کارشناس سیاسی آسیای مرکزی:

علت سفر «کری» به آسیای مرکزی محکم کردن جای پای واشنگتن است

علت سفر «کری» به آسیای مرکزی محکم کردن جای پای واشنگتن است
 
 
 

 

  •  

به گزارش سراج24،«ولادیمیر جاریهین» کارشناس سیاسی آسیای مرکزی گفت: «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا امروز به کشورهای آسیای مرکزی سفر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: این تصمیم را می‌توان با تمایل مقامات آمریکا برای  نفوذ در کشورهای آسیای مرکزی توجیه کرد.

جاریهین تاکید کرد: آمریکا نگران سرنوشت کشورهای آسیای مرکزی نیست، این کشور بیش از همه چیز می‌ترسند نفوذ خود در منطقه را از دست دهند. به طور مثال، در سال گذشته قرقیزستان آمریکا را وادار کرد تا پایگاه نظامی خود را در این کشور تعطیل کند.

وی یادآور شد: شرایط کنونی منطقه نشان دهنده تضعیف موقعیت آمریکا می‌باشد.

وی ادامه داد: پایگاه نظامی ماناس قرقیزستان برای آمریکایی‌ها از لحاظ لجستیکی از اهمیت زیاد برخوردار بود. علاوه بر این خود عامل حضور در منطقه یکی از برنامه‌های درازمدت آمریکا است.

به گفته این کارشناس، سفر ناگهانی کری بی‌ارتباط با حوادث افغانستان نیست و واشنگتن در نظر دارد تا حضور خود را در این کشور به هر بهانه‌ای حفظ کند.

«جاریهین» افزود: وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات کشورهای آسیای مرکزی مسائل مربوط به ادامه حضور نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان را بررسی خواهد کرد.

این کارشناس منطقه اظهار داشت: «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در ازبکستان به شهر «سمرقند» سفر می‌کند، در حالی که در دیگر کشورهای منطقه وی به پایتخت‌های کشورها سفر می‌کند که در این مورد هیچ مفهوم سیاسی وجود ندارد.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه آمریکا در تاجیکستان مسایل امنیت منطقه‌ای و اوضاع افغانستان را با همتای تاجیک خود بررسی خواهد کرد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: نیروهای آمریکایی در آخر سال 2016 میلادی از افغانستان خارج نمی‌شوند و 5 هزار و 500 نظامی همچنان در این کشور پس از سال 2016 میلادی نیز باقی خواهد ماند.

وضعیت در افغانستان در ماه‌های اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای نابسامان شده است. گروه افراطی «طالبان» در 60 درصد مناطق شمال این کشور و هم مرز با آسیای مرکزی حضور دارد.

 

منبع : فارس

اخبار مرتبط

واشنگتن‌پست: حمله به سوریه آبروی آمریکا را بُرد

کره‌شمالی و آمریکا به توافق رسیدند

توصیه مسکو به واشنگتن درباره غوطه شرقی

0 نظر

ارسال نظر

capcha