حسین محب‌اهری:

سینمایی قشنگ و فرنگ و سریال معمای شاه را آماده نمایش دارم/ مشکل اصلی تئاتر کودک و نوجوان از نیروهای آن است

سینمایی قشنگ و فرنگ و سریال معمای شاه را آماده نمایش دارم/ مشکل اصلی تئاتر کودک و نوجوان از نیروهای آن است

به گزارش سراج24، حسین محب اهری بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر، در ارتباط با معضلات تئاتر کودک و نوجوان گفت: من مشکل اصلی این عرصه را در افرادی می‌بینم که در این حوزه فعالیت می‌کنند، یعنی همان‌هایی که در عرصه تئاتر کودک و نوجوان تولید اثر می‌کنند.

وی افزود: یعنی به جز اینکه آثار تولید شده در این حوزه به دلیل عدم جذابیت نمی‌توانند با مخاطبان ارتباط برقرار کنند، بیشتر مشکلات و ضعف‌های موجود در تئاتر کودک و نوجوان متوجه افرادی است که در این حوزه کار می‌کنند چون به کارشان علاقمند نیستند، در نتیجه تلاش و پیگیری کافی برای پیشرفت در این عرصه را ندارند.

وی با گلایه از بی‌توجهی نیروهای جوان تئاتر کودک و نوجوان بیان کرد: من فکر می‌کنم اصولا افرادی که وارد این حوزه می‌شوند باید علاقه بیشتری نسبت به کسب آگاهی و شناخت از تولیدات این عرصه داشته باشند. چرا که اگر این افراد واقعا به این حوزه علاقه دارند، پس به چه دلیل از حضور در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تخصصی در این حوزه استقبال نمی‌کنند؟!

محب اهری ادامه داد: چرا من این موضوع را در میان گروه‌های نمایشی کودک و نوجوان نمی‌بینم که نسبت به این کارگاه‌های آموزشی اشتیاقی داشته باشند؟ درحالی که جشنواره‌ای همچون جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان با هزینه و زحمت زیادی به سراغ اساتید خبره و کاربلد از داخل و خارج کشور رفته است، ولی نیروهای جوان تئاتر کودک و نوجوان نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستند.

وی با بیان اینکه حضور در عرصه تئاتر کودک و نوجوان یک امر اجباری برای هیچ هنرمندی نیست، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم هنرمندانی که وارد این عرصه می‌شوند، یک بار دیگر به اهداف خود از ورود به این عرصه توجه کنند، چرا که هیچکسی با زور هنرمندی را به تئاتر کودک و نوجوان نمی‌کشاند. پس اگر با میل خود وارد این عرصه شدند، چرا سعی نمی‌کنند آثار بهتری را ارائه دهند.

محب اهری افزود: بعضی از دوستان به شکلی برخورد می‌کنند که گویا اگر در یک نمایش حاضر شدند و ایفای نقش کردند، باید برای آن‌ها گاو و گوسفند کشت! اما من این سوال را دارم که چرا من وقتی به هنرمندان جوان این عرصه نگاه می‌کنم، در میان آن‌ها حتی یک نفر را نمی‌بینم که مشغول مطالعه یک نمایشنامه جدید و افزودن علم خود باشد؟ درحالی که من اصلا این تفکرات را درک نمی‌کنم.

بازیگر فیلم سینمایی «محله برو بیا» در ادامه با اشاره به فضای منفی موجود میان برخی از هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان گفت: آن چیزی که من در این سال‌ها می‌بینم این است که برخی از هنرمندان این عرصه تنبل و بیخیال و وقت‌گذران شده‌اند و احساس می‌کنم بیشتر از آن چیزی که در اندازه تلاش بسیاری از آن‌ها باشد، برای آن‌ها سرمایه گذاری شده است.

وی اضافه کرد: من در بسیاری از موارد می‌بینم که گروه‌های جوان فعال در این حوزه از روز اولی که اجرای عمومی خود را شروع می‌کنند، فقط در حال روزشماری هستند که اجرایشان تمام شود، گویی که کسی آن‌ها را به زور به این عرصه آورده است! درحالی که کسی که وارد این عرصه می‌شود باید از همان ابتدا تکلیف خود را با این عرصه مشخص کند.

وی همچنین به فعالیت‌های اخیر خود در حوزه تئاتر کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: نمایش «کلوچه دارچینی» یکی از آثار اخیری بود که در حوزه کودک و نوجوان تولید شد و من در آن ایفای نقش کردم که با استقبال بسیار خوب مخاطبان همراه شد و البته این روزها نیز مشغول تمرین نمایش «شاهزاده خانوم بدترکیب» به کارگردانی مریم کاظمی هستم.

بازیگر سریال «تبریز در مه» افزود: در سینما نیز به تازگی کارم را در فیلم سینمایی «قشنگ و فرنگ» ساخته وحید موسائیان به اتمام رساندم و سریال «معمای شاه» را نیز برای تلویزیون دارم که قرار است در آینده‌ای نزدیک پخش آن آغاز شود.

منبع:فارس
 

اخبار مرتبط

دوست دارم در کارهایی باشم که مقابل ظلم می‌ایستد

هالیوود زیر ذره‌بین / شبیه ما می‌شوی یا محکومی به نابودی!

فرهنگ سازی؛ مهم ترین رسالت بخش کودک و نوجوان جشنواره تئاتر مقاومت

0 نظر

ارسال نظر

capcha