کره خاکی کشانده است تا منابع اولیه آن را به یغما ببرد و بازارش را تحت سیطره خودش در بیاورد تنها راه پیش روی آمریکا برای رسیدن به این هدف نفوذ و دخالت در فرایند حکومتی این کشورهاست. از هرجا که به نظرش راهی برای نفوذ پیدا می کند و برای مسئولان حکومتی باغ دام می گذارد و وعده های آن چنانی به آن ها می دهد تا بالاخره از همان مسئول حکومتی برای خودش جاسوسی تمام عیار درست کند و اصل حکومت آن کشور را مال خود کند البته باید این نکته را اضافه کرد که این کشور در پیدا کردن راه های نفوذ از هر ابزاری استفاده می کند تا فقط به هدفش برسد.

من جمله این مناطق با ارزش در روی این کره خاکی قلب خاورمیانه ایران است، اهمیت فوق العاده ایران از منظر ژئوپلتیکی و منابع نفتی و گازی و معدنی بر هیچ احدی پوشیده نیست. چنین کشور باارزشی حتما مورد توجه آمریکا قرار می گیرد و به تبع نفوذ این کشور در ایران را بدنبال دارد. فی الحال بهتر است شواهدی از نفوذ آمریکا را در ایران مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم که آیا آمریکا قصد نفوذ در ایران را داشته یا این ها ففط در حد حرف است.

با مطالعه اسناد لانه جاسوسی تا حدود زیادی به این سوال پاسخ داده می شود. در زمان حکومت پهلوی ساواک واسطه بین سازمان سیا و اطلاعات محرمانه حکومتی ایران بود به نحوی که این شبکه مدام در ایران جاسوسی کرده و اخبار محرمانه را کوتاه ترین زمان بدست سازمان CIA می رسانده است. با تسخیر لانه جاسوسی پرده از این فعالیت های این شبکه جاسوسی برداشته می شود. سند ذیل یک از اسنادی است که خود به تنهایی گویای همه ی مسائل در رابطه با آمریکاست.

از: سفارت آمریکا در تهران محرمانه تهران

به: وزارت دفاع واشنگتن

موضوع: هدف و عملکرد سفارت آمریکا در ایران

۱۱ ژانویه ۱۹۷۸ (۲۱ دی ۱۳۵۶)

۱- رابطه سیاسی اقتصادی

بر مبنای اعتماد٬ اطمینان و احترام متقابل شامل: بند… ابقا و تقویت رابطه مبتنی بر اعتماد و اطمینانی که با شاه پیدا کرده‌ایم… گسترش محدوده تماس‌های سفارتخانه با بخش‌های مهمی از جامعه ایرانی و انتخاب گام‌هایی برای حداکثر کردن تماس با نیروها و گروه‌هایی که در رابطه با مراکز مهم اثر در ایرانی که به‌سوی مدرنیزه شدن پیش می‌رود هستند. این عمل موقعیت‌هایی را نیز شامل می‌باشد که در اثر بعضی ساده‌نگری‌های دولت در مورد فعالیت‌های سیاسی پیش می‌آیند. با در نظر گرفتن اینکه در بعضی از موارد ریسک‌هایی ممکن است پیش بیاید که می‌بایست آگاهانه انتخاب و یا رد شوند.

… تشویق کردن آموزگار (نخست‌وزیر) و کابینه او برای ادامه برنامه‌های درازمدت اقتصادی در ایران و برنامه‌ریزی یک طرح مشخص برای رسیدن به جهش‌های اقتصادی

۲- رابطه قوی بین ایران و آمریکا در زمینهٔ های غیرنظامی

… در ادامه صادرات قابل‌توجه نفت به آمریکا و وابستگان نزدیکش سیاست معتدل قیمت‌گذاری برای نفت را تنظیم و تشویق کنید.

سیاست‌ها و برنامه‌های آمریکا را در مورد انرژی و احتیاج اقتصاد دنیا به نفت در سطوح قیمت‌های قابل‌تحمل٬ توضیح دهید.

… ازدیاد سهم آمریکا در بازار تجاری ایران را آسان کنید و در این راه از قدرت دفتر سفیر نیز به‌عنوان پشتیبان استفاده کنید.

… اضافه کنید که چگونه می‌توانیم قدم‌های کمیسیون ارتباط ایران و آمریکا را مؤثرتر کنیم٬ ازجمله اینکه چطور بخش خصوصی آمریکا را بیشتر در بازار ایران تداخل دهیم.

۳- در مورد روابط نظامی

از جمله برنامه تجهیزات نظامی با احتیاط کامل با ایران همکاری کنید.

… یک تماس دائم با شاه و مشاوران اصلی نظامی‌اش در مورد احتیاجات نظامی‌اش برقرار کنید تا درخواست برای فروش لوازم نظامی غیر لازم ننماید.

… خریدهای خارجی تجهیزات نظامی حال و آینده ایران را به‌دقت سرپرستی کنید.

… برای آمریکا امتیازاتی در مورد پرواز بیش‌از حد هواپیماها در خاک و لنگراندازی کشتی‌های نیروی دریایی در بنادر ایران به دست آورید.

۴- به دست آوردن موضع تعدیل‌شده‌ای برای ایران در منطقه

… به ایران دستیابی به یک رابطه مثبت با اسرائیل از جمله صدور نفت به آن کشور را توصیه کنید.

… ایران باید با هر تغییر و تحول دوباره‌ای در پاکستان مخالفت کند.

از همکاری ایران با عربستان سعودی عمان و هر عرب دیگری درمورد امنیت خلیج‌فارس حمایت کنید و در جریان تحولات امنیتی که در عراق و دیگر کشورهای همسایه پیش می‌آید قرار داشته باشید.

۵- پیشرفت در اجرای برنامه حقوق بشر در ایران

… با شاه و دیگر مسئولان در موقعیت مناسبی راجع به سیاست حقوق بشر آمریکا که روی بهبودی حقوق بشر متمرکزشده باشد (که قابل‌دستیابی است) صحبت کنید و بگویید که این امر مخالف تغییر در سیستم سیاسی است (چون ممکن است باعث دخالت خارجی باشد و مثمر ثمر نباشد). اینکه یک تصویر عمومی بدی از ایران در این مورد می‌تواند چه اثراتی روی موضع و موقعیت بین‌المللی ایران در آمریکا و مناطق دیگر داشته باشد را در نظر بگیرید.

همان طور که دیده شد آمریکا علاوه بر نفوذی که کرده بود کنترل تمام مسائل کشور اعم از بازار داخلی٬ خرید و فروش نفت٬ تربیت مقامات تصمیم‌گیرنده به شکل آمریکایی٬ سرپرستی ارتش و… را بدست گرفته بود و شاه تنها نقش یک عروسک خیمه شب بازی را بازی می کرد و بازیچه دست آمریکا بود.

اخبار مرتبط

دیپلماسی درهای باز روزنه ای برای نفوذ درآموزش

توکل به کدخدا به جای خدا یعنی نفوذ/حواسمان باشد دیگر به مسئولان سهل‌اندیش رای ندهیم

پوستر: نفوذهای آندلسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha