کارشناس آمریکایی:

عربستان به جای جنگ یمن در مکه و مدینه هزینه کند، تراژدی رخ نمی‌دهد

عربستان به جای جنگ یمن در مکه و مدینه هزینه کند، تراژدی رخ نمی‌دهد

به گزارش سراج24، «رودنی مارتین» تحلیگر مسائل سیاسی آمریکایی و کارمند سابق سنای این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره حادثه فاجعه‌بار منا تأکید کرد که این ماجرا نشان دهنده بی‌لیاقتی و نابخردی خاندان سلطنتی سعودی برای اداره مراسمی چنین عظیم است. وی تأکید کرد که شورایی به نمایندگی از جوامع مسلمان تشکیل شده و با بین‌المللی اعلام کردن مکه و مدینه، مدیریت آن را برعهده بگیرند تا بیش از این چنین فجایعی رخ ندهد. در ادامه متن این گفت‌وگو ارائه شده است:

تسنیم: طی سه روز گذشته، بسیاری از کشورها و سازمان‌ها و شخصیت‌های اسلامی، عربستان سعودی را به خاطر بی‌کفایتی و نابخردی در سازماندهی مراسم حج مورد انتقاد قرار دادند، واقعه‌ای که اولین تراژدی از نوع خود نبود. به نظر شما چنین مراسم سالانه بزرگی چگونه باید مدیریت شود؟ به نظر شما آیا نبایستی شورایی متشکل از چندین کشور مسلمان به جای عربستان سعودی تشکیل شود، زیرا مکه تنها میراثی از آنِ سعودی‌ها نیست بلکه همچنین از آنِ تمام جهان اسلام است؟

مارتین: در ابتدا مراتب تسلیت و تأثر عمیق خود را به خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست دادند ابراز می‌کنم. دعای من همراه کسانی است که به رحمت خدا رفته و به پیشگاه عدالت الهی رفته‌اند. این حوادث تراژیک که به از دست رفتن جان تعداد بسیاری از افراد طی حج منجر شد نشان دهنده فقدان اعتبار دولت سعودی و خاندان سلطنتی سعودی است. باید به این نکته اشاره کرد که «عربستان سعودی» اساسا توسط غرب و به طور خاص انگلیس ایجاد شده است، و خاندان سلطنتی سعودی از ابتدا و به منظور اطمینان از جریان منابع نفتی شبه جزیره عربستان به سوی دنیای مصرفی غرب بر سر کار آورده شدند.

خاندان سلطنتی سعودی خود را به عنوان خادمان معصوم اماکن مقدسه در مکه و مدینه نمایش می‌دهند؛ علیرغم این واقعیت که به خاطر موقعیت جغرافیایی‌شان، سعودی‌ها نباید تنها متولیان و حافظان این اماکن مقدس باشند. خارج از عربستان سعودی تعداد بسیار بیشتری از مسلمانان وجود دارند که این مراکز به آن‌ها نیز تعلق دارد. ایده من جدا کردن مراکز مقدسه در مکه و مدینه از عربستان سعودی، همچون واتیکان است، به این صورت مکه و مدینه می‌توانند به صورت مناطق محصور مقدس بین‌المللی اسلامی باشند که از سوی یک شورای اسلامی که از سوی جوامع اسلامی تعیین می‌شوند مدیریت شده و تأمین مالی شوند. عربستان سعودی نیز حق دسترسی آزاد به این مراکز اسلامی مقدس محصور را ارائه کند.

تسنیم:‌ ارزیابی شما از وضعیت چیست؟ آیا شما باور دارید که عربستان سعودی دیگر قادر به مدیریت و تأمین ایمنی و امنیت جمعیت دو میلیونی حجاج را در این مراسم که همه شرایط و مقتضیات آن از پیش شناخته شده است، ندارد؟

مارتین: حوادث تراژیک طی مراسم حج نشان دهنده این است که خاندان سلطنتی سعودی تا چه حد بی‌ارتباط و بی‌کفایت شده است. شاید آن‌ها آنچنان درگیر موضوعات غیردینی همچون بی‌ثبات کردن و حمله به دیگر ملت‌های عرب همچون سوریه و یمن و تأمین مالی داعش شده‌اند که قادر به تمرکز و توجه کافی به مسائل معنوی اسلامی نیستند. شکی نیست که تمامی احتیاط‌ها برای اطمینان از ایمنی و راحتی تمامی اعضای خاندان سلطنتی سعودی اتخاذ شده است. شکی نیست که سعودی‌ها از حجم جمعیت خبردار بوده و بایستی تمامی احتیاط‌ها را می‌کردند، حال این پرسش مطرح است: «خدمت و تولیت» مقدس‌ترین مراکز اسلامی تا چه حدی برای سعودی از اولویت برخوردار است؟ در عمل است که این موضوع مشخص می‌شود و اقدامات سعودی جنایتکارانه هستند.

تسنیم: براساس گزارش‌ها، افراد مسئول منصوب شده از سوی دولت سعودی برای مراسم حج امسال به خوبی آموزش ندیده و فاقد مهارت‌های ضروری برای راهبری چنین مراسم عظیمی هستند. شما فکر نمی‌کنید که چنین ناکامی اساسا به علت استفاده دولت سعودی از نیروهای مجرب و به خوبی آموزش دیده خود در جنگ با کشورهای همسایه است؟

مارتین: خاندان سلطنتی سعودی منابع نامحدودی در دسترس خود دارند که می‌توانند به کار گرفته شوند، بی‌کفایتی به نمایش درآمده توسط سعودی‌ها به وضوح نشان می‌دهد آن‌ها منابع لازم برای مدیریت مناسب حج و تأمین سلامت و امنیت میلیون‌ها زائری که هر روز انتظار تأمین امنیت خود را دارند، اختصاص نداده اند. شاید اگر سعودی‌ها جنگ خصمانه و غیرقانونی خود علیه یمن را پایان بدهند و تأمین مالی داعش را متوقف کنند و آن منابع را به گسترش طرح‌ها و زیرساخت‌های وسیع‌تر در مراکز مقدس مکه و مدینه اختصاص دهد، دیگر چنین (حوادث) تراژیک مرگباری وجود رخ ندهد. این موضوع که ایران اعلام کرده است که عربستان سعودی را در دادگاه‌های بین‌المللی مورد پیگرد (قضایی) قرار خواهد داد یک گام مثبت است و می‌تواند ماهیت خوشگذران سعودی‌ها را آشکار کند. آن‌هایی که اعضای خاندان سلطنتی سعودی را در لس‌آنجلس می‌بینند می‌توانند بی‌تقوایی آن‌ها را تأیید کنند، همانگونه که در خبرها افشا شده است.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha