بی بی سی گزارش می‌ دهد:

از شوهای زیرزمینی تا فشن ایرانی- اسلامی!

از شوهای زیرزمینی تا فشن ایرانی- اسلامی!

به گزارش سراج24، کارگروه مد و لباس بر اساس رسالت فرهنگی خود با تصویب سرفصل‌های آموزشی برگرفته شده از مباحث و آموزه‌های دینی مرتبط و با توجه به ارزش‌های اسلامی - ایرانی این حوزه و با بررسی منابع تحقیقی در سطح بین‌المللی مدلینگ ضمن بومی‌سازی و برای نخستین بار در کشور با روش‌های فنی نمایش و ارائه محصول بدون تبرج و خودنمایی اقدام به برگزاری اولین دوره مدلینگ کرد.

بی بی سی در گزارشی با عنوان «از شوهای زیرزمینی تا فشن ایرانی- اسلامی» ضمن اعلام این خبر و با اشاره به سخنان مدیر کارگروه ساماندهی مد و لباس درباره حجم مخاطبان بیشتر جریان مد و لباس در شبکه‌های اجتماعی، گفت: تلاش اخیر دولت برای نظام‌مند کردن مد و لباس در ایران در حالی است که بسیاری از فعالیت‌های مربوط به مد و فشن در ایران از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک صورت می‌گیرد.

امیدواریم تب مدل شدن در ایران با صدور کارت صلاحیت تغییر کند!

این رسانه معارض مدل شدن در ایران برای لباس‌های زنانه را حساسیت برانگیز و یک معضل عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود، تبِ مدل شدن در ایران با صدور کارت صلاحیت و آموزش مدلینگ اسلامی-ایرانی تغییر کند.

فرناز عبدلی طراح مورد پسند رسانه‌های معارض، سامان‌مند شدن مد و فشن را با وجود محدودیت‌های ملازم آن، امری مثبت ارزیابی می‌کند و بی بی سی به نقل از وی می‌گوید: «تا همین چند سال پیش مد و فشن مغایر با اصول دینی، عرفی و سیاسی ما تلقی می‌شد و اساسا خانم‌ها در هیچ‌نوع تبلیغاتی حضور نداشتند. برای اینکه این موضوع را توجیه،‌ قانونمند و وارد جامعه کنیم، لازم است که محدودیت‌هایی از این دست اعمال شود تا رضایت افرادی که آن را مغایر با اصول می‌بینند، رفع شود».

عبدلی که به عقیده بی بی سی طراح لباس‌های عجیب برای عرف جامعه اسلامی است و از نظر این رسانه معارض از محبوب ترین طراحان ایرانی است در بیان نظرات خود می‌افزاید: حضور در عرصه فشن و مدلینگ در سال‌های اخیر و علیرغم محدویت‌ها برای جوانان ایرانی به امری مُد روز تبدیل شده است.

تغییرات صنعت مد باید توسط بخش خصوصی و مطابق با استانداردهای بین المللی اتفاق بیفتد

این رسانه معارض به نقل یکی دیگر از طراحان لباس مورد تأیید خود گفت: اگر چه با ساماندهی صنعت/هنر مُد و لباس در ایران موافق است، اما فکر می‌کند این تغییرات باید توسط بخش خصوصی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی اتفاق بیفتد و نه به دست دولت و در راستای اعمال محدودیت‌های رسمی.

بی بی سی در ادامه می‌گوید این طراح تصوری از آنچه مدلینگ بدون تبرج و خودنمایی خوانده می‌شود ندارد و به نقل از وی گفت: فکر می‌کنم در حال حاضر همه چیز در این حوزه بسیار غیر استاندارد است و تصور می‌کنم در حال حاضر چون ماجرای فشن و مدلینگ رونق زیادی پیدا کرده دولت در تلاش است کنترلی روی آن پیدا کند. اما واقعیت این است که عنصر جذابیت و زیبایی از فشن و مد حذف‌شدنی نیست. کار مدل در نهایت این است که چیزی که به تن کرده را به بهترین و زیباترین نحو برای دیگران نمایش بدهد. اگر جذابیت مدل را بخواهیم حذف کنیم، دیگر فرقی نمی‌کند که لباس‌ها را بر تن مانکن‌های بی‌جان کنیم یا مدل‌های زنده.

این رسانه معارض در ادامه با اشاره به سومین جشنواره مد و لباس فجر که در زمستان گذشته برگزار شد و برای بار نخست مدل‌های زن و مرد لباس‌های برگزیده جشنواره را به تن کردند و برای حاضران - از جمله وزیر ارشاد- به نمایش گذاشتند، افزود: چند ماه بعد، سه موسسه مد و فشن توانستد مجوز لازم برای را برگزاری نمایش زنده لباس ایرانی و اسلامی از کارگروه ساماندهی مد و لباس دریافت نمایند.

بی بی سی با اشاره به فتوایی از مقام معظم رهبری درباره فعالیت کاری آقایان و بانوانی که در راستای ترویج پوشش‌های مناسب و مورد تأیید اسلامی و با حفظ پوشش کامل و حریم ضوابط شرعی و مقررات اسلامی، افزود: با این حال وقتی در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال، یک شو نمایش مانتو با تم پرچم ایران و یوزپلنگ ایرانی با همکاری یکی از همین موسسات مجاز برگزار شد، دست‌اندرکاران و مسئولان مربوطه مورد حمله رسانه‌های اصولگرا قرار گرفتند و در نهایت برگزار کننده اصلی مراسم، خانه مد ایران را به تعطیلی کشاند.

این در صورتی است که در این مد لباس با برداشتن نام الله و قرار دادن عکس یوزپلنگ ایرانی به جای آن، لباسی جلف درست کردند که مصداق کامل تبرج و جلب توجه نامحرمان است.

جدا کردن عنصر تبرج یا خودنمایی از مدلینگ ناممکن است!

محمدجواد اکبرین، پژوهشگر مسائل دینی معارضان، در گفت وگویی با بی‌بی‌سی جدا کردن عنصر تبرج یا خودنمایی از مدلینگ را ناممکن می‌خواند اما معتقد است این ممنوعیت در زمانه ما دیگر مصداق ندارد.

این حامی کمپین یک میلیون امضا برای برابری در ادامه افزود: برای لغو قوانین اسلامی مدلینگ مصداق بارز تبرّج است و اگر قرار باشد مسئله را ببریم به مناسبات روزگارِ وحى، نمى‌توان آن را مجاز دانست... هر تبرّجى ممنوع نیست، بلکه تبرّج جاهلیت ممنوع است. تبرّج جاهلیت هم پیامدى واضح داشت، امنیت را از زنان سلب مى‌کرد و آنها را در معرض تعرّض و تجاوز قرار مى‌داد و علت این ممنوعیت‌ها جلوگیرى از طمعِ متجاوزان و آسیب دیدن زنان در دوران نزول وحى بوده.

نویسنده مقاله انحرافی «راه بازرگان، راه خمینی» اقدامات صورت گرفته برای کنترل صنعت مد و فشن را زیرمجموعه‌ای‌ از قواعد مربوط به پوشش اسلامی در ایران دانست و به BBC گفت: طی این سال‌ها محافظه‌کاران و سنت‌گرایان همیشه از بدحجابی در کشور نالیده‌اند و اقدامات تشویقی و تنبیهی از جمله به راه افتادن گشت ارشاد در دوره‌های مختلف نتوانسته الگوی پوشش مورد پسند حکومت ایران را جا بیاندازد.

به زعم این حامی فتنه 88 معتقد است به مقولاتی از این دست باید به چشم نُرم‌ها و هنجارهای اجتماعی نگریست، نه قوانین سلبی و تغییرناپذیر و در جهان ما به استثناى پاره‌اى از نقاط که هنوز داراى مناسبات بدوى‌اند، دیگر تبرج حتى در انواع مختلف آن هم برابر با ناامنى نیست. ظرفیت جامعه‌ مدرن تغییر کرده و قوانین هم کارکردى دقیق در مدیریت مناسبات اجتماعى و مهار تعرّض و تجاوز دارند. بنابر این مقدمات، هم تبرج مجاز است و هم حجاب حکم دیگرى دارد.

 

 

منبع:حلقه وصل

 

اخبار مرتبط

اتهام جدید بی بی سی: تولید خندوانه با اسپانسر و رقم‌های نجومی!

سینمای دفاع‌مقدس از نگاه بی‌بی‌سی و رادیو فردا + تصاویر

اعتراف بی بی سی به نقش قابل توجه فقه و مراجع تقلید در زندگی مردم

0 نظر

ارسال نظر

capcha