گردان های حزب الله عراق اعلام کرد؛

عملیات گسترده برای آزاد سازی شهر بیجی و صلاح الدین عراق در راه است

عملیات گسترده برای آزاد سازی شهر بیجی و صلاح الدین عراق در راه است

به گزارش سراج24به نقل از شبکه السومریه،  گردانهای حزب الله عراق از نزدیک بودن آغاز عملیات "صولة الاباة الثالثة" [سومین عملیات اقتدار عزتمند‎]‌ در استان صلاح الدین به منظور آزادسازی منطقه بیجی و اطراف آن از گروه تروریستی داعش خبر داد و گفت که این عملیات به حضور گروه داعش در این استان پایان خواهد داد.

گردانهای حزب الله عراق افزود: عملیات آغاز شده از روز گذشته تاکتیکی است و هدف از آن کُند کردن تحرکات عناصر مسلح است.

"جعفر الحسینی" سخنگوی نظامی گردان های حزب الله عراق در بیانیه خود آورده است: در دور روز آینده، عملیات "صولة الاباة الثالثة" در صلاح الدین آغاز خواهد شد. هدف از این عملیات آزادسازی بیجی و اطراف آن است و این عملیات به حضور داعش در صلاح الدین پایان خواهد داد و این استان به طور کامل آزاد شده اعلام خواهد شد.

وی افزود: عملیات با مشارکت گروههای مقاومت اسلامی و گروههای نیروهای داوطلب مردمی و هوانیروز انجام خواهد شد. هدف از عملیات تاکتیکی دیروز، کُند کردن تحرکات عناصر مسلح و وارد کردن ضربات دقیق به نقاط قوت عناصر مسلح براساس اطلاعاتی بود که واحد اطلاعاتی گردانهای حزب الله عراق جمع آوری کرده بودند.

الحسینی تصریح کرد: شیوه های عناصر داعش در بسیاری از موارد تغییری نکرده است؛ به گونه ای که به طور اساسی از خودروهای بمبگذاری شده و عناصر انتحاری و نیز مین گذاری و بمب گذاری خانه‌ها استفاده می‌کنند و ما در آمادگی کامل برای از بین بردن باندهای جنایتکار به سر می‌بریم.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق دوشنبه شب آغاز مرحله دوم آزادسازی استان صلاح الدین از عناصر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد.

این در حالی است که روز گذشته جاسم الجباره رئیس کمیته امنیتی در شورای استان صلاح الدین عراق گفت: حدود 600 هزار نیرو هم اکنون در اطراف بیجی اردو زده اند تا عملیات نظامی سریع و منحصر به فردی را برای بازپس گیری این شهر که صحنه جنگ و گریز میان نیروهای عراقی و داعش است، آغاز کنند.

وی افزود: نیروهای شرکت کننده در این عملیات از همه ردهای نظامی خواهند بود. اخیراً درگیری ها در مناطق تحت اشغال داعش در بیجی و الصینیه و روستاهای اطراف آن با نیروهای امنیتی شدت یافته است.

همزمان یک مسئول وابسته به نیروهای مردمی اعلام کرد: نیروهای مردمی در روستای المزرعه، اسپایکر و الحجاج و نیز صحرای غربی میان صلاح الدین و الانبار مستقر هستند.

اهمیت استراتژیک شهر بیجی

بیجی شهری است در استان صلاح‌الدین عراق که کنار رود دجله و نزدیک شهر موصل قرار دارد. بیجی به‌دلیل هم‌جواری با پالایشگاه نفت بیجی، شهری مهم به‌حساب می‌آید.

پالایشگاه بیجی بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق و از مهم‌ترین سایت‌های صنعتی این کشور است. پالایشگاه در 210 کیلومتری شمال بغداد واقع شده‌ و زمانی با تولید 300هزار بشکه نفت در روز تأمین‌کننده اصلی فرآورده‌های سوختی در عراق بوده است و در حدود «یک‌سوم» سوخت مصرفی این کشور را تأمین می‌کرد.

در اوایل یورش داعش به مناطقی از عراق و اشغال موصل و بخشهایی از صلاح الدین در سال گذشته میلادی، شهر بیجی نیز به اشغال داعش درآمده بود اما در ماه نوامبر سال 2014 منابع وابسته به وزارت دفاع عراق از آزاد سازی بیجی خبر داده بودند. این شهر همانند مناطق دیگر عرصه جنگ و گریز نیروهای امنیتی و تروریست‌های داعش بود.

بیجی منطقه ای استراتژیک محسوب می شود و آزادسازی آن سبب قطع بازوی داعش به سوی دیالی و تکریت می شود. زیرا بیجی میان شهر تحت اشغال داعش یعنی الشرقاط در شمال در مرزهای موصل، الصینیه در غرب و الحویجه در کرکوک واقع شده است.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

لاریجانی با رئیس جدید مجلس نمایندگان عراق گفتگو کرد

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha