نویسنده دفاع مقدس :

تغییر نام کتاب از رباط تا فرات به زندان موصل/ رباط‌جزی یک رهبر فرهنگی در اسارت بود

تغییر نام کتاب از رباط تا فرات به زندان موصل/ رباط‌جزی یک رهبر فرهنگی در اسارت بود

به گزارش سراج24، جواد کامور بخشایش، نویسنده دفاع مقدس  با اشاره به کتاب «از رباط تا فرات» اظهار داشت: با توجه به اینکه این کتاب در آستانه انتشار است، نام آن تغییر کرده است و به نام «زندان موصل» منتشر می‌شود.

وی افزود: این کتاب خاطرات یک آزاده به نام علی‌اصغر رباط‌جزی است که حدود ده سال در اردوگاه‌های متعددی اسیر بوده و با آزادی اسرا در 1368 او نیز آزاد می‌گردد. این رزمنده در عملیات مسلم بن عقیل به اسارت نیروهای عراقی در می‌آید.

نویسنده «زندان موصل» بیان داشت: زندگی این شخص دو بعد دارد؛ یکی ابعاد مبارزات قبل از انقلاب که در جریان مبارزات مردمی در 12 بهمن 57 به همراه یکی از دوستان نزدیکش تیری به نزدیکی قلبش می‌خورد و حدود 15 روز در بیمارستان می‌ماند ولی دوست او به شهادت می‌رسد.

وی به دوران بعد از انقلاب این رزمنده آزاده اشاره کرد و اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب، ایشان معلم عقیدتی می‌شود. فعالیت‌هایش را در سپاه آغاز می‌کند و در مراکز مذهبی و اجتماعی ادامه می‌دهد و پس از سه ماه از ازدواجش عازم جبهه می‌شود و سه ماه بعد به اسارت نیروهای بعثی در می‌آید.

کامور عنوان داشت: با توجه به فراز و فرودهای ایشان در دوران اسارت و همچنین با توجه به تجربه معلم عقیدتی که قبل از ورود به جبهه داشت، رباط‌جزی یک رهبر و راهبر فرهنگی در اردوگاه‌های عراقی بود و در این اردوگاه‌ها فعالیت‌های فرهنگی را انجام می‌داد که صبر و استقامات بچه‌های رزمنده را بالا می‌برد.

وی افزود: این آزاده در همان دوران اسارت در اردوگاه‌ها به نوعی شغل معلمی را ادامه می‌دهد و به دیگران قرآن می‌آموزد و حتی نوشتن و خواندن را به بسیاری از اسرا یاد می‌دهد.

این نویسنده دفاع مقدس به قالب کتاب اشاره کرد و بیان داشت: قالب کتاب به صورت خاطره ولی به صورت داستانی و روایی است و سعی کرده‌ام فضای خاطره را به داستان نیز نزدیک کنم و داستان به صورت اول شخص تعریف می‌شود. در واقع نثر آن در عین حال که ساده و روان است جذابیت‌های یک کتاب داستانی و روایی را نیز دارد.

گفتنی است کتاب «زندان موصل» در 650 صفحه در هشت فصل و توسط انتشارات سوره مهر در اواخر مهر ماه منتشر می‌شود.

 

منبع:حلقه وصل

 

اخبار مرتبط

عملیات‌هایی با نام حضرت زهرا (س)

از ادبیات اسارتگاهی چه می دانید؟

بستر لازم برای ساخت فیلم‌های دفاع مقدس وجود ندارد/سینمای دفاع مقدس به دلیل کم کاری متولیان فرهنگ زمین خورده است/هیچگاه فیلم سفارشی نساختم

0 نظر

ارسال نظر

capcha