رئیس اتاق تهران:

نرخ رشد امسال منفی نشود هنر کردیم

نرخ رشد امسال منفی نشود هنر کردیم

به گزارش سراج24، مسعود خوانساری افزود: در 3 ماهه اول امسال ، تولید 8 درصد و فروش هم 12 درصد کاهش داشت وه با توجه به این اعداد و آمار در 3 ماهه و 5 ماهه امسال حداقل برای اقتصاد سال 94 سال خوبی به نظر نمی آید و فکر نمی کنم رشد بالایی داشته باشیم اگر هنر کنیم شاید نرخ رشد ، منفی نشود.

وی اضافه کرد : هنوز سرمایه گذاران و تولید کنندگان داخلی اطمینان ندارند که سرمایه گذاری کنند و نمی توان انتظار داشت که خارجی ها برای سرمایه گذاری هجوم بیاورند و حداقل امسال اینگونه نخواهد بود.
خوانساری گفت: امسال رشد مثبت اقتصادی نخواهیم داشت و در سال های آینده به سیاست ها و تلاش دولت بستگی دارد.
وی افزود: اگر قرار باشد اقتصاد روشنی در سال های آینده داشته باشیم ابتدا دولت باید تکلیف خود را از نظر تعداد کارمند و محدوده دخالت در بازار و اقتصاد مشخص کند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: قیمت حامل های انرژی یکی از شاخص های موثر در اقتصاد است و دولت باید مشخص کند که آیا می خواهد آن را تغییر دهد یا خیر؟
خوانساری افزود: وقتی دولت یازدهم اغاز بکار کرد قیمت ارز حدود 3500 تومان بود اکنون دلار آزاد حدود 3400 است ، سال 92 ، تورم 40 درصدی و سال 93 نرخ تورم 20 درصدی داشتیم و امسال هم گفته می شود تورم 16 درصدی خواهیم داشت که 6 ماهه آن 8 درصد می شود.
وی گفت: این عملکرد نشان می دهد داریم این فنر ارز را فشار می دهیم که در سال های بعد قیمت دلار جهشی افزایش خواهد داشت.
رئیس اتاق تهران گفت: اگر تورم وجود داشته باشد قیمت دلار این نرخ فعلی نخواهد بود.
خوانساری افزود: حجم نقدینگی کنترل شد اما اگر تورم را در قیمت ارز محاسبه نکنیم و برنامه روشنی برای اقتصاد نداشته باشیم در سال های آینده نمی توان انتظار رشد بالا برای اقتصاد داشت.
وی گفت: کنترل تورم خوب و بسیار مناسب بود اما مهم این است شیب آن چگونه باشد و براساس بررسی هایی که در اتاق تهران داشتیم در طول 30 سال گذشته متوسط 22 درصد تورم داشتیم وقتی تورم 40 درصد را به زیر 20 درصد رساندیم ، شوک بزرگی به اقتصاد بود که با توجه به بقیه مولفه ها ، رکود شدیدی در اقتصاد ایجاد کرد یعنی هم نگذاشتیم ارز قیمت واقعی داشته باشد و هم تورم را از 40 درصد به 15 درصد رساندیم که موجب قفل شدن اقتصاد شد.
خوانساری گفت: تورم 40 درصدی دو سال گذشته موجب شد خیلی از پول ها به سمت ساخت و ساز برود که نقدینگی قفل شده در ساخت و ساز نمی تواند به حرکت خود ادامه دهد.
رئیس بازرگانی اتاق تهران گفت : باید با اقداماتی مانند کاهش یارانه ها ، واقعی شدن قیمت حامل های انرژی ، تعیین تکلیف نرخ ارز و جذب سرمایه های خارجی ؛ موتور اقتصاد را به حرکت درآوریم.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

واردات تیشه به ریشه تولید

طرح ساماندهی بازار خودرو که به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو تغییر پیدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha