یک هفته هیجان علمی؛

آغاز ماراتن جوایز نوبل از فردا/ معرفی برندگان احتمالی

آغاز ماراتن جوایز نوبل از فردا/ معرفی برندگان احتمالی

به گزارش سراج24، از مدتی پیش شمارش معکوس آغاز مراسم رسمی اهدای جوایز نوبل در رشته های پزشکی، فیزیک، شیمی، صلح، اقتصاد و ادبیات در پایگاه اینترنتی بنیاد نوبل آغاز شده است.

بر اساس جدول زمان بندی که در این پایگاه اینترنتی منتشر شده است، فردا (دوشنبه ۵ اکتبر – ۱۳ مهر) برندگان جایزه صلح در بخش پزشکی معرفی می شوند.

همچنین در روز سه شنبه (۶ اکتبر – ۱۴ مهر) برندگان بخش فیزیک جایزه نوبل معرفی می شوند.

در روز چهارشنبه (۷ اکتبر – ۱۵ مهر) نیز برنده یا برندگان جایزه شیمی نوبل به دنیا معرفی می گردند.

روز جمعه (۹ اکتبر _۱۷ مهر) نیز برندگان جایزه نوبل صلح مشخص می شوند و در نهایت در روز ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) برندگان نوبل اقتصاد معرفی می شوند.

بنابراعلام آکادمی جایزه نوبل، تاریخ برگزاری مراسم اهدای جوایز نوبل در بخش ادبیات به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

برندگان احتمالی از نگاه تامسون رویترز

مؤسسه تامسون رویترز به تازگی پیش بینی خود را از برندگان احتمالی جوایز نوبل امسال اعلام کرده است و از آنجاکه پیش بینی های این مرکز در ۳۷ مورد از سال ۲۰۰۲ رنگ واقعیت به خود گرفته است، بررسی برندگان احتمالی امسال از دید این مرکز خالی از لطف نخواهد بود.

بر اساس پیش بینی این مرکز، امانوئل کارپنتر و جنیفر داندا به دلیل توسعه روش CRISPR/cas ۹ جهت اصلاح دقیق ژنوم با هدف ارایه روشهای مؤثر درمان بیمارهای ژنتیکی برندگان احتمالی جایزه نوبل شیمی خواهند بود.

اما در بخش پزشکی، کازوتوشی موری و پتر والتر به دلیل رونمایی از مکانیسمی موسوم به «واکنش پروتئینی آشکار» برندگان احتمالی جایزه نوبل پزشکی خواهند بود.

دبورا جین که نخستین چگالی فرمیونی در دماهای بسیار پایین را ارایه کرده است برنده احتمالی نوبل فیزیک خواهد بود.

نکات خواندنی درباره تاریخچه اهدای جوایز نوبل

تاکنون ۱۰۵ جایزه صلح نوبل در بخش پزشکی از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۴ اعطا شده است اما در ۹ سال به ویژه در سالهای آغاز دو جنگ جهانی، برندگانی در این بخش معرفی نشدند.

تاکنون ۳۸ جایزه نوبل پزشکی به یک برنده در هر سال اعطا شده است. همچنین ۳۲ جایزه به دو نفر و ۳۵ جایزه این بخش نیز به سه نفر به طور مشترک اهدا شده است.

درحالی که میانگین برندگان جایزه نوبل پزشکی ۵۸ سال است، فردریک بانتینگ که در سال ۱۹۲۳ موفق به دریافت این جایزه شد یک رکورد تاریخی تا این لحظه بر جای گذاشته است. او در زمان دریافت جایزه تنها ۳۲ سال سن داشت.

از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۰۸ جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است و تنها در سالهای ۱۹۱۶،۱۹۳۱،۱۹۳۴،۱۹۴۰،۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ اعطای جایزه در این بخش از جوایز نوبل صورت نگرفت.

همچنین تاکنون ۴۷ جایزه نوبل فیزیک به یک برنده در هر سال، ۳۱ جایزه به دو برنده و ۳۰ جایزه نیز به سه برنده به طور مشترک اهدا شده است.

متوسط سن برندگان جایزه نوبل فیزیک ۵۵ سال است. با این حال لاورنس براگ در سال ۱۹۱۵ درحالی جایزه خود را دریافت کرد که تنها ۲۵ سال سن داشت.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۴ میلادی ۱۰۶ جایزه نوبل شیمی اهدا شده است و تنها در ۸ سال چنین مراسمی برگزار نشده است.

همچنین تاکنون ۶۳ جایزه نوبل شیمی به یک برنده در هر سال، ۲۳ جایزه به دو برنده و ۲۰ جایزه نیز به سه برنده به طور مشترک اهدا شده است.

میانگین سن برندگان جایزه نوبل شیمی ۵۸ سال است با این حال فردریک ژولیت در سال ۱۹۳۵ درحالی موفق به دریافت این جایزه ارزشمند به طور مشترک با همسرش یعنی ایرین ژولیت شد که تنها ۳۵ سال سن داشت.
 

 

منبع:مهر

اخبار مرتبط

اولویت ما تغییر ذائقه فرهنگی کودکان و نوجوانان است

توضیحات خانم بازیگر در مورد پوشش خود در جشنواره + تصاویر

تجلیل از بازیگر نقش استیو جابز

0 نظر

ارسال نظر

capcha