گزارش «سراج 24» از برنامه های سازمان پدافند غیر عامل

پدافند غیرعامل؛از دفاع سایبری تا حفاظت از نقاط مهم کشور/ استفاده هالیوود از عناصر پدافند غیرعامل/لزوم تعیین پروژه های سینمایی پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل؛از دفاع سایبری تا حفاظت از نقاط مهم کشور/ استفاده هالیوود از عناصر پدافند غیرعامل/لزوم تعیین پروژه های سینمایی پدافند غیرعامل

گروه فرهنگی «سراج24»: پدافند غیر عامل به عنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش‌های دفاع در مقابل تهدیدات قلمداد می شود و لازم است که همیشه فعال و بروز باشد. اما متاسفانه به دلیل عدم پرداخت مطلوب رسانه ای چندان نزد مردم شناخته شده نبوده و شاید تنها نامی از این سازمان حیاتی به گوش رسیده باشد. از این رو براساس محورهای جدید فعالیت در گروه فرهنگی «سراج24» که پرداخت به موضوعاتی مهم و مغفول می باشد، به سراغ تاریخچه، فعالیت ها و ابعاد شناسایی شده این سازمان رفتیم و با توجه به تحقیقاتی بایسته گزارشی را تهیه ساختیم تا شاید این بهانه ای باشد برای توجه همگان به قابلیت ها و ارزش هایی که پدافند غیر عامل در ابعاد نظامی و برداشتی فرهنگی برای جامعه خواهد داشت.

تاریخچه ای از سازمان پدافند غیر عامل

سال 1382 سازمان پدافند غیرعامل به صورت مستقل آغاز به کار کرد و سال 1389 سیاست های کلی پدافند غیر عامل توسط فرماندهی معظم کل قوا تصویب و ابلاغ گردید و تمامی دستگاه ها موظف شدند که ارتباط سازنده و مثبتی با این سازمان داشته باشند. حالا در حدود 4 سالی است که سیاست های کلی این سازمان به تمامی دستگاه ها از جمله سازمان صدا و سیما ابلاغ شده است اما متاسفانه همچنان بسیاری از مردم و حتی نخبگان کشور شناختی از کارایی و اهداف این سازمان نداشته و دستگاه های اجرایی چندان در این باره فعال نبوده و یا این که اطلاع رسانی شایسته ای صورت ندادند. سازمانی که وظایفی چون: دفاع سایبری، اقتصادی، زیستی، انتخاب محل مناسب برای تاسیسات حیاتی و حساس کشور، حفظ تجهیزات وتسلیحات، کاهش تلفات نیروی انسانی در جنگ، حفاظت از نقاط مهم کشور، ساخت ماکت های فریبنده و کاذب، افزون نمایی توان خودی، تضعیف روحیه دشمن و موارد متعدد دیگری داشته و در واقع وظیفه حفظ امنیت ملی و اقتصادی و مسئولیت شکست ناپذیری در جنگ را بر عهده دارد. از این رو پدافند غیر عامل در تمامی کشورهای دنیا دارای اهمیت بوده و کاملا شناخته شده و ارزشمند محسوب می شود.

انتخاب محل مناسب برای تاسیسات حیاتی مانند شهر موشکی سپاه پاسداران در عمق 500 متری زمین که یکی از نقاط حساس نظامی کشور است و یا مرکز هسته ‌ای شهید علی ‌محمدی (فُردو) در رشته کوه های نزدیک قم در عمق 80 متری که یکی از نقاط حساس تاسیساتی کشور است توسط سازمان پدافند غیر عامل انتخاب شده است. از این رو با توجه به اهمیت گسترده و استراتژیک سازمان فوق نیاز بر این است تا پرداخت کامل تری از آن صورت پذیرد و از توانایی های پدافند غیر عامل استفاده بهینه ای شود.

استفاده هالیوود از عناصر پدافند غیر عامل

یکی از وظایف مهم سازمان پدافند غیرعامل جلوگیری از حملات سایبری و دفاع  در برابر جنگ های الکترونیکی است، مسئله ای که بارها توسط دلیرمردان ایرانی به رخ کشیده شده است، اما نکته مهم استفاده هالیوود از عناصر و ابزارهای پدافند غیرعامل بوده که در تولید آثار خود به خوبی بهره برداری لازم را از این مساله انجام داده اند، چرا که یکی از اهداف مشخص سینمای هالیوود القای تفکراتی برنامه ریزی شده از مجرای خود به مخاطبان جهانی است؛ شرایطی که در آثار سینمایی با به کارگیری نیرویی قهرمان در برابر عوامل شرور خارجی به شکلی فریبنده به تصویر درمی آید! از طرفی یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر سینمای هالیوود به آن نگاه ویژه ای افکنده است، پرداختن به جنگ های سایبری می باشد. برای نمونه به وضوح در فصل آخر سریال «24» و یا در فیلم «جان سخت 4» شاهد این هستیم که آمریکایی ها دچار حمله سایبری و جنگ الکترونیکی شده اند و هر لحظه احتمال رخ دادن یک فاجعه وجود دارد!

در کشور ما با وجود این که سازمان پدافند غیر عامل به جای خیال پردازی های هالیوودی چندین عملیات واقعی را به انجام رسانده است اما هنوز هیچ کدام از این اتفاقات رخ داده سینمایی نشده است، البته از سینمایی که کاری جز سیاه نمایی در ساخت آثار ندارد، نباید بیش از این انتظار داشت. آن چه باید در نظر گرفت این بوده که سازمان پدافند غیر عامل به دلیل ابعاد گسترده و اهمیت حیاتی در ساختار کشور نیاز به توجه و پرداخت بیشتری نزد همگان خواهد داشت.

اخبار مرتبط

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بسیج مستضعفین و پدافند غیرعامل امضا شد

1 نظر

ارسال نظر

capcha