انتخابات پارلمانی ترکیه آغاز شد

انتخابات پارلمانی ترکیه آغاز شد

به گزارش سراج24 به نقل از خبرگزاری فرانسه، در انتخابات امروز مردم ترکیه برای انتخاب ۵۵۰ نماینده پارلمان این کشور، پای صندوق های رای می روند.

این انتخابات در شرایطی برگزار می شود که اوضاع امنیتی در ترکیه بدتر شده و نگرانی هایی در مورد وضعیت اقتصادی این کشور وجود دارد.

این دومین انتخابات پارلمانی در ترکیه طی پنج ماه گذشته به شمار می رود. در انتخابات قبلی،‌ حزب حاکم عدالت و توسعه از دستیابی به اکثریت  لازم برای تشکیل دولت بازماند. پس از آن مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی به شکست انجامید و در نتیجه،‌ احمد داوود اوغلو، ‌نخست وزیر،‌ مامور برگزاری انتخابات جدید شد.

در این مدت پنج ماه،‌ ترکیه با شکست مذاکرات آتش بس با کردها و آغاز دوباره جنگ با حزب کارگران کردستان (پ ک ک)،‌ تشدید بحران در سوریه و نیز دو بمب گذاری انتحاری در خاک خود از سوی گروه تروریستی داعش مواجه شده است.

مردم ترکیه پیش از این در ماه ژوئن نیز به پای صندوق‌های رأی رفتند اما هیچ کدام از احزاب نتوانستند پیروزی قاطع را در این انتخابات به دست بیاورند. پس از آن که مذاکرات ائتلافی نتیجه نداد، اردوغان وادار به برگزاری مجدد انتخابات شد.  

نظرسنجی‌ها نشان داده که بسیار محتمل است انتخابات امروز اتفاقات غافلگیرانۀ ماه ژوئن را تکرار کند و به ۱۳ سال حاکمیت تک حزبی پایان دهد. انتظار می‌رود حزب عدالت و توسعه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد رای بیاورد که در این صورت یا باید ائتلافی متزلزل تشکیل دهد یا انتخابات دیگری برگزار شود.

احمد داوداغلو، نخست وزیر ترکیه این انتخابات را «همه‌پرسی سرنوشت ترکیه» خوانده و گفته است: «ترکیه در این برهۀ زمانی حساس، به دولتی مقتدر و هوشمند نیاز دارد.»

مسائل امنیتی اخیراً در ترکیه سختگیرانه‌تر شده است. حدود ۳۸۵ هزار پلیس و ژاندارم در سراسر کشور به حالت آماده باش هستند.
 

منبع:مهر

اخبار مرتبط

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

درگیری بر سر نتایج آراء در اقلیم کردستان عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha