ما قبلا این کار را در افغانستان کرده ایم

مک‌کین: باید مخالفان سوری را به موشک‌های استینگر مجهز کرد

مک‌کین: باید مخالفان سوری را به موشک‌های استینگر مجهز کرد

به گزارش سراج24، «جان مک‌کین» سناتور ارشد جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه بار دیگر خواستار افزایش حمایت‌های نظامی از مخالفان مسلح دولت سوریه شد.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، وی که در واشنگتن در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد درخواست مخالفان برای دریافت موشک‌های زمین به هوای «استینگر» و اینکه آیا او موافق چنین درخواستی است، گفت: «قطعا، قطعا هستم.»

در یک ماهی که از آغاز عملیات روسیه علیه مواضع داعش و دیگر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه می‌گذرد، کارشناسان متعددی اعلام کرده‌اند که واشنگتن احتمالا برای مقابله با مسکو، به تجهیز بیش از پیش مخالفان روی خواهد آورد.

آمریکا پیش از این در دهه 80 میلادی نیز برای مقابله با حضور شوروی در افغانستان، گروه‌هایی را که بعدها طالبان و القاعده از میان آن‌ها سر برآوردند، به تجهیزات پیشرفته از جمله دوش‌پرتاب‌های استینگر مجهز کرد.

مک کین در این مورد گفت: «ما قبلا این کار را در افغانستان کرده‌ایم. بعد از اینکه روس‌ها به افغانستان تجاوز کردند، ما به آن‌ها توانمندی زمین به هوا دادیم.»

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا افزود: «کار درست این است که ما به کسانی که آن‌ها را آموزش داده و تجهیز کرده و آن‌ها را برای مبارزه اعزام می‌کنیم، توانایی دفاع از خود را هم بدهیم. تا جایی که می‌دانم، این یکی از مبانی اصلی جنگ است.»

اشاره مک‌کین به برنامه 500 میلیون دلاری آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) برای آموزش مخالفان سوری است که این ماه به دلیل شکست آشکار، به کلی متوقف شد. قرار بود این برنامه به آموزش 15000 جنگجو منجر شود، اما نهایتا تنها 120 نفر نیرو تربیت کرد که اغلب آن‌ها ظرف چند روز یا کشته شدند، یا فرار کردند و یا به القاعده پیوستند. تا دو هفته قبل تنها 4 یا 5 نفر از این افراد هنوز در میدان نبرد حضور داشتند.

در پی شکست این برنامه، آمریکا تغییر راهبرد داده و قصد دارد به جای تربیت نیروی جدید، تروریست‌های حاضر در سوریه را بیش از پیش تجهیز کند.

 

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت الاخبار از شب داغ جولان اشغالی

موشک‌باران مرکز تجمع مزدوران سعودی در یمن

آمریکا: امیدواریم اسد پیام ما را درک کرده باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha