آیت‌الله اراکی:

طرح تشکیل اتحادیه امت اسلامی به مجلس ارائه می‌شود

طرح تشکیل اتحادیه امت اسلامی به مجلس ارائه می‌شود

به گزارش سراج24،نشست خبری به مناسبت بیست و پنجمین سالروز تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز با حضور آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل این مجمع در سالن همایش‌های موزه شهدا برگزار شد. 

آیت‌الله اراکی در این نشست با اشاره به اینکه مجمع جهانی تقریب مذاهب به همراه مجموعه نهادهای تحت پوشش آن و همچنین نهادهای همکار فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت رواج گفتمان تقریب در سطح جهان انجام داده‌اند، گفت: در حال حاضر گفتمان وحدت اسلامی و تقریب مذاهب به عنوان گفتمانی شایع در سطح جهان اسلام مطرح است. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مجمع جهانی تقریب مذاهب همچنین با اشاره به فاجعه منا و کشته شدن تعداد زیادی از حجاج اظهار امیدواری کرد: علل و اسباب این حادثه بزرگ توسط کمیته تحقیق مورد بررسی قرار گیرد چرا که مسئله تامین امنیت حج یکی از مهم‌ترین وظایف مسلمین بوده و از واجبات تمام جوامع اسلامی است.

وی تصریح کرد: مسئولین عربستان سعودی موظف هستند امنیت حاجیان را برقرار کنند اما اگر کمیته‌های تحقیق به این نتیجه برسند که مسئولین سعودی در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده‌اند تمام کشورهای اسلامی باید با ایجاد سازوکارهای مناسب در جهت ایجاد امنیت کامل برای حجاج تلاش کند. 

آیت‌الله اراکی با اشاره به حضور 100 هزار نفر از مسلمانان در حج تمتع هر سال اظهار داشت: تامین امنیت این افراد وظیفه‌ای اسلامی و انسانی مربوط به همه کشورهای اسلامی و نهادهای فعال آنها است. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیست و پنجمین سالروز تاسیس این مجمع به ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده پرداخت و گفت: مجمع جهانی تقریب مذاهب 3 فاز اصلی عملیاتی را در نظر گرفته است که در فاز اول تئوری‌سازی تقریب، تدوین تئوری وحدت جامعه اسلامی، ارائه سازوکارها، راهکارها و شرایطی که به تقریب کمک می‌کند مورد بررسی قرار گرفته است و توانسته‌ایم تا حدود زیادی در این زمینه فعال باشیم. 

وی به همکاری نهادهای تحقیقاتی وابسته اشاره کرد  و گفت: مجمع در زمینه تئوری‌پردازی موفق شده است در تمام بخش‌ها به خوبی عمل کند و مجموعه بسیار خوبی در این زمینه تهیه شده است. 

آیت‌الله اراکی همچنین به فاز دوم عملیاتی در مجمع تقریب مذاهب اشاره کرد و افزود: در فاز دوم گفتمان‌سازی تقریب و ترویج این گفتمان در سطح جهان اسلام مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه نیز به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کردیم. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به فعالیت‌های آیت‌الله واعظ‌زاده و آیت‌الله تسخیری به عنوان دبیران کل پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در دوره‌های قبل نیز فعالیت‌های بسیار خوبی در سراسر جهان اسلام در زمینه گفتمان سازی تقریب صورت گرفته بود. 

وی افزود: مجمع جهانی تقریب به مجموعه‌ نهادهای تحت پوشش و نهادهای همکار تلاش بسیاری در زمینه ترویج چنین گفتمانی انجام داده است. 

اراکی همچنین به فاز سوم عملیات میدانی‌سازی فعالیت‌های تقریبی در سطح جهان یاد کرد و اظهار داشت: از جمله طرح‌های عملیاتی در این زمینه می‌توان به تاسیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان، اتحادیه جهانی علمای مقاومت اسلامی، اتحادیه فناوری، اتحادیه دانشگاهیان و فرهنگیان، اتحادیه احزاب و مقاومت و اتحادیه تجار و بازرگانان اشاره کرد.

وی افزود: اتحادیه علمای مقاومت در حال حاضر نقش بسیار موثری در حوزه‌های گوناگون داشته و اخیرا با موضع‌گیری‌های موثر خود در برابر مسئله فلسطین نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا کرده‌اند. 

به گفته آیت‌الله اراکی از دیگر راهکارهای مجمع تقریب برای میدان‌سازی فعالیت‌های تقریبی می‌توان به تاسیس مجامع تقریبی در نقاط مختلف کشورهای اسلامی اشاره کرد. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به نتایج سفر اخیر خود به کشور پاکستان اشاره کرد و افزود: در این سفر دیدارهایی با مقامات مختلف این کشور از جمله اعضای مجلس همبستگی ملی اسلامی و رئیس جماعت اسلامی پاکستان داشتیم و گفت‌وگوهای خوبی در این زمینه صورت دادیم. 

وی همچنین به گسترش‌ فعالیت‌های تقریبی در زمینه تاسیس مجمع تقریب مذاهب در کشورهای عراق، سوریه، و مصر خبر داد و اظهار امیدواری کرد: مسئولین این کشورها با مجمع جهانی تقریب مذاهب همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله اندونزی، مالزی، اننگستان، آلمان و سوئد نیز فعالیت‌های تقریبی خوبی در حال انجام است. 

آیت‌الله اراکی همچنین از جشنواره فیلم وحدت در آینده نزدیک یاد کرد و گفت: این جشنواره در روزهای مقارن با مبعث رسول اکرم (ص) آغاز به کار خواهد کرد چرا که مقدمات این جشنواره فراهم شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از دیگر طرح‌های عملیاتی مجمع تقریب مذاهب را تشکیل کمیته مسائل حمیده یاد کرد و گفت: این کمیته با حضور بیش از 40 شخصیت بزرگ اسلامی تشکیل شده است و هدف آن میانجیگری در مشکلات میان احزاب و تلاش برایحل اختلاف میان تیشعه و سنی در مقابل مختلف جهان است.

وی در پایان به تاسیس  سازمان خیر اسلامی (سخا) از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب خبر داد و گفت: این سازمان با هدف ارائه کمک به نیازمندان اعم از شیعه و سنی در مناطق بحران‌زده فعالیت خواهد کرد و حتی در نظر داریم در صورت لزوم به غیرنیازمندان عیرمسلمان نیز خدمت‌رسانی کنیم. 

وی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص فعالیت این مجمع دربرابر اقدامات گروه‌های تروریستی اظهار داشت: در این زمینه با شخصیت‌های موثر شیعی و سنی در کشور عراق شخصا تماس رفتم و از آنان درخواست کرده‌ایم در جهت محدود کردن فعالیت‌های این گروهک‌های تروریستی اقدامات لازم را انجام دهند و در این زمینه شاهد نتایج گسترده آن بوده‌ایم.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

طرح ۱۴۵۵ با شعار «قرآن، امید، زندگی» آغاز می شود

مبارزه با فساد در قوه مجریه استمرار داشته باشد

نشست امکان سنجی تنقیح قوانین با استفاده از ماشین و هوش مصنوعی

0 نظر

ارسال نظر

capcha