دوران طلایی تبلت‌ها رو به‌پایان است

 دوران طلایی تبلت‌ها رو به‌پایان است

 به گزارش سراج24، روزگاری نه چندان دور تبلت ها، پدیده نوین و شگفت انگیزی محسوب می شدند، اما این محصول فناوری به مرور زمان در حال تغییر است؛ طبق برآوردها، فبلت ها که ترکیبی از قابلیت های گوشی های هوشمند و صفحه های بزرگ تبلت ها هستند و ابزارهای ترکیبی یا به اصطلاح هیبریدی جدیدتر به مرور جای تبلت ها را در دستان کاربران خواهند گرفت.

موسسه پژوهشی ABI در برآوردهای خود از سال 2016 پیش بینی کرده است که برای نخستین بار فروش تبلت ها کاهش می یابد.

'جف ار' مدیر تحقیقات این موسسه می گوید،تا پایان سال 2015 تعداد تبلت های تولیدی برندهای مختلف به بالاترین میزان خود یعنی 375 میلیون دستگاه خواهد رسید.

این موسسه در نتایج تحقیق و تحلیل خود، کاهش خریداران نوبت اولی تبلت ها را از علل این امر می داند. انتظار می رود این عده به دیگر گجت های جدیدتر روی بیاورند و بیشتر فقط کسانی تبلت بخرند که از قبل از این دستگاه داشته اند و قصد تعویض آن را دارند. با این حال به نظر می رسد دوران طلایی استقبال کاربران در جهان از این لوح های دیجیتالی به پایان خود نزدیک می شود.

همچنین موسسه گارتنر پیش بینی کرده است که این افول در سال آینده شامل تمام دستگاه های دیجیتال به استثنای اسمارت فون ها می شود. طبق پیش بینی این موسسه، فروش محصولات دیجیتال (از تلفن همراه گرفته تا رایانه های شخصی) تا پایان سال 2015 یک درصد کاهش خواهد یافت و به 2.4 میلیارد دستگاه می رسد.

رانجی آتوال مدیر تحقیقات گارتنر، علت این اتفاق را راه حل های جدیدی می داند که کاربران برای افزایش عمر وسایل خود پیدا کرده اند. همچنین کاهش عطش سال های پیشین به خرید انواع وسایل همراه در این جریان بی تاثیر نیست.
در گزارش موسسه گارتنر با استناد به پژوهش جدید دیگر آورده است که 44 درصد صاحبان کنونی تبلت ها در نظر دارند وسیله دیگری را جایگزین لوح الکترونیک خود کنند. 54 درصد دارندگان نوت بوک هم قصد مشابهی دارند.

آنت زیمرمن دیگر پژوهشگر گارتنر معتقد است که بازار تبلت تحت فشار روزافزونی است و بیان می دارد،کسانی که تبلت هایی با اندازه صفحه بین 7 و 8 اینچ دارند از وسیله خود راضی هستند و قصد تعویض آن را ندارند و همین موضوع فروش را پایین خواهد آورد.

اما برای کاهش فروش تبلت ها علت های دیگری هم ذکر می شود. آخرین داده های جمع آوری شده توسط Global Web Index در هفته پیش، نشان می دهدکه 50 درصد کاربران تبلت ها آن را با دیگر اعضای خانواده شان نیز به اشتراک می گذارند. به طوری که تبلت ها در حال تبدیل شدن به یک ابزار دیجیتال خانوادگی است.

با این حال، هر دو موسسه پژوهشی ABI و Gartner متفق القولند که تلفن های هوشمند و فبلت ها همچنان وضعیت پایداری خواهند داشت. زیمرمن می گوید، طبق برآوردها تا سال 2017 فروش گوشی های موبایل به 2 میلیارد خواهد رسید و اسمارت فون ها 89 درصد کل بازار را به تصرف درخواهند آورد.

بازار مستعد حوزه آسیا – اقیانوس آرام و وجود کاربران مشتاق را می توان علت تداوم استقبال از گوشی های هوشمند دانست.

کارشناسان بازار آینده را متعلق به رایانه های اولتراپرتابل 2 در یک و هیبریدی می دانند که با ورود ویندوز 10 و رفع اشکالات ویندوز 8 بازار گسترده تری را هم پیش روی خود می بینند.
منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

دوران طلایی مسکن؛ افزایش ۴.۳ برابری واحد‌های مسکونی کشور در ۴ دهه اخیر

جدول قیمت محبوب‌ترین تبلت‌های بازار

تبلت ۱۸.۴ اینچی سامسونگ در راه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha