در آرایشگاه‌های زنانه شمال تهران چه خبر است؟

در آرایشگاه‌های زنانه شمال تهران چه خبر است؟

به گزارش سراج24، چندی از هشدار ویدا آزاد مشاور امور بانوان سازمان تعزیرات حکومتی به متخلفان در آرایشگاه‌های زنانه می‌گذرد که گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی سراسر کشور به‌همراهی بازرسان اتاق اصناف و کارشناسان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی در اقدام مشترکی به شکایات مردمی در این حوزه رسیدگی می‌کنند.

روز گذشته دو تیم گشت مشترک استان تهران برای رسیدگی به شکایت‌های دریافتی از 4 آرایشگاه زنانه با همراهی مشاور امور بانوان سازمان تعزیرات حکومتی، محمدحسن سرابیان رئیس گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی، بازرسان اتاق اصناف، کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و نیروی انتظامی انجام شد.

فروشگاه یا آرایشگاه زنانه؟

نخستین آرایشگاهی که گشت تعزیرات به‌سراغ آن رفت، در خیایان فرشته بود که اتفاقاً صاحب پروانه کسب در واحد صنفی حضور داشت اما چندان از حضور مهمانان سرزده‌اش راضی نبود؛ در حالی که این فرد مدعی رعایت تمام قوانین مربوطه بود، اما نگاهی کوتاه مشخص کرد که این آرایشگاه اقدام به فروش بدلیجات در واحد صنفی خود کرده است که این مطلب در قانون نظام صنفی به‌عنوان تخلف محسوب می‌شود.

شهابی، بازرس اتاق اصناف پس از بازرسی این واحد گفت: عدم صدور فاکتور معتبر، عدم درج نرخنامه و تداخل صنفی از تخلفات این آرایشگاه است.

چشم تیزبین مردم به‌دنبال فاکتورهای رعایت بهداشت

همچنین عباسی کارشناس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در مورد انجام تاتو در آرایشگاه‌های زنانه گفت: «میکروپیگمنتیشن» با دستگاهی که مورد تأیید وزارت بهداشت است در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود که البته افراد باید مجوز لازم را از وزارت بهداشت دریافت کنند و دوره‌های آموزشی لازم را بگذرانند.

عباسی افزود: آرایشگاه‌های زنانه از نظر بهداشتی ملزم به رعایت نکات بهداشتی که از سوی اتحادیه به آنها اطلاع داده می‌شود، هستند و استفاده از حوله یک‌بارمصرف برای مشتریان، ضدعفونی کردن وسایل و لوازم مورد استفاده از موارد بهداشتی است که بسیار به آن تأکید شده است.

کارشناس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این سؤال که مردم چگونه باید به این مراکز اعتماد کنند، می‌گوید: افراد باید به‌هنگام مراجعه دقت لازم را داشته باشند، بهداشت محیط و نصب کارت بهداشت پرسنل آرایشگاه‌ها یکی از فاکتورهایی است که مردم می‌توانند برای تأیید بهداشت یک آرایشگاه به آن اعتماد کنند.

بازرس اتاق اصناف سری به‌علامت تأیید تکان داد و گفت: مشتریان همچنین باید به نصب نرخ‌نامه و پروانه کسب (جواز) در محل نیز دقت کنند.

کارت بهداشت‌هایی که بود و نبودشان فرقی نداشت

کارشناس بهداشت درخواست کرد کارت بهداشت تمام پرسنل را بررسی کند و چند لحظه بعد تعداد قابل توجهی کارت بهداشت روی میز بود که حتی یک مورد آن هم مهلت اعتبار نداشت!

عباسی در این مورد گفت: متأسفانه بیشتر افراد شاغل در آرایشگاه‌ها کارت بهداشت ندارند و یا مدعی می‌شوند که این کارت‌ها را در محلی غیر از آرایشگاه نگهداری می‌کنند.

کم‌کم شرایط در آرایشگاه رو به تغییر بود... بازرسان فاکتورهای صادرشده برای مشتریان را درخواست کردند که صاحب آرایشگاه مدعی شد آن را در آرایشگاه نگهداری نمی‌کند و فاکتورهای خالی موجود هم شرایط قانونی یک فاکتور رسمی را نداشت!

از بازرس اصناف در مورد شرایط یک فاکتور معتبر پرسیدیم و با این پاسخ روبه‌رو شدیم: «قانون نظام صنفی تعریف مشخصی از فاکتور معتبر ارائه کرده است که بر اساس این تعریف فاکتور باید دارای نام واحد صنفی، آدرس و شماره تماس، نوع خدمات ارائه شده و قیمت آن و همچنین امضا یا مهر آرایشگاه باشد».

با جدی‌تر شدن تخلفات، متصدی آرایشگاه قصد فرافکنی داشت اما تخلف‌ها محرز شده بود و برگ تخلف صادر شده بود و خانم «ف» صاحب پروانه این آرایشگاه برای تخلفاتی به‌ارزش بیش از 600هزار تومان به تعزیرات حکومتی استان تهران احضار شد.

دریافت دستمزد نرخ ممتاز در آرایشگاه بی‌ستاره

دومین آرایشگاه در خیابان دولت بود که متصدی آن خانم "ص" از ابتدا اعلام کرد: "مجوز ندارم" که البته نداشتن تابلو جلوی ساختمان و حتی درب واحد صنفی مهر تأییدی بر نداشتن پروانه کسب این واحد بود.

تخلف این آرایشگاه گرانفروشی، نداشتن جواز کسب و تداخل صنفی بود که شهابی در این مورد گفت: این آرایشگاه با توجه به نداشتن جواز و سطح خدماتی که ارائه می‌کند جزو آرایشگاه‌های درجه 3 است اما براساس نرخ‌نامه یک واحد ممتاز حق‌الزحمه خود را تعیین می‌کند.

البته در این واحد و به‌گفته کارشناس بهداشت در بیشتر آرایشگاه‌های زنانه میز تاتو و اپیلاسیون در شرایط غیربهداشتی مشاهده می‌شود اما متصدی آرایشگاه اعلام می‌کند: "صندلی را اجاره داده‌ام و به من مربوط نیست" و یا بعضاً منکر انجام این خدمات در واحدهای صنفی خود می‌شوند.

آغاز طرح کشوری نظارت بر تخلفات آرایشگاه‌ها

ویدا آزاد گفت: براساس بخشنامه صادره آرایشگاه‌ها فقط باید در حوزه آرایشی به بانوان خدماتی را ارائه دهند اما متأسفانه امروز شاهد ارائه خدمات بهداشتی و درمانی همچون تاتو، تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه‌ها بودیم.

مشاور امور زنان و خانواده سازمان تعزیرات حکومتی افزود: همچنین براساس بخشنامه‌ای که در سال 90 صادر شده، آرایشگاه‌ها اجازه کاشت ناخن و انجام تاتو را در سالن‌های آرایشی ندارند و این درحالی بود که ما امروز خلاف این موضوع را شاهد بودیم و اکثر آرایشگرها در این خصوص اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه حوزه زنان، حوزه سلامت‌محور است، گفت: مردم می‌توانند شکایات خود از واحدهای صنفی و همچنین آرایشگاه‌ها را به سامانه 30005691 اعلام کنند تا در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

مهلت 72ساعته به آرایشگاه‌های فاقد مجوز برای اقدام به دریافت مجوز

شهابی در مورد نحوه برخورد با این واحد صنفی گفت: به‌دلیل نداشتن مجوز مهلت 72ساعته‌ای به این واحد داده می‌شود تا برای دریافت مجوز اقدام کند و در صورت عدم اقدام با گزارش به اماکن این واحد پلمب خواهد شد و همچنین برای سایر تخلفات با ارزش حدوداً 400هزار تومانی، پرونده تخلف تشکیل و در تعزیرات حکومتی استان تهران مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

عقربه‌های ساعت به 14 نزدیک می‌شود که تیم بازرسی، بهداشت و رئیس شعبه تعزیرات تغییر می‌کند و اکیپ جدید کار خود را آغاز می‌کند.

سومین شکایت مردمی از آرایشگاهی در خیابان مقدس اردبیلی است که مثل بیشتر آرایشگاه‌ها، صاحب پروانه کسب در محل حضور ندارد و آرایشگاه توسط افرادی که صندلی اجاره کرده‌اند، اداره می‌شود.

عدم‌اطلاع از قانون رافع مسئولیت نیست

با اتمام بازرسی، کارشناس بهداشت می‌گوید که این واحد هیچ تخلفی ندارد و بازرس اتاق اصناف نیز تنها عدم صدور فاکتور معتبر را تخلف این واحد می‌داند که خانم "ق" صاحب پروانه این آرایشگاه در مورد ویژگی‌های یک فاکتور معتبر اظهار بی‌اطلاعی می‌کند اما رئیس شعبه 23 تعزیرات حکومتی می‌گوید که عدم اطلاع از قانون رافع مسئولیت نیست.

رسیدگی به شکایت این واحد با جریمه 67هزار و 700 تومانی به‌دلیل عدم صدور فاکتور معتبر به پایان می‌رسد و تیم گشت برای رسیدگی به آخرین شکایت مردمی به منطقه قیطریه می‌رود.

مجیدی بازرس اتاق اصناف برای این واحد نیز مهلت 72ساعته برای اقدام به دریافت جواز تعیین می‌کند و گزارش عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور، گرانفروشی و تداخل صنفی صادر می‌کند که زهرایی رئیس شعبه 23 تعزیرات حکومتی استان تهران رأی به جریمه 395هزار تومانی متخلف صادر می‌کند.

جهان‌شاهی کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی به متصدیان آرایشگاه گفت: در هنگام کاشت ناخن حتماً باید حوله‌ها تعویض شود و یا از حوله یک‌بارمصرف استفاده کنید. همچنین ضدعفونی کردن وسایل و استفاده از قطره ضدقارچ و عینک الزامی است.

مأموریت تیم گشت مشترک به پایان رسیده و تیم در حال ترک آرایشگاه است اما نه‌تنها مردم که هنوز صاحبان جواز کسب درمورد قوانینی که باید رعایت شود دچار سردرگمی هستند و از قوانین اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند! این را می‌شود میان حرفهایشان متوجه شد و یا زمانی که صاحب جواز می‌گوید: "بعد از 12 سال کار اولین بار است که این حرف‌ها را می‌شنوم!" البته نیاز به تغییر در رویه اتحادیه و نظارت دقیق ــ با توجه به سپری شدن 7 ماه از سال 94 و عدم ابلاغ نرخ‌نامه سال 94 از سوی اتحادیه ــ کاملاً محسوس و جدی است.

منبع: میزان

اخبار مرتبط

ردپای سرایدار در سرقت خشن +عکس

سه روایت از زنان قاجار؛ از مشهورترین عقدنامه‌ها تا دیپلم قابلگی

تعطیلی بیش از ۲۵۰ آرایشگاه زنانه

0 نظر

ارسال نظر

capcha