حجاب اسلامی از نگاه معارضین؛

رادیو زمانه: حجاب باعث تحقیر و انزوا دختران و مخالف با حقوق زنان است!

رادیو زمانه: حجاب باعث تحقیر و انزوا دختران و مخالف با حقوق زنان است!

به گزارش سراج24،حلقه وصل نوشت،طرح ملی حجاب مدارس از سال 1384 و در مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی، با حضور خواهران طلبه اجرا می‌شود. این طرح با سه هدف تبلیغ چهره به چهره، برپایی کلاس‌های علمی، ‌فرهنگی و ورزشی و ‌تدریس کتاب آموزشی و با هدف جذب و تشویق به فرهنگ حجاب با حضور مربیان خواهر دارای باور فرهنگی حجاب، برگزار می‌شود.

رادیو هلندی زمانه در گزارشی با عنوان «آیین چادرگذاری و نقض حقوق دختربچه‌ها» به این طرح و برنامه‌های مشابه ‌پرداخت و با اشاره به این مطلب که ۱۰ سال است طرحی با عنوان «طرح ملی حجاب مدارس» برای تشویق دختران ۷ تا ۱۲ساله ایرانی به حجاب اجرا می‌شود، گفت: مجری این طرح می‌گوید که تاکنون چند هزار دختر را چادری کرده است.

این رسانه معارض نسبت به حضور روحانیون و حامیان مراجع تقلید به‌عنوان مدیران و برنامه‌ریزان مراکز فرهنگی، ابراز نگرانی کرد و افزود: مرکز «ریحانه النبی» با مدیریت روحانیون، طرحی را به نام«خوش حجابی» اجرا می‌کند‌ و طراحان این طرح می‌گویند که از طریق تشویق افراد با حجاب و شناسایی و حمایت از بانوان خوش حجاب به ترویج حجاب می‌پردازند؛ وزارت آموزش و پرورش ایران هم این طرح را حمایت می‌کند و کتاب‌های خاصی که این مرکز تهیه نموده است را در مدرسه‌ها توزیع می‌کند و در نهایت دختران دبستانی آموزش‌های خاص می‌بینند و در صورت چادری شدن، جوایز متعددی دریافت می‌کنند.

رادیو وابسته به پروژه براندازی هلندی که برنامه‌های عفاف و حجاب در ایران را در تقابل با طرح‌های براندازی خود ‌‌و منافات با حقوقی که غرب برای زنان قائل است، می‌داند، گفت: جشن حجاب، آئین چادرگذاری در جشن‌ها، انتخاب برترین‌های حجاب، برگزاری راهپیمایی حافظان حجاب در مناطق اجرای طرح و تبلیغ چهره به چهره طلبه‌های زن از برنامه‌های مرکز تحقیقات و طراحی حجاب در ایران است.

رادیو زمانه با اشاره به آمارهای مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب گفت: طلبه‌های مستقر در مدارس ابتدایی دخترانه هفت استان ایران، نزدیک به ۱۸ هزار دختربچه بین ۷ تا ۱۲ سال را در سال تحصیلی گذشته آموزش داده‌اند و آنها را به پوشیدن چادر تشویق کرده‌اند. که فقط در سال ۱۳۹۰، هزار و ۴۴۰ نفر در شهر تهران و شش هزار و ۸۲۶ نفر در شهرهای مشهد، ارومیه، اصفهان، شیراز، کاشان، ساری و شهرری با آموزش‌های طلبه‌های زن، چادری شده‌اند.

این رسانه معارض در ادامه گزارش خود با میان تیتر «از اهدای گل تا دستگیری به خاطر حجاب» افزود: از زمان اجباری شدن حجاب در ایران طرح‌های مختلفی برای ترویج حجاب در ایران اجرا شده است. برخی از این طرح‌ها ایجابی‌اند، مانند طرح خوش حجابی یا هدیه دادن چادر و گل به افراد با حجاب و برخی سلبی و تنبیهی.

رادیو وابسته به پروژه براندازی هلندی گشت‌ ارشاد و حراست دانشگاه‌ها را متهم به خشونت علیه زنان کرد و مدعی شد در ایران با شیوه‌های مختلف تنبیهی و با جریمه‌ کردن زنان و دخترانی که «برحجاب» خوانده می‌شوند، شدیدترین برخوردهای اجتماعی را با زنان داشته و در این میان دختربچه‌ها هم از این برخوردها در امان نیستند.

رادیو زمانه ضمن اعتراض به تبلیغات برای حجاب و حمایت رسمی و دولتی از آن، افزود: دولت محمود احمدی‌نژاد، برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بودجه‌ای معادل ۱۵میلیارد تومان در سال اختصاص داده بود و مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش ایران، اعلام کرده بود که این وزارت‌خانه قصد دارد برای مدارس دخترانه «کارنامه حجاب» در نظر بگیرد و از آن دسته از مدیران مدارس دخترانه کشور که نسبت به رعایت حجاب در مدارس، توجه بیشتری داشته باشند، تقدیر کند.

این رسانه معارض تذکر مدیران و معلمان به دختران بدحجاب را خشونت می‌‌داند و می‌گوید:‌ بر اساس قانون شرع دختران از ۹ سالگی موظف به رعایت حجابند. در جامعه و خیابان، هر کودک ۹ ساله‌ای ممکن است که با برخورد مأموران مواجه شود و کودکان دختر در مدرسه‌ها هم از سوی مدیران و معلمان برای رعایت حجاب تحت فشار قرار می‌گیرند و در صورت رعایت نکردن حجاب با خشونت‌هایی مثل کم کردن نمره انضباط و تحقیر مواجه‌اند.

رادیو زمانه رعایت حجاب توسط دختران را سبب انزوا و تحقیر آنها دانست و بدون توجه به موفقیت زنان و دختران باحجاب در عرصه‌های مختلف علمی، ورزشی و فرهنگی افزود: موارد بیان شده تنها بخشی از نقض حقوق کودکان دختر به دلیل حجاب اجباری است. علاوه بر اینها دختربچه‌ها به دلیل رعایت حجاب از تفریح و ورزش‌های مناسب سن خود باز می‌مانند و ممکن است دچار انزوا و تحقیر شوند. این گروه از دختربچه‌ها حتی ممکن است از سوی گروه‌های همسال خود نیز منزوی شوند.

در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه سازمان عدالت درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران تحقیق می‌کند، گفت: بر اساس موارد مختلف نقض حقوق کودکان دختر به دلیل اجباری بودن حجاب، گزارشی تحلیلی به کمیته حقوق کودک سازمان ملل ارسال شده است و خواهان «لغو کلیه قوانین و مقررات تحمیل کننده حجاب اجباری بر زنان و دختران» و «پایان دادن به لزوم رعایت حجاب به‌عنوان پیش شرط استفاده از حق آموزش و پرورش و مشارکت کامل در فعالیت‌های ‌‌فرهنگی، هنری، تفریحی و اوقات فراغت» شده است.

رادیو زمانه افزود: در این گزارش از سازمان ملل خواسته شده که ایران را ملزم به «پایان دادن به آزار و اذیت، سوء‌استفاده و بازداشت دختر بچه‌ها به خاطر عدم رعایت حجاب اجباری» کند و ضمانت کند که‌‌ دیگر کودکان در معرض شکنجه و بدرفتاری‌های به دلیل نداشتن حجاب یا پوشیدن لباس‌های نامناسب (بد حجابی) قرار نمی‌گیرند.

در پایان مطلب رادیو زمانه آمده است: «شناسایی، محاکمه و مجازات تمام عوامل دولتی و غیردولتی که کودکان را به دلیل لباس و حجاب‌شان مورد آزار و اذیت و بدرفتاری قرار می‌دهند» بخش دیگری از مطالباتی است که در این گزارش به آنها پرداخته شده است.

 

اخبار مرتبط

طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب اهداف سیاسی دارد و مانع اشتغال زنان می‌شود!

رادیو زمانه به دنبال نقد قرآن!

خاطرات پیامکی جذاب از هشتاد سال پیش با موضوع کشف حجاب!

0 نظر

ارسال نظر

capcha