پیاده‌روی و افکار مثبت دو راهکار کنترل استرس

 پیاده‌روی و افکار مثبت دو راهکار کنترل استرس

به گزارش سراج24، پروفسور محمدرضا صادقی در "همایش آموزش عملی تنش‌زدایی برای کنترل استرس" در مشهد افزود: استرس یک واژه کلی است که بیشتر جنبه فیزیکی و جسمانی دارد و به دو بخش خوب و بد تقسیم بندی می‌شود.

وی گفت: در روانشناسی وقتی از استرس صحبت می‌شود منظور استرس بد است، افکار منفی باعث اضطراب، هیجانات و احساس‌های منفی در فرد می‌شوند در حالی که با آرامش و فکرهای مثبت می‌توان استرس را کنترل کرد.

این استاد دانشگاه افزود: آرامش مقوله فردی است لذا افراد می‌توانند روی خودشان کار کنند و اضطراب و استرس‌هایشان را کنترل نمایند.

وی ادامه داد: اضطراب بالا و داشتن آرامش رابطه معکوس دارند به‌طوری که هرچه اضطراب بالاتر رود، آرامش پایین‌تر می‌آید و زمانی که آرامش بالایی داریم، روی خودمان کنترل داریم و اضطراب به‌مراتب پایین‌تر می‌آید.

استاد دانشگاه‌های لاوال و فونکتون کانادا ادامه داد: برای این که زندگی خوبی داشته باشیم، باید بتوانیم استرس‌های روزمره را کنترل کنیم و تکنیک "تنش‌زدایی تدریجی ماهیچه‌ای" یکی از راهکارها در این زمینه است.

وی با آموزش این تکنیک به شرکت کنندگان در همایش گفت: تکنیک تنش‌زدایی تدریجی و ماهیچه‌ای یکی از روش‌های طبیعی تنش‌زدایی است و با اجرای این تکنیک یک نوبت در روز می‌توان استرس‌ها را به کنترل در آورد.

وی تنفس عمیق را یکی از ارکان تکنیک فوق عنوان و تأکید کرد: در تنفس عمیق انجام دم به‌مدت دو ثانیه، نگه‌داشتن تنفس به‌میزان دو ثانیه و بازدم به‌مدت چهار ثانیه طول می‌کشد.

وی ادامه داد: با اجرای تکنیک مزبور ماهیچه‌های مختلف بدن شامل گردن، دست، شانه، انگشتان، شکم، کمر، صورت، ران، چشم و کف دست منبسط شده و استرس‌ها کاهش می‌یابند.

همایش آموزش عملی تنش‌زدایی برای کنترل استرس به‌همت انجمن روانشناسی خراسان رضوی و دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

قله‌های استرس را بشناسید

راه قدس از کربلا می‌گذرد

نقطه شروع راهپیمایی اربعین ازنجف

0 نظر

ارسال نظر

capcha