محجوب خبر داد

طرح جدید ساخت 720هزار مسکن برای محرومان

طرح جدید ساخت 720هزار مسکن برای محرومان

به گزارش سراج24،علیرضا محجوب درباره بزرگترین مشکل قشر کارگر گفت: معیشت اصلی ترین دغدغه جامعه کارگری است. بهبود شرایط معیشت نیز نیازمند واقعی سازی دستمزد‌ها است. در فراکسیون کارگری، پیش از تعیین رقم حداقل دستمزد سال 94 در اسفند ماه، عددی را برای سبد هزینه خانوار کارگری محاسبه کردیم و با احتساب  نرخ رسمی تورم، به رقم یک میلیون و 730 هزارتومان برای حداقل دستمزد رسیدیم.

وی ادامه داد: آنچه درعمل اتفاق افتاد، اگر چه بیش از نرخ تورم رسمی بود، اما دو اشکال در آن وجود داشت. نخست آنکه متناسب با هزینه زندگی کارگران نبود و دوم آنکه به مسکوت ماندن و اجرا نشدن نص صریح قانون در خصوص افزایش دستمزدها در برخی سال‌های گذشته بی توجهی شده است.

محجوب نبود امنیت شغلی و رواج بی ضابطه قراردادهای نوظهور فصلی یا سه ماهه از سوی برخی کارفرمایان را مشکل دوم کارگران خواند و افزود:در حال حاضر مطابق برخی آمارها بیش از 80 درصد کارگران دارای قرارداد موقت کار هستند. در صورتی که در زمان تصویب قانون کار در سال 69، این میزان حدود 5 درصد بود . این دسته از کارگران امنیت شغلی ندارند و بلندای امنیت برخی از آنها تنها چند ماه است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی که دستمزد کارگران پایین است و قشرکارگر مسکن ندارند راهکار چیست اظهار داشت: در طول سال‌های اخیر، افزایش قیمت مسکن به گونه ای بوده است که باید گفت وای به حال مستاجران و افراد فاقد مسکن که این روزها بی پناترین افراد هستند. تقویت تعاونی های مسکن کارگری و حمایت های اجتماعی از این تعاونی‌ها می‌تواند تا حدودی در فع این معضل کارگشا باشد.

 وی ادامه داد: آمارهای ارائه شده در بخش مسکن با واقعیات جامعه کارگری همخوانی ندارد. مطالعات میدانی نشان می دهد حدود 50 درصد کارگران کشور فاقد مسکن بوده و مستأجر هستند. گویا دولت فعلی برنامه ای برای ساخت حدود 720 هزار واحد مسکونی برای کم درآمدها دارد که امیدواریم باکم‌ترین مشکل به سرانجام برسد و مصایب مسکن مهر دامنش را نگیرد.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

حقوق کارگران نباید کمتر از 35 درصد افزایش یابد

مسکن مهر با ویوی ابدی+تصاویر

بیشترین ربات کارگر در کدام کشورها حضور دارند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha