ضرغامی: دستگاه‌های مسئول از نفوذ فرهنگی غافل شده‌اند

ضرغامی: دستگاه‌های مسئول از نفوذ فرهنگی غافل شده‌اند

به گزارش سراج24،نسیم نوشت؛ عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق رسانه ملی در نشست هم‌اندیشی گفتمان انقلاب اسلامی که امروز در سالن اسوه برگزار شد بابیان اینکه نفوذ مسئله بسیار مهمی است و سابقه آن‌هم به زندگی اجتماعی انسان بازمی‌گردد گفت: افرادی که امروز در خصوص مسئله نفوذ به حواشی می‌پردازند به‌خوبی اهمیت این موضوع را می‌دانند و سال‌هاست که در این حوزه کارکرده‌اند.
رئیس سابق صداوسیما ادامه داد: شهید مطهری درباره بحث قیامت این مسئله را مطرح می‌کند که اگر گمان می‌کنید روز حساب در پیش است و باید در آن روز جواب بدهید حتی اگر به این مسئله اعتقاد نیز ندارید این محتمل آن‌قدر بزرگ و تعیین‌کننده است  که باید خود را برای آن روز آماده کنیم و رفتارتان را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که گرفتار این محتمل نشوید؛ مسئله نفوذ نیز به اعتقاد من جزء همین مسائل است به‌عبارت‌دیگر اگر تصور آن است که منابع دنیا محدود است و کشورها و انسان‌ها باهم رقابت‌ها دارند نباید شک کرد که برای پیروزی یک کشور بر کشور دیگر مسئله نفوذ مطرح است البته اینکه چقدر این نفوذ  در حوزه حق یا باطل است، در حال حاضر مورد بحث ما نیست.
ضرغامی تصریح کرد: رهبری چندی پیش بحث مرزبندی افراد را مطرح کردند و همین مهم ممیزی خوبی برای تشخیص حق و باطل شد و زمانی که دیدیم عده‌ای نخواستند درباره وقایع بیانیه بدهند و مرز خود را به‌خوبی مشخص کنند متوجه اهمیت مرزبندی شدیم.
رئیس سابق صداوسیما تصریح کرد: امروز نیز رهبری مسئله دیگری را مطرح کردند که همان مسئله نفوذ است؛ بعد از برجام مقام معظم رهبری تشخیص دقیقی را دادند و از آسیب‌های برجام گفتند درحالی‌که ما همیشه از مزایا و امکانات برجام شنیده‌ایم؛ قطعاً اینکه رهبری در این مقطع مسئله نفوذ را مطرح کردند نشان می‌دهد که این نفوذ سهل و با ابزارهای راحتی اتفاق خواهد افتاد.
وی ادامه داد: گاهی بحث نفوذ از مجاری خاص پنهان از قبیل جاسوسی‌ها و امکانات مخفیانه صورت می‌گیرد درحالی‌که گاهی زمینه‌ای فراهم می‌شود که دیدگاه‌ها و عقاید یک ملت مورد نفوذ و استحاله قرار خواهد گرفت و دشمنان این استحاله را به‌راحتی انجام می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر گاهی در مسئله نفوذ حق و باطل تا حدی غیرقابل تشخیص می‌شود که اگر می‌خواهید امربه‌معروف منهی از منکر بکنید متوجه می‌شوید که اصلاً نهی‌ای وجود ندارد و معروف نیز قابل‌تشخیص نیست.
ضرغامی به تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و گفت: اینکه تسخیر لانه جاسوسی به‌عنوان انقلاب دوم مطرح شد به این دلیل بود که امام (ره) تشخیص دادند که مردم باید یک‌قدم به جلوآمده و بصیرتشان برای شناخت دشمن بیشتر شود. اگر اسنادی که آمریکایی در لانه جاسوسی داشتند به دست مردم می‌افتاد آن‌ها متوجه می‌شدند که آمریکا طی چند ماهی که از انقلاب می‌گذشت تا چه اندازه توطئه علیه ملت ایران انجام داده‌اند توطئه‌هایی که هرکدام می‌توانست یک انقلاب را ساقط کند ولی با تسخیر لانه جاسوسی این کارهای ظاهری آمریکا در داخل کشور متوقف شد.
ضرغامی با بیان اینکه پیشنهاد می‌کنم خلاصه‌ای از کتاب‌هایی که تابه‌حال درباره اسناد لانه جاسوسی منتشرشده در قالب یک کتاب به چاپ برسد گفت: مقام معظم رهبری عنوان کردند مدل‌ها و روش‌های آمریکایی‌ها، مدل و روش‌های روشنی است چرا که آن‌ها را در سایر کشورها نیز به‌کاربرده‌اند ازاین‌رو لازم است که این مدل‌ها و روش‌ها را بشناسیم و بعد از برجام بشناسیم.
رئیس سابق صدا و سیما افزود: بعد از برجام شرایط طبیعی‌تر می‌شود و حضور آنها در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی عادی خواهد شد و از آنجایی که هنوز نتیجه برجام مشخص نیست طبیعی است که مسئولان عالی رتبه کشور عنوان کنند که مدل برجام برای همه کشورها مفید بوده و این روش می‌تواند در همه دعواها مورد استفاده قرار گیرد.
ضرغامی افزود: مقام معظم رهبری به بهانه برجام یک بار دیگر مانیفست رابطه با استکبار را یادآوری کردند؛ چرا که استحاله و نفوذ دو روی یک سکه هستند و کمترین هزینه برای تاثیرگذاری در یک ملت همسو کردن مدیران با خودشان است.

ضرغامی با بیان اینکه دشمن در وهله اول مبانی را مورد هدف قرار می‌دهد اظهار داشت: هدف قرار دادن مبانی منجر به ریزش مسئولان می‌شود و همین الآن نیز می‌بینیم که برخی افراد که در گذشته سمتی در انقلاب داشتند اکنون در رسانه‌های بیگانه صحبت می‌کنند. در حقیقت دشمن در حوزه فرهنگی بر روی خواص، هنرمندان، رسانه‌ها و نخبگان کار می‌کنند و زمانی که دشمن بتواند مبانی را تغییر دهد همین نخبگان و هنرمندان و ... در مراسم‌ها به تمجید رضاخان پرداخته و استقلال کشور را زیر سوال می‌برند.

رئیس سابق رسانه ملی با اشاره به فضای مجازی تصریح کرد: شخصاً در تک تک فضا و شبکه‌های مجازی حضور پیدا کردم تا بتوانم رفتار شبکه‌ها را بشناسم؛ شبکه‌های اجتماعی در حقیقت دیکتاتوری اقلیت و تحمیل عقیده بر اکثریت است که باید به این مسئله بیشتر توجه شود.

ضرغامی ادامه داد: در علم ارتباطات قانونی به نام قانون مارپیچ سکوت وجود دارد که خلاصه این قانون بدان معناست که گاهی در جامعه اشتباهی رخ می‌دهد ولی هیچ کس جرأت ندارد به آن اشتباه مخالفت و نسبت به آن اعتراض کنند چرا که فضای چامعه آن مسئله را اشتباه نمی‌داند. الآن نیز در فضای مجازی مارپیچ سکوت به راه انداخته‌اند که باید به آن توجه شود.

وی افزود: متأسفانه حضور حزب اللهی‌ها در فضا و شبکه‌های مجازی حضور مؤثری نیست و از آنجایی که در این فضاها اعتقادات مورد هدف قرار گرفته، سوالاتی درباره اعتقادات مطرح می‌شود که کسی نیز به آنها جواب نمی‌دهد؛ در حقیقت هدف اصلی طرح این سوالات ایجاد تاکتیک است و تولیداتی که امروز در فضای مجازی وجود دارد ریشه جوانان ما را مورد هدف قرار گرفته است.

مدیر سابق رسانه ملی با بیان اینکه نفوذ با بزک می‌آید و چهره خودی و دلسوز ملت را دارد گفت: در نفوذ حق و باطل در آمیخته می‌شوند و عوامل نفوذی نیز با مشکلات مردم آگاهی دارند از این رو هرگاه در نفوذ مشکلی ایجاد می‌شود سریع حق و باطل را با هم در می آمیزند تا امکان تشخیص آنها مشکل شود.

ضرغامی گفت: متاسفانه ارتجاع در حال بازگشت است چرا که برای رژیم پهلوی تولید محتوا و ادبیات می‌شود و از عکس‌های آن دوران به گونه‌ای استفاده می‌کنند که حس نوستالژی را به رخ مخاطب بکشند و بعد نیز دوران امروز را با دوران گذشته قیاس‌های مع الفارق کنند.

وی به حوزه نفوذ در مسئله فرهنگ اشاره کرد و گفت: آنچه در این حوزه در اختیار ما قرار دارد این است که مخاطب را اقناع کنیم در حالی که متأسفانه در این حوزه نیز کم کاریم به عبارت دیگر، باید در بخش فرهنگ مخاطب را اقناع کنیم تا وقتی حرفی به آنها بزنیم بدانند که حرف ما درست است. البته اقناع نیز  روش خاص به خود را دارد و نیازمند گذشت، صبوری و بردباری است.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما تصریح کرد: قطعاً یکی از پروژه‌های نفوذ این است که فردی حزب اللهی بیاید و تا آخر نیز هیچ کس نداند که او جزئی از برنامه نفوذ بوده است از این رو باید شیوه‌های مطلوبی در فضای مجازی و نخبگانی ایجاد شود تا به سوالاتی که نفوذ آنها را مطرح می‌کند پاسخ بدهیم.

ضرغامی ادامه داد: مطمئن هستم دستگاه‌هایی که مسئول رسیدگی به این امور هستند آن گونه که باید به این مسئله نمی‌پردازند و درگیر مسائل سیاسی شده‌اند.

وی گفت: یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد بحث انتشار محتوا در فضای مجازی است چرا که تولید محتوا و انتشار آن دو مقوله جدا از هم هستند و هر کدام قواعد و قوانین خاص به خود را دارد و امیدواریم در این مقطع حساس مسئله برجام با هدایت‌های مقام معظم رهبری و تلاش مسئولان با هوشمندی و هوشیاری و بدور از خوشبینی به پیش رفته و لذت برجام را بچشیم.

ضرغامی در انتها گفت: دشمن برای انتخابات مجلس در فضای مجازی سرمایه گذاری کرده است و باید به شدت مراقب این قضیه باشیم.
 

اخبار مرتبط

ضرغامی به دیدن «آقای نخست وزیر» رفت

روایت ضرغامی از تماشای بازی شهر آورد در ورزشگاه آزادی +عکس

یک نماینده مجلس: برخی مدیران در دام نگاه‌های روشنفکرانه غرب افتاده‌اند/ هنر انقلابی باید احیاء شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha