دوباره استقلال دوباره آزادی

پوستر: ابزاری برای نفوذ فرهنگی غرب در ایران

پوستر: ابزاری برای نفوذ فرهنگی غرب در ایران

به گزارش سراج24،«نفوذ»، کلید واژه ای مهم نه در حاشیه که در متن مذاکرات ایران و 5+1 بود که خبر از اهداف اصلی طرف مقابل می داد. کنش و اقدامات بعدی آمریکایی ها نیز به خوبی خبر از این موضوع می دهد.

یکی از خط های نفوذی که مدتی کوتاه پس از پایان مذاکرات در وین از سوی طرف مقابل پیگیری شد، خط نفوذ فرهنگی بود.

یک روز پس از پایان گفتگوها و قرائت بیانیه مشترک طرفین، شرکت آمریکایی مک دونالد به عنوان نماد جهانی کاپیتالیسم آمریکایی با قراردادن فرم درخواست راه اندازی و تأسیس شعبه زنجیره ای اش در ایران بر روی وبسایت رسمی خود، این خط نفوذ را آغاز کرد. اقدامی که خیلی زود مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و این خبر به جمع پربازدیدترین اخبار رسانه ها راه یافت. پوشش ویژه رسانه ای این خبر نیز چه در داخل و چه خارج از کشور جای تامل و بررسی بیشتر دارد.

مک دونالد هفتاد و پنج ساله تنها یک رستوران زنجیره ای پردرآمد در دنیا نیست؛ بلکه سالهاست که این ششمین برند تجاری موفق دنیا به عنوان نمادی مشخص و بارز از نفوذ، حضور و نهایت سیطره فرهنگ آمریکایی در کشورها تلقی می شود. حضور یک شعبه از این زنجیره ای استعمارگر در نقطه ای از جهان تنها به معنای تغییر ذائقه غذایی اهالی آن نقطه نیست؛ بلکه به مفهوم آمریکایی شدن شیوه فکر و زندگی مردمان آن نقطه و سیطره فرهنگ آمریکایی بر ذهن آنهاست.

مک دونالد همان طور که یک سبک ویژه در رستوران داری و صنعت غذاست، یک پدیده اثرگذار اجتماعی و فرهنگی هم هست که با حضور خود در سطح جوامع به ترویج ارزش های مبتنی بر جامعه آمریکایی پرداخته و علاوه بر تلاش برای کسب درآمدهای هنگفت از نزدیک به ۶۸ میلیون مشتری روزانه اش، به دنبال استقفرار و حاکمیت سیاست های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مدنظر آمریکا نیز می باشد.

راه اندازی یک شعبه از این زنجیره ای چرب، به مفهوم اضافه شدن آن نقطه به جغرافیای فرهنگی تحت سیطره و نفوذ ایالات متحده است و این خود یک استعمار توأمان اقتصادی، غذایی و فرهنگی است. اینکه پس از پایان جمع بندی مذاکرات در وین، هیچ یک از شرکت های بزرگ دارویی یا سازندگان قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری و یا دیگر شرکت های معتبر آمریکایی، این طور که مک دونالد پیش قدم حضور در ایران شده، پیش قدم نشده اند، نکته ای مهم و قابل تأمل است که آن را جز در همان خط نفوذی که رهبری حکیم و فرزانه انقلاب در سخنان خود در جمع اعضای مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) بیان فرمودند، نمی توان دسته بندی کرد.

 

در پوستر زیر سعی شده این مفهوم ارائه شود:

جهت دریافت طرح در اندازه قابل چاپ می توانید بر روی آن کلیک نمایید.

 

منبع:خبرگیلان

اخبار مرتبط

دیپلماسی درهای باز روزنه ای برای نفوذ درآموزش

توکل به کدخدا به جای خدا یعنی نفوذ/حواسمان باشد دیگر به مسئولان سهل‌اندیش رای ندهیم

پوستر: نفوذهای آندلسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha